Pieno gamintojų protesto akciją galės matyti ir eurokomisaras
2016-03-08

Kaunas. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdyje vakar nutarta - protesto akcija su karvėmis Vilniuje bus rengiama ne kovo 23 d. kaip planuota anksčiau, o 30-ąją - tą dieną Lietuvoje viešės ES žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Filas Hoganas (Phil Hogan).

LPGA tarybos pirmininkas Jonas Vilionis posėdyje informavo apie jo ir dar kelių tarybos narių susitikimą su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi ir žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene. Šio vizito tikslas buvo aptarti išplėstiniame LPGA posėdyjevasario 23 d. Jonavoje priimtos rezoliucijos reikalavimus.

Tačiau pokalbis Vyriausybėje J. Vilioniui optimizmo nesuteikė. „Nieko tikro", - reziumavo jis. O kalbėta apie perdirbėjams skirtą investicinę paramą, apie kooperatyvus, pieno gamintojų patirtų nuostolių 2015 m. kompensavimą. Ministrė atsistatydinti, kaip reikalauta rezoliucijoje, nežada, tik pažadėta mažinti etatų skaičių ministerijoje, nes tai yra įsipareigojusi ir Vyriausybė savo programoje.

Linas agro mob 21 06 04

LPGA tarybos pirmininkas Jonas Vilionis (kairėje) posėdyje informavo apie jo ir dar kelių tarybos narių vizitą į Vyriausybę. Šalia jo - LPGA tarybos narys Bronius Markauskas

Žemės ūkio ministrė teigė parašiusi raštą Europos Komisijai, prašydama 76 mln. eurų pieno gamintojų nuostoliams kompensuoti už 2015 m. Taip pat ministrė žadėjo 17 mln. eurų iš nacionalinio biudžeto, bet tik tiems, kurie laiko iki 200 karvių. Pieno gamintojai su tokiu skirstymu nesutinka. „Nežinau, kaip mums elgtis - ar patikėti, laukti tų pinigų?" - gūžčiojo pečiais J. Vilionis.

Posėdyje kalbėta apie 15 mln. eurų paramą pienui perdirbti kooperatyvams, kurios paskirtį valdininkai ir kooperatyvai suprato skirtingai. „Ministrė kalbėjo, kad yra pinigų kooperatyvams, tegul teikia paraiškas. Bet, vienas dalykas, tie pinigai skirti ne perdirbimui, antras - skirtingas paramos intensyvumas, trečias - kalbame apie sumas, kurios yra mažos ir mūsų problemos neišsprendžia. Todėl esame kalbėję, kad reikia keisti programą", - kalbėjo kooperatyvo „Pienas LT" vadovas Naglis Narauskas.

LPGA tarybos nariai (iš kairės) Viktoras Ročka, Naglis Narauskas ir Andriejus Štombergas palaikė asociacijos sprendimą rengti protesto akciją

Jo teigimu, nepakeitus KPP ir jos administravimo taisyklių, tie 15 mln. eurų, pasak N. Narausko, liks deklaracijose. „Ir nematau problemos, ar tie pinigai būtų skirti „Pienui LT", ar ir kitiems kooperatyvams, kurie norės imtis perdirbimo, kurių būtų tik du-trys", - kalbėjo N. Narauskas. Ar programa ir jos administravimo taisyklės bus keičiamos, kol kas neaišku.  

J. Vilionis informavo, kad Vyriausybėje negautas atsakymas dėl pirmųjų ha išmokų panaikinimo pieno gamintojams, o dar vienas rezoliucijos reikalavimas mokėti 25,20 Eur/t išmoką už kvotinį pieną nebus vykdomas.

Nežinia, koks likimas bus ir garsiojo „Pieno įstatymo". Nors išplėstiniame LPGA tarybos posėdyje dauguma nutarė reikalauti šio įstatymo panaikinimo, vis dėlto ne visi tam pritaria. Visi sutaria dėl vieno - šiame įstatyme, kad jis duotų naudos, turi atsirasti prekybininkai. Tačiau visi supranta, kad tai padaryti - misija neįmanoma.

Taigi, pieno gamintojai protesto akcija bandys atkreipti dėmesį į savo problemas. Kovo 30 d. ūkininkai su karvėmis nuo Seimo Gedimino prospektu ateis iki Žemės ūkio ministerijos, o visai netoli jos yra ir Vyriausybė.

Kai kuriems LPGA tarybos nariams kilo abejonių dėl karvių - kaip jas atvežti iš tolimiausių šalies rajonų, kaip grindiniu vesti nevedžiojamas karves... J. Vilionį toks neryžtingumas piktino: „Vakaruose ūkininkai karves į prekybos centrus sugebėjo atvesti..."

Jam pritarė ir Kubilių ŽŪB direktorius Alvydas Miliūnas. „Akcija bus pienininkų pasitikrinimas, ar dar esame ko nors verti, ar visiški liaušiai. Šitas protestas turi parodyti mūsų padėtį ir Europos Sąjungai. Kiek galime tylėti gaudami mažiausią kainą Europoje", - kalbėjo A. Miliūnas.  

Kubilių ŽŪB direktorius Alvydas Miliūnas (kairėje): „Akcija bus pienininkų pasitikrinimas, ar dar esame ko nors verti"

„Privalome akciją surengti, kitaip liksime nesuprasti", - sakė ir Kupiškio r. ūkininkė Adelė Danutė Adamonienė.

Ryžtingai nusiteikę buvo dauguma posėdyje dalyvavusių LPGA tarybos narių. Jie supranta, kad pieno gamintojų vienybė šiuo metu turi būti svarbiausias jų ginklas.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip įvertintumėte savo ūkį tvarumo požiūriu?
Orai