Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Agropolitika
Žemės ūkio taryba kartoja: ministras privalo trauktis (papildyta)

Vilnius. Lietuvos žemės ūkio taryba šiandien surengtoje spaudos konferencijoje dar kartą paragino trauktis žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką. Anot jos, ministras nesprendžia problemų žemės ūkio sektoriuje, trūksta jo lyderystės, pasigendama dialogo. 

Tarybos pirmininkas Jonas Vilionis teigia, jog nepasitikėjimą išreiškė visos dešimt tarybai priklausančių asociacijų, todėl ministras turi atsistatydinti. 

„Ne vien nuo jo noro priklausys, priklausys nuo Vyriausybės, premjerės, dedame pastangas, kad turėtume ir susitikimą su prezidentu, ir mes nematome galimybės, kad jis galėtų dirbti toliau“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė J. Vilionis.

Bioversija m7 2024 09 18

Anot jo, ministerija neturi jokios žemės ūkio strategijos, be to, dėl žaliojo kurso auga reikalavimai žemdirbiams, o ministras esą jais nesirūpina. 

„Jis tik pasirūpino, kad būtų pelkių atnaujinimui 16 mln. eurų, o mes buvom išdėstę reikalavimus ir išmaniosioms technologijoms, ir pienovežiams, bet nieko negavome ir su mumis nebuvo tartasi“, – sakė J. Vilionis. 

LŽŪT vadovo J. Vilionio teigimu, vakar žemės ūkio ministras turėjo progą įsitikinti, kad juo nepasitiki ne keli LŽŪT atstovai, o visi jos nariai

Jis taip pat kalbėjo, kad žemdirbiai pastaruoju metu susiduria su įvairiais iššūkiais – krenta grūdų derlius, mažėja pieno gamyba, kritinė situacija kiaulienos sektoriuje, tačiau šie klausimai esą nesprendžiami. Anot LŽŪT atstovų, ir vakar buvo tikimasi, kad ministras ateis pasiruošęs atsakymus į jam prieš dvi savaites pateiktus klausimus, tačiau aiškių sprendimų ir siūlymų nebuvo.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) vicepirmininkas Ignas Hofmanas teigė, kad nors norisi dialogo ir pokyčių, bet po vakar susitikimo teko nusivilti.  Anot jo, po vakar socialiniame tinkle pasirodžiusios K. Navicko žinutės, jog žemdirbiai esą „bando nulaužti žaliąjį kursą“, akivaizdu, kad ministras nesuprato, ką jam norėjo pasakyti susirinkusieji. 

„Žemdirbiai nekvestionuoja žaliojo kurso, nuo 2019 metų apie jį kalbame, siūlome įvairias priemones. Norėjome pasakyti, kad pasirinktos priemonės yra netinkamos, kol kas matome dideles ambicijas ir netolygų naštos paskirstymą tiek tarp įvairių sektorių, tiek žemės ūkio sektoriuje“, - žurnalistams kalbėjo I. Hofmanas.

LŪS vicepirmininkas Ignas Hofmanas tikino, kad žemdirbiai nekvestionuoja žaliojo kurso, tačiau planuojamų priemonių stinga dialogo su žemės ūkio ministerija

„Pagrindinė problema, mano vertinimu, kuris susidarė šiandien – dialogo nebuvimas, bloga komunikacija. Skundžiamės tuo ne tik mes...“, - sakė LŪS vicepirmininkas, pasakodamas, kad kyla ir rajonų savivaldybių žemės ūkio skyrių atstovų pasipiktinimas, nes ir jie „negauna informacijos, neturi komunikacijos, nebesupranta, kas vyksta“.

Apie tai, kad esą žemdirbiams netinka žaliasis kursas, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis kalbėjo primindamas, kad Lietuvos planuojamas priemones jau reikia paruošti ir atiduoti ES institucijoms derinti, tačiau „nereikia ieškoti dalykų, kurie nereikalingi“.

„Reikia paruošti ne taip kaip dabar, bet taip, kad būtų palanku ir gamtai, ir ūkininkui“, - kartu rengtis būsimoms žemės ūkio permainoms ragino J. Sviderskis.

Jis sutiko, kad žemdirbiai tikrai yra nepatenkinti. Anot jo, žaliasis kursas tebuvo tik „paskutinis lašas“, bet bendravimo su ministerija stinga jau kurį laiką.

„Žemdirbiai susierzino ir pasidarė pikti, nes jis pakeitė bendravimą su mumis. Taip, šitas įnešė daug korekcijos, nes ministras atėjęs į šitą poziciją daug ką pakeitė bendravime“, – teigė J. Sviderskis, primindamas su K. Navicko vadovavimu keitėsi ir bendradarbiavimo tvarka, ekspertų skyrimas, galiausiai socialiniai partneriai buvo įvardinti lobistais.

„Klausimų yra daug, o žaliasis kursas – tik viena iš daugelio problemų“, - sakė LŽŪBA generalinis direktorius J. Sviderskis, ragindamas nesusikoncentruoti tik ties viena tema

LŽŪT atstovai pasigedo ir ministro lyderystės bei sektoriaus palaikymo iš ministerijos. „Ar mes girdime iš žemės ūkio ministerijos apie gamybą? Negirdime nieko. O pirmiausiai jie turi galvoti apie gamybą. Turime galvoti apie tvarią gamybą. Turime galvoti apie žaliąjį kursą, kaip padaryti, kad gamyba būtų ekonomiška ir tvari“, - kalbėjo I. Hofmanas.

Žemdirbiai tikino dabar laukiantys ministro žingsnių ir Vyriausybės pozicijos, tikino besikreipsiantys į Prezidentą ir Seimo Kaimo reikalų komitetą. J. Vilionis priminė, kad ūkininkai jau pademonstravo vienybę ir važinėjo su traktoriais, statė žaliuosius kryžius. Anot jo, priemonių arsenale dar yra ir, jei reiks, jos gali būti panaudotos, sulaukus visos LŽŪT pritarimo.

„Mes tikrai nenorime protesto akcijų, triukšmo. Norėtume, kad viskas išsispręstų diplomatiškai ir norime konstruktyvaus darbo, bet jei tai nesispręs – mes turime savas priemones. Aišku, jos nėra tokios efektyvios kaip sklandus dialogas, nei vienai, nei kitai pusei, galbūt, jos pridėtinės vertės neduoda, bet galim būti priversti imtis ir to. Bet tikrai norėtume, kad viskas išsispręstų gražiai“, - spaudos konferenciją užbaigė I. Hofmanas.

BNS, MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
    Visos apklausos