Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Renginiai
Žemdirbių technika užtvindė sostinės centrą Atnaujinta
Žemdirbių traktoriai Vilniaus Gedimino prospekte

Vilnius. Lietuvos ūkininkai tęsia protesto akciją: sausį pradėję nuo laužų, antradienį į Vilnių atvyksta su traktoriais. Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) teigimu, pavakarę apie 1 300 sunkiosios technikos vienetų užpildė pagrindinę sostinės gatvę ir jos prieigas.

Antradienį ryte iš savo rajonų pajudėjo tie ūkininkai, kurie Vilnių gali pasiekti greitai. Tie, kuriems per vieną dieną sostinę pasiekti sunku, pirmadienį vakare stojo ilsėtis prie Kauno ir Panevėžio.

Į protesto arterija virsiantį Gedimino pr. technika suvažiuos antradienį popiet su policijos palyda iš trijų susirinkimo taškų aplink Vilnių. Technikos sostinėje laukiama daug, todėl planuojama, kad tai gali užtrukti ir iki 23 valandos.

Bioversija m7 2024 09 18

Antradienį Gedimino pr. ir prie Vyriausybės vyksta paruošiamieji darbai, trečiadienį ir ketvirtadienį vyks protesto akcija. Ūkininkai kalbės apie problemas, bus kviečiami pasisakyti ir valdžios atstovai, laukiama žemės ūkio ir aplinkos ministrų, prezidento Gitano Nausėdos pasisakymų.

Jau maždaug nuo 10 val. ryto Gedimino pr. su policijos palyda garsiai signalizuodamos važiuoja traktorių kolonos. Vėliau jos stovės tam skirtose vietose. 

Kai kurie traktoriai iškėlę Lietuvos vėliavas, kiti pasikabinę plakatus su užrašais: „Nėra ūkininkų, nėra maisto, nėra ateities“, „PIENUI – kainą teisingą. ŪKININKUI – ateitį prasmingą!“, „Iki 2020 m. VISI ministrai palaikė gyvulininkystę. Tada į valdžią atėjo Kęstutis...“

Anot LŽŪT darbo grupės nario Audriaus Vanago, žemdirbiai labai aktyviai įsitraukė į protesto akciją. Jo teigimu, iki pietų viskas vyko sklandžiai, technika suvažiavo laiku ir kolonos greitai pradėjo judėti į miesto centrą.

Kitas Tarybos darbo grupės narys Dainius Arlauskas BNS po pietų sakė, kad Gedimino pr. ir aikštelė prie Seimo jau beveik užpildytos. 

„Skaičiuojame, kad čia yra apie 600 traktorių, tai yra pusė tiek, kiek atvažiuos. (...) Kiti bus nukreipti į kitas aikšteles, konkrečiai vietos dar negaliu pasakyti“, – BNS antradienį po pietų sakė D. Arlauskas. 

Pasak Vilniaus apskrities policijos atstovo Tomo Bražėno, žemdirbių technikai nebetelpant sostinės centre, ją gali būti nurodyta parkuoti prie Gariūnų.

„Kol transporto priemonės tilps Vilniaus miesto savivaldybės išduoto leidimo numatytose vietose, dar pareigūnai jas lydės. Visas likusias, kurios numatytoje vietoje netilps, greičiausiai parkuos prie Gariūnų, bet dėl to dar spręs pareigūnai“, – BNS sakė T. Bražėnas. 

Rokiškio rajono augalininkystės ūkio savininkas Dainius Mikalaičiūnas BNS sakė, kad čia atvykę protestuotojai išleido nemažai lėšų – vien kuras važiuojant didelį atstumą traktoriumi daug kainuoja. Tačiau, anot jo, problemos  itin rimtos, todėl ūkininkai pasiryžę aukotis.

„Jeigu čia atvažiavome, tai žinokite, gresia užsidarymas.Mes šiaip kantrūs esame, be reikalo nevažiuojame. Jeigu niekas nesikeistų, tai kitais metais (...) užsidarome. (...) Plius minus (atvažiuoti su traktoriumi – BNS) kainavo apie 300 eurų“, – sakė Rokiškio ūkininkas. 

Žemdirbiai sulaukia palaikymo

Vilniuje pavėžėju dirbantis Aleksandr portalui manoūkis.lt sakė visiškai nepykstantis dėl Vilniuje prasidedančių kamščių, nes ūkininkai dar vakar visų vilniečių atsiprašė.

Jo teigimu, per ankstesnius renginius atsiprašymų dėl sutrikdyto eismo sulaukta nebuvo. „Palaikau ūkininkus“, – teigė Aleksandr.

LŽŪT atstovas A. Vanagas teigė ir pats atsiprašantis sutiktų vilniečių už sutrikdytą įprastą kasdienybę. „Atsiprašau tų, kurie prieina, pasisveikina, sako, kad džiugu, jog pagaliau atvažiavome, kad reikia taip kovoti. Manau, tik susivieniję galime padaryti didelius dalykus“, – portalui manoūkis.lt kalbėjo A. Vanagas.

Gedimino prospekte sutikta vilnietė teigė irgi palaikanti ūkininkus ir nė kiek nepykstanti dėl sambrūzdžio Vilniaus centre.

„Stebėjau vokiečius, dabar pamačiau ir Lietuvoje. Aš juos palaikau. Dzūkijoje turiu daug pažįstamų ūkininkų, suprantu jų problemas ir palaikau. Pamačiau plakatą, kad traktorius bankui priklauso iki 2027 metų – labai tą žmogų užjaučiu, suprantu, kaip jam sunku“, – sakė sostinės centre dirbanti Skaistuolė.

Prie žemdirbių akcijos prisideda ir anksčiau protestą Kauno rajone surengę privačių miškų savininkai. Privačių miškų savininkų asociacijos koordinatorius, miškininkas Mečislovas Balandis BNS teigė, kad proteste dalyvaus apie 50 miškovežių – kaip ir planuota.

„Pirmoji miškovežių banga, srautas atvyko ryte 9 valandą. Pavyko pravažiuoti pro kamščius kaip tik ir policija maloniai pasitiko, palydėjo iki Gedimino prospekto.

Pagal planą turime stovėti Goštauto g., taip ir bus, o čia (Gedimino pr. – BNS) mes su ūkininkais solidarizuojamės, jungiamės, tai ir dalijamės vieta“, – pasakojo M. Balandis.

„Norime pateikti savo reikalavimus (...). Atėjome garsiai išreikšti savo žinutę“, – pridūrė jis.

Ūkininkai tikisi dialogo ir laukia problemų sprendimo

Kazlų Rūdoje daržoves ir javus auginantis ūkininkas Stasys Valentukonis sakė, kad  su žemės ūkio technika Gedimino pr. stovės kad ir dvi savaites, jei valdžios atstovai su ūkininkais tinkamai nesikalbės.

„Ketvirtą valandą ryto išvažiavome ir dabar esame čia. Policija – kol kas viskas labai gražiai, maloniai bendravimas vyksta, kelionė puiki. Įsivaizdavome, kad bus baisiau. Tikrai viskas labai gerai kol kas. (...) Iki penktadienio stovėsime, jeigu bendraus su mumis kas nors, o jei ne, tai gal ir porą savaitėlių pastovėsime“, – BNS sakė jis.

„Neišskirčiau vienos problemos pagrindinės, jos visos mus liečia, yra ir daugiau neįvardytų problemų. (...) Aibė tų problemų“, – teigė ūkininkas.

Ūkininkas Andrius Arlauskas iš Molėtų r. antradienį per pietus portalui manoūkis.lt pasakojo, kad į Vilnių pajudėjo pusę penkių, dar palūkuriavo uteniškių, kitų rajonų, tad kolona prie sostinės buvo po septintos. Pasak jo, kelionė buvo sklandi ir nuotaikos bent šią minutę – visai geros.

„Džiugu, kad ūkininkai turi vieningumo. Kad ir iš mūsų rajono – kai kurie negali, mažesni gal sąlygų neturi, bet kažkas juk turi važiuoti, daryti, rodyti, jog nėra labai gerai tiems ūkininkams“, – kalbėjo žemdirbys.

Mišraus 500 ha ūkio savininkas šypsojosi, kad, vertinant ūkio dydį, reikia nepamiršti, jog žemės – Molėtų rajone. Vis dėlto problemos čia panašios kaip ir visoje Lietuvoje, o kai kurios – net ir skaudesnės.

Molėtų r. ūkininkas Andrius Arlauskas džiaugėsi visos Lietuvos ūkininkų vienybe

„Opiausia problema – daugiamečių pievų atkūrimas. Kituose rajonuose po nepriklausomybės dirbo toliau, o pas mus apleido, apaugino krūmais, tada tuos krūmus reikėjo sutvarkyti, atsikovoti. Dabar jau susitvarkėme, apleistų žemių nėra – liepia atkurti daugiametes pievas.

Mano ūkiui reikia atkurti 55 ha, kažkoks atkūrimas visada vyksta, turime ir gyvulių, ir augalininkystės ūkį, bet nereikia tų daugiamečių pievų, kur jos niekam netinkamos. Durpynuose dilgėlės, builiai – ministrui atrodo, kad ten žalia ir gražu, bet mums iš tos pievos visiškai jokios naudos nėra, tik mulčiavimui“, – pasakojo A. Arlauskas.

Kupiškyje ekologinį augalininkystės ūkį turintis Mindaugas Kučinskas teigė iki Vilniaus traktoriumi važiavęs visą naktį.

„Važiavome vakar nuo 12 val. nakties iki šiandien 6 val. ryto. O tada nuo 6 val. ryto iki dabar (apie 11.30 val. – BNS). (...) Pagrindinių problemų – ne viena, bet esminė, dėl ko visas šaršalas, tai yra daugiametės pievos ir jų atkūrimas. (...) Buvo valdžios padaryta daug klaidų anksčiau, o dabar visą atsakomybę bandoma numesti ūkininkams“, – BNS sakė M. Kučinskas.

Anksti ryte kelionę iš Alytaus r. pradėjęs Vytautas Patinskas šypsojosi, kad į kelią išriedėjo apie penktą – įprastas ūkininkui rytas. Jis džiaugėsi sklandžia kelione ir geranorišku policijos darbu, pagalba.

V. Patinskas pabrėžė, kad itin svarbi ūkininkų vienybė, tai, kad į sostinę aktyviai atvyko žemdirbių iš ne vieno rajono, o iš visos Lietuvos. Anot jo, iš Alytaus r. atriedėjo 16 traktorių. „Kiek kalbėjome su aplinkiniais rajonais, Lietuvos ūkininkų sąjunga – toks viduriukas“, – portalui manoūkis.lt sakė ūkininkas.

Mišrų ūkį (150 ha dirbamos žemės ir 150 bičių šeimų) turintis V. Patinskas kalbėjo, kad dėl sektoriaus problemų skauda visiems – ir smulkiems, ir vidutiniems, ir dideliems ūkiams.

„Be jau viešai įvardytų problemų, opiausias dalykas, kad mus – kaimą ir miestą – supriešino. Daugelis mano, kad mūsų traktoriai, džipai yra prabangos prekės. Niekas nepaaiškina, kad šie traktoriai – mūsų gamybos variklis ir be jų nebūtų maisto.

Kartais kalbamės su ūkininkais tarpusavyje, kad kai kokia nors gamykla investuoja milijoną į gamybos liniją, tai rodoma visai Lietuvai. Kai kažką pažangaus įdiegia ūkininkas, nusiperka geresnį traktorių – čia jau prabanga. Džipas irgi darbui: pabandykite su elektromobiliu per laukus ir ražienas nuvežti sugedusiam kombainui dalį, nemanau, kad pavyks“, – kalbėjo V. Patinskas.

Alytaus r. ūkininkas Vytautas Patinskas teigė, kad itin skaudus kaimo ir miesto supriešinimas

Vilniaus miesto savivaldybė pranešė, kad nuo antradienio iki penktadienio dalyje Gedimino prospekto bus ribojamas eismas. LŽŪT duomenimis, traktoriai iš Vilniaus pradės išvažiuoti penktadienį apie 9 valandą.

Ministras: pateikėme pasiūlymą grąžinti kuro lengvatą

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas šiuo metu vieši Briuselyje, tačiau su protesto dalyviais tikisi susitikti trečiadienį.

Antradienį komentuodamas situaciją jis sakė, kad jau pateikti pasiūlymai grąžinti dyzelino lengvatą žemdirbių automobiliams, taip pat iki 41 Eur sumažinti suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizą.

Jo teigimu, su tuo susiję teisės aktų projektai pirmadienį paskelbti teisės aktų registre. „Mūsų Vyriausybės politinės kultūros dalis – pripažinti ir ištaisyti klaidas. Tas įvyko labai greitai po susitikimo ir jau vakar  paskelbti teisės aktų projektai (...) dėl žaliojo dyzelio tvarkos sugrąžinimo, kokia buvo, taip pat akcizo (suskystintosioms – BNS) naftos dujoms sumažinimas iki 41 euro“, – LRT radijui antradienį sakė K. Navickas.

LŽŪT pirmininkas teigė, kad žemdirbių dialogas su valdžios institucijomis vyksta, matomi jos žingsniai link bendradarbiavimo, tačiau, pasak jo, tęsti protestus nusprendė pati žemdirbių bendruomenė.

„Žemdirbiams netiko tie pažadai, kuriuos išgirdome. Žemdirbių bendruomenė išstūmė savo organizacijas ir privertė imtis koordinavimo bei organizavimo akcijų vykdant jų valią“ – sakė I. Hofmanas.

„Įtampa žemdirbių bendruomenėje yra didelė. Jeigu žmonės net iš Skuodo, iš tolimiausio rajono, tiek kilometrų pasiryžta važiuoti su traktoriais, vadinasi, problemų yra, jiems skauda“, – pridūrė jis.

LŽŪT darbo grupės narys Audrius Vanagas pasakojo, kad traktorių kolonos sklandžiai juda ir užpildo sostinės Gedimino prospektą ir kitas protestui skirtas vietas

A. Vanagas portalui manoūkis.lt teigė, kad iki pietų prie ūkininkų dar nebuvo nei politikų, nei ministrų. „Miestiečiams įdomu pasižiūrėti į tas važiuojančias kolonas, bet valdžios žmonėms, žiūriu, nelabai. Gal kaupiasi rytdienai, bet dar negirdėjome.

Tikimės, kad rytoj galėsime išsakyti savo reikalavimus. Su kiekvienu atvažiavusiuoju reikalavimų sąrašas tik plečiasi, tų problemų visoje Lietuvoje tikrai labai daug. Tikiuosi, pavyks pasiekti kokių nors susitarimų“, –  kalbėjo ūkininkas.

„Esame susivieniję – pirmiausiai tuo turime pasidžiaugti. O sėkmės bus, kai bus patenkinti visi mūsų reikalavimai. Vienas ar du išspręsti reikalavimai – ne tas rezultatas, kurio tikimės“. – sakė A. Vanagas.

Dėl protesto atšaukė vizitą Šakiuose

Žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas atšaukė penktadienį planuotą vizitą Šakiuose dėl Vilniuje vykstančio žemdirbių protesto, skelbia Šakių savivaldybė.

Ministerija BNS pranešė, kad vizitas atšauktas pasikeitus ministro darbotvarkei. 

„Ministro atstovai informavo, kad dėl šią savaitę Vilniuje vyksiančios žemdirbių protesto akcijos jis nusprendė likti Vilniuje“, – skelbia savivaldybė.

Ji teigia tikinti, kad K. Navickas ištesės pažadus rajono ūkininkams ir atvyks artimiausiu metu. 

Ministro atstovas Algirdas Igorius BNS patvirtino, kad vizitas atšauktas dėl protestų, tačiau jis įvyks kitu metu vėliau.

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos