BASF A1 2024 06 19 Basf m1 2024 06 19
Agropolitika
Galutinis Seimo sprendimas – SND akcizas sieks 13 eurų, žymėto dyzelino apribojimai naikinami Papildyta
Asociatyvi Pixabay (Alexander Fox PlaNet Fox) nuotr.

Vilnius. Nuo kovo suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizas mažės daugiau negu 23 kartus – nuo 304 iki 13 Eur/t, ketvirtadienį nutarė Seimas. 

Tuo pačiu balsavimu panaikinti apribojimai dėl žymėto dyzelino naudojimo  – sugrąžinti buvę reikalavimai. Už tai balsavo 108 Seimo nariai, balsavusių prieš nebuvo, susilaikė – 5. 

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas, labiausiai priešinęsis SND tarifo mažinimui, balsavime nedalyvavo. Posėdyje taip pat nebuvo premjerės Ingridos Šimonytės. 

Bioversija 2024 04 26 m7

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad Seimas padarė tai, ką galėjo padaryti, o kiti klausimai bus sprendžiami eilinėje Seimo sesijoje.

„Tai, ką Seimas galėjo padaryti šiame etape trumpuoju laikotarpiu, padarėme, o visi kiti klausimai – dėl jų bus diskutuojama bendrąja tvarka prasidėjus Seimo eilinei sesijai“, – žurnalistams po balsavimo sakė Seimo pirmininkė.

„Belieka pasveikinti ūkininkus, kurių John Deer’ų labiau nei rusiškų tankų išsigando Vyriausybė ir akcizas krito iki plintuso lygio – 13 eurų. Tik neaišku, kodėl reikėjo sukelti visuomenę, motyvuojant tuo, kad SND yra rusiškas produktas, nors jas gamina Mažeikų nafta, kuri perdirba importuotą naftą ne iš Rusijos.

Kovojome už atsinaujinančiąja energiją, taip, visi kovojame, bet visi naudojame iškastinį kurą. (...) Nuo pat 2014 metų Lietuva pasodinta ant dujų adatos ir dar ilgai sėdės“, – kalbėjo Seimo narys Artūras Skardžius.

Jis taip pat pridūrė, kad SND akcizo tarifo sumažinimas iki 13 Eur labai svarbus perdirbėjams ir gyventojams, kurie SND naudoja namams šildyti.

Seimo nario Valiaus Ažuolo teigimu, kol kas padaryta tik pusė darbo, labai svarbus yra ir CO2 dedamosios klausimas.

„Kas dabar padaryta, tai yra tik pusė darbo. Tai yra optinė apgaulė ir žemdirbiams, ir visai Lietuvai, nes Seimo stalčiuose liko CO2 dedamoji, o ji kas metus didės 30 Eur, kol pasieks 150 eurų. Tai finale atsidursime beveik toje pačioje vietoje. Jeigu pavasario sesijoje ta akcizo dedamoji netaps nulinė (...), tai tada bus galima sakyti, kad gražiai išdūrė“, – kalbėjo Seimo narys.

Tiesa, Seimo narė Laima Nagienė taip pat tvirtino, kad SND klausimas bus baigtas tik tada, kai bus apsispręsta dėl mažesnės CO2 dedamosios.  

Seimo Kaimo reikalų komiteto nario Kęstučio Mažeikos teigimu, sprendimas sumažinti SND akcizo tarifą labiausiai naudingas gyventojams.

„Šiandien sprendimas daugiau liečia ne ūkininkus, o gyventojus, ypač rajonų, kurie naudoja dujas, nes paskutiniu metu žmonės aktyviai važiavo tiek į Latvijos, tiek į Lenkijos pusę su balionais, pirko ten ir tai jautėsi. Tie žmonės labiausiai ir greičiausiai pajus poveikį, ūkininkai tik vasarą pajus tą pokytį“, – žurnalistams Seime po balsavimo sakė K. Mažeika. 

Anot jo, dabar svarbu, kad Žemės ūkio ministerija būtų ūkininkų pusėje ir atlieptų jų problemas.

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, teigė kad Seimo sprendimas dėl SND akcizo – geras ir tinkamas visiems.

„Sprendimas geras, tinkamas visiems. Idėja buvo kitokia, Vyriausybės pasiūlymas buvo, bet Seimas apsisprendė dėl 13 Eur ir visiems gerai dabar“, – žurnalistams sakė ministras.

O štai Seimo narys Dainius Kepenis tikino nepalaikantis sprendimo sumažinti SND akcizo tarifo iki 13 eurų.

„Sveikinu Lietuvos žemdirbius (...), bet esu kategoriškai prieš tokį sprendimą. (...) „Esu prieš tokį, sakykime, infantilų, vaikišką, nesubrendėlišką būdą, kada atvažiuoja traktoriai ir mes iš karto 20 kartų sumažiname“, – teigė D. Kepenis.    

Lietuvos žemės ūkio taryba: ūkininkų reikalavimas dėl SND akcizo išpildytas visiškai

„Reikalavimuose buvo įrašyta, kad akcizas turėtų būti ne didesnis nei pas artimiausius kaimynus. 13 Eur akcizas ir yra Lenkijoje, šis reikalavimas išpildytas visiškai“, – po Seimo balsavimo dėl Akcizų įstatymo pataisų sakė Lietuvos žemės ūkio tarybos pirmininkas I. Hofmanas.

Pasak jo, dėl kitų žemdirbių reikalavimų – daugiamečių pievų atkūrimo, pieno krizės – pasigendama didesnio valdžios dėmesio. 

„Europos Komisija atidėjo vieniems metams daugiamečių pievų klausimą, bet tai nereiškia, kad turime atsipalaiduoti tiek mes, ūkininkai, tiek valdžia, Ministerija, nes netruks metai praeiti. Reikia spręsti iš esmės problemą, sumažinti referencinį dydį, kad ateityje nebūtų tos problemos“, – sakė I. Hofmanas.

„Kalbant apie pieną, šis klausimas labiausiai kybantis ore. (...) Kol kas tos problemos nesprendžiamos“, – pridūrė jis.

Šakių rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Ignas Duoba sakė, kad Seimo sprendimas – nedidelė ūkininkų pergalė.

„Turime nedidelę pergalę. Mūsų realybė keičiasi tuo, kad esant patvirtintam SND akcizui neturėsime taip ženkliai pakilusios grūdų džiovinimo savikainos. Šis klausimas būtų skaudžiausiai palietęs smulkiausius ūkius“,  – žurnalistams Seime sakė I. Duoba.

I. Hofmanas neatmeta, kad ūkininkų protesto akcijų dar gali kilti.

„Lieka kiti keturi reikalavimai, mes ne tik stebime, bet yra tam tikras procesas planavimo, kas būtų, jeigu būtų, bet gali būti ir toks dalykas, kad gali kilti protesto akcijos nekoordinuotos, kai patys ūkininkai organizuosis, jų savivaldos organizacijos nekoordinuos“, – sakė I. Hofmanas.

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos