Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Žydintį gėlių ūkio maratoną užbaigia chrizantemos

Marijampolės r. Jeigu reikėtų išrinkti paklausiausią augalą šiomis dienomis, juo be konkurencijos taptų chrizantema. Šios gėlės dominuoja turgavietėse, jų pastaruoju metu kur kas daugiau ir floristikos parduotuvėse, ir net prekybos tinkluose.

Nieko keisto, visi ruošiasi Vėlinėms, tvarko kapus, o chrizantema tebėra populiariausia kapinių gėlė. Darbymetis ir „Martyno Medono gėlininkystės ūkyje“, įsikūrusiame Ilgliaukoje, Marijampolės r. Kiekvieną rytą iš ūkio išvažiuoja dešimtys chrizantemų vazonų ir šimtai skintų gėlių.

Pats Martynas neturi laiko net pokalbiui, nes jo dienos nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro bėga ant ratų – žydinčią produkciją reikia išvežioti visiems, kas tik užsisako. O užsisako ne tik Marijampolės krašto parduotuvės. Ji važiuoja į Prienų, Šakių, Kauno rajonų parduotuves, kartais ir gerokai toliau.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Galima sakyti, kad prekiaujame visoje Lietuvoje“, - sako Martyno žmona Viktorija, drauge su anyta Danute pasakodama apie šeimos verslą.

O jis, pasirodo, ne toks ir jaunas, nes verslui pamatus sukūrė dar Martyno tėvai. „1981 m. aš pasodinau savo pirmuosius gvazdikus, o po pusmečio 1982 jau stovėjau su jais turguje“, - ūkio užuomazgas prisimena Danutė.

Danutė Medonienė prisimena, jog pirmuosius gvazdikus pasodino dar 1981- aisiais. Tai laikoma ūkio pradžia

Po to auginamų gėlių asortimentas plėtėsi, plotas didėjo, kol galiausiai hobis virto rimtu verslu ir uždarbio šaltiniu. Dabar nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens trijuose šiltnamiuose ir dviejose daigyklose, iš viso 25 arų plote, auga ir žydi gėlės.

Pavasarį žydėjimo maratoną pradeda našlaitės, o rudenį jį užbaigia puošniosios chrizantemos. Visą sezoną iš šio ūkio po Suvalkijos kraštą sklinda įvairiausios žydinčios gėlės: begonijos, pelargonijos, petunijos, surfinijos, serenčiai, jurginai, verbenos ir dar daugybė kitų, skirtų balkonams ir gėlynams apželdinti.

Ne vien į kapines

Ruduo – chrizantemų karaliavimo metas. Ūkyje jos auginamos jau dvidešimt metų. Šiuo metu asortimentą sudaro 15 veislių vazoninės chrizantemos, 7 veislių skinamos šakotos ir 5 veislių stambiažiedės, dėl ypatingo grožio dar vadinamos karališkomis.

Žalios spalvos smulkias chrizantemas mėgsta floristės

Danutė pasidžiaugė, kad chrizantemų žiedų ir spalvų įvairovė pamažu šiai gėlei padeda vaduotis nuo kapinių gėlės vardo ir ji jau randa vietą kitų progų puokštėse, jas pamilsta floristės. Tokiose puokštėse ypač paklausios smulkiažiedės, žalios spalvos chrizantemos, o taip pat įvairių spalvų šakotos.

O štai krūminės chrizantemos dažnai atsiduria irgi ne kapinėse, bet rudenėjančiuose balkonuose, terasose, puošia sodybų kiemus, laiptų aikšteles. Tai augintojus labai džiugina ir įkvepia ieškoti kuo įvairesnių šios gėlės rūšių bei veislių.

Žinoma, nepaneigsi, kad porą savaičių iki Vėlinių chrizantemos pasiekia paklausos piką, nes Lietuvoje beveik nelieka kapo be jų žiedų. Kapinėse vis dar paklausiausios baltos, nors šiuo metu populiarėja į vieną vazoną susodintos trijų spalvų kompozicijos. Gerai perkamos ir brangiausios, bet nuostabios stambiažiedės – kapams puošti per Vėlines perkami puošnesni žiedai nei paprastai.

Šiandien trys ūkio šiltnamiai užima 15 arų, rudenį juose karaliauja chrizantemos

Didžiausias dėmesys - kokybei

Visų chrizantemų daigeliai gėlių ūkį pasiekia iš Lenkijos, maždaug apie dvidešimtą metų savaitę. Danutė sako, kad turėti kokybišką šių gėlių „motinyną“ labai svarbu, todėl ji nerizikuoja pasilikti chrizantemų šaknis ir užsiimti dauginimu pati.

Kiekvieną pavasarį perkant tik labai kokybiškus, netgi elitinius daigus, galima tikėtis ir kokybiškų žiedų. Lūkesčiai pasiteisina, ūkyje auginamų chrizantemų žiedai tikrai įspūdingi, o vazonuose – gausūs.

Taip gėlės tarsi atsidėkoja už milžinišką darbą jas auginant: jas reikia kelis kartus persodinti, po to daug kartų genėti, formuoti dailius krūmus ar žiedus, tręšti, išmanyti daug auginimo subtilybių, saugoti nuo ligų ir t.t.

Chrizantemos reikalauja daug rankų darbo, laiko ir išmanymo

„Mūsų darbo diena vasarą tęsiasi iki 16 valandų, sunku būtų su tuo susitaikyti ir ištverti, jei dirbtum ne sau“, - sako Danutė, prisipažįstanti, kad į pabaigą sezono beveik visai išsenka jėgos ir kartais dingsta entuziazmas, tačiau po dviejų mėnesių žiemos poilsio, viskas pasimiršta ir žydinti veikla vėl ima vilioti.

Chrizantemos vis dar nebrangios

Kalbant apie chrizantemas, būtina pastebėti, kad pastaruoju metu entuziazmo neskatina ir jų kainos. Jeigu viskas gerokai pabrango, tai gėlės, o ypač chrizantemos, beveik ne.

„Šiemet jos netgi atpigo, lyginant su pernai metais. Viskas brangsta, už daug ką mokame tiek pat eurų, kiek litų, o štai 7 litus kainavusi chrizantema dabar kainuoja 2 eurus ir jau kuris laikas niekas nesikeičia.

Manyčiau, jog taip nutiko todėl, kad atsirado daug smulkių gėlių augintojų, nedidelį savo augalų asortimentą ir kiekį parduodančių tiesiog turguose. O kadangi ten žmonių nėra gausu, gėles pradedama piginti. Paprastai tokie smulkūs augintojai viską daro patys, neperka kokybiškų daigų, dažnai nemoka ir jokių mokesčių, taigi gali sau leisti.

Kai ūkis didesnis ir viskas jame tvarkinga, kai samdomi žmonės, mokami atlygiai, su tokiomis kainomis tiesiog neįmanoma konkuruoti“, - samprotavo Danutė.

Ar tenka konkuruoti su atvežtinėmis chrizantemomis? Pasirodo, jog tai nekelia didesnių rūpesčių, daugumą chrizantemų užaugina patys lietuviai, taigi ir konkurencija tik tarp lietuviškų gėlių bei augintojų.

Gėles klientams išvežioja pats ūkio šeimininkas Martynas Medonas

Apie realizacijos ypatumus, ko gero, daugiausiai galėtų papasakoti Martynas, tačiau ir moterims nesvetimi jo nelengvo darbo niuansai. Nors dauguma pirkėjų labai patenkinti tiekiama produkcija, visada atsiras ir pretenzingų klientų. Kartais autobusiuko durys dar uždarytos, o jau reiškiami priekaištai dėl gėlių grožio. Bet tai daugiau išimtys nei taisyklės.

Dauguma užsakovų jau žino šio ūkio gėles ir absoliučiai pasitiki jų kokybe. Ko gero, tai labiausiai džiugina ir labiausiai įkvepia žydėjimo maratono nesustabdyti niekada. O gal ūkio šeimininkams tiesiog žinoma rytiečių išmintis, kuri teigia: “Jei nori būti laimingas visą gyvenimą – augink chrizantemas”. Kodėl gi ne?

Įdomybės apie chrizantemas

  • Chrizantema – astrinių (Asteraceae) šeimos gėlė. Šių dekoratyvinių augalų tėvynė yra Kinija, kur chrizantemos buvo pradėtos auginti daugiau nei prieš 2 500 metų ir yra populiarios iki šiol.
  • Antrąja chrizantemų tėvyne tapo Japonija (IV a.), kur jos pavadintos „kuku“ – saulės vardu. Kasmet spalio mėnesį Tekančios saulės šalyje švenčiama chrizantemų šventė.
  • Europoje chrizantemos pradėtos auginti XVIII a., o Amerikoje dar vėliau.
  • Dėl chrizantemų didžiulės įvairovės (žinoma 160 jų rūšių ir daugiau nei 10 000 veislių), jos tapo populiarios įvairiomis progomis, auginamos ir aplinkai papuošti lauke, ir interjerui pagyvinti patalpose.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos