Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Agropolitika
Žemdirbiai raginami drąsiau prisiimti įsipareigojimų, nes tai apsimoka

Kauno r. Saugodami gamtą, žemdirbiai gali prisiimti papildomų įsipareigojimų ir už tai gauti išmokų, todėl jie raginami aktyviau dalyvauti Kaimo plėtros programos agrarinės aplinkosaugos ir klimato priemonės veiklose, kurių iš viso yra dvylika.

Išmokos už Kaimo plėtros programos (KPP) 2014-2020 m. priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas" remiamas veiklas yra pakankamai solidžios. Štai kai kurios iš jų: ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius - 101 euras/ha, specifinių pievų tvarkymas - 69 eurai/ha, ekstensyvus šlapynių tvarkymas - 208 eurai/ha, nykstančių meldinių nendrinukių populiacijos buveinių saugojimas natūraliose ir pusiau natūraliose pievose - 291 euras/ha, o šių paukščių saugojimas šlapynėse įvertintas 160 eurų/ha.

Kaip pastebėjo Žemės ūkio ministerijos Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Prakapienė, populiariausia veikla yra ekstensyvus pievų tvarkymas ganant gyvulius. 2016 m. pagal šią veiklą gautos 782 paraiškos, ekstensyviai tvarkomų pievų plotas buvo 9 105 ha. Pagal paraiškų skaičių pievas lenkė melioracijos griovių priežiūra - gautos 1 108 paraiškos, tačiau plotas buvo mažesnis - 4 821 ha. Susidomėjimo sulaukė ir tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema - pernai gautos 193 paraiškos, o bendras taip auginamų vaisių ir daržovių plotas sudarė 5 314 ha.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Pareiškėjai su tais pačiais atitinkamose priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas" veiklose įsipareigotais plotais negali dalyvauti priemonės „Ekologinis ūkininkavimas" veiklose", - paaiškino ŽŪM Agroaplinkosaugos ir ekologinio ūkininkavimo skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Prakapienė

Kaip pabrėžė A. Prakapienė, reikalavimai, keliami dalyvaujantiems priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas" veiklose tikrai nėra labai sudėtingi, tad žemdirbiai raginami drąsiau prisiimti įsipareigojimus.

Pavyzdžiui, norintys gauti paramą už ekstensyvų pievų tvarkymą ganant galvijus, turi deklaruoti natūralias ir pusiau natūralias pievas, kurios daugiau negu penkerius metus nebuvo persėtos kultūrinėmis daugiametėmis žolėmis. Šiose pievose negalima naudoti augalų apsaugos produktų, jas draudžiama tręšti ir mineralinėmis, ir organinėmis trąšomis (išskyrus gyvulių ganymą). Be abejo, pareiškėjas privalo laikyti gyvulius ir vidutiniškai ganiavos laikotarpiu ganyti ne mažesniu intensyvumu kaip 0,3 SG/ha ir ne didesniu kaip 1 SG/ha. Kitaip tariant, turint 10 ha pievų, reikia turėti nuo 3 iki 10 galvijų. Gyvulius privaloma ganyti tuose laukuose, kuriuose yra įsipareigota vykdyti minėtąją veiklą, o nenuganytos žolės likučius būtina nušienauti iki spalio 30 dienos.

Ekstensyviai tvarkant pievas, 10 ha ploto gali ganytis nuo 3 iki 10 galvijų, o nenuganytos žolės likučius privaloma nušienauti iki spalio pabaigos. Beje, pašarų gaminti tame plote negalima - pievos naudojamos tik ganymui

Žemdirbių dėmesio turėtų sulaukti ir veikla Medingųjų augalų arba daugiamečių žolių juostos ar laukai ariamoje žemėje, kuri skirstoma skirstoma į dvi sritis - Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamojoje žemėje (97 eurai/ha) ir Daugiamečių žolių juostos arba laukai ariamojoje žemėje (65 eurai/ha). Pagal pirmąją sritį reikalaujama ne mažesniame kaip 5 ha ariamosios žemės plote įveisti ne mažesnę kaip 0,5 ha medingųjų augalų juostą ar lauką. Pagal antrąją sritį ne mažesniame kaip 10 ha ariamosios žemės plote įveisti ne mažiau kaip 2 ha ir ne daugiau kaip 5 ha daugiamečių žolių juostą.

Medingųjų augalų mišinys, kuris įsėjamas ariamojoje žemėje, turi susidaryti iš ne mažiau kaip 3 rūšių medingųjų augalų.Mišinyje nė vienas iš medingųjų augalų (vizualiai vertinant) negali sudaryti daugiau kaip 70 proc. mišinio

Už vandens telkinių apsaugą nuo taršos ir dirvos erozijos ariamojoje žemėje galima tikėtis 221 euro/ha išmokos. Melioracijos griovių šlaitų priežiūra įvertinta dvejopai: išvežant nušienautą žolę - 155 eurai/ha, o nenušienautą susmulkintą žolę paskleidžiant ant griovio krašto - 141 euras/ha. „Rizikos" vandens telkinių būklės gerinimas - 232 eurai/ha.

Gera žinia žemdirbiams, kurie dalyvauja veikloje „Tausojanti aplinką vaisių ir daržovių auginimo sistema" - panaikinama nustatyta remiamo ploto riba, kitaip tariant, nebeliko 100 ha ribojimo. Auginantiems vaisius ir daržoves pagal minėtą sistemą, mokama 318 eurų už daržovių ir bulvių hektarą ir 336 euro už vaismedžių ir uogynų hektarą. Dalyvaujantiems veikloje „Dirvožemio apsauga" mokama 45 eurai/ha už ankštinių augalų arba daugiamečių žolių auginimą.

„Atkreipkite dėmesį, kad dalyvaujantys priemonėje „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas" negali gauti išmokų už ekologinį ūkininkavimą. Populiariai kalbant, agro ir eko priemonės tarpusavyje nesiderina", - įspėjo A. Prakapienė.

Pareiškėjai vykdyti vieną ar kitą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas" veikla gali įsipareigoti 5 ar 6 metų laikotarpiui. Svarbu žinoti tai, kad prisiimtų įsipareigojimų trukmė negali būti keičiama.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos