Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Ūkininkas: kodėl leidžiama žlugdyti grikių augintojus?

Rokiškis. Vienas stambiausių grikių augintojų Lietuvoje Jonas Venslovas piktinasi tuo, kad į Lietuvą galima laisvai įvežti pigesnius grūdus iš Rusijos, kuri pati taiko embargą mūsų šaliai.

Ūkininkas nutarė išsakyti savo nuomonę po svetainėje publikuoto straipsnio „Glifosatas grikiuose: klausimų daugiau nei atsakymų“.  

Praktika Ukrainoje kelia nerimą

Bioversija m7 2024 03 12

J. Venslovas (nuotraukoje) piktinasi požiūriu į Lietuvos grikių augintojus, jiems metamais įtarimais dėl glifosato naudojimo.

„Didžiausia mūsų, grikių augintojų, problema yra tai, kad į Lietuvą įvežami pigesni grikiai iš Rusijos ir Ukrainos. Aš apskritai nesuprantu, kodėl galima laisvai importuoti grikius iš Rusijos, kai ši šalis Lietuvai taiko maisto produktų embargą.

Kyla neramių minčių dėl grikių iš Ukrainos. Vaizdo įrašų platformoje „Youtube“ teko matyti reportažus apie grikių derliaus nuėmimą šioje šalyje. Viename reportaže ūkininkas pasakoja, kad prieš kuldamas grikius lauką nupurškė glifosatu, bet tai nepadėjo sunaikinti visų piktžolių. Tada dar nupurškė herbicidu „Reglon“. Jo poveikis dar stipresnis. O paskui tokie grikiai keliauja į Lietuvą, kur tampa lietuviškais. Kitame reportaže kažkokia specialistė kalba, kad prieš grikių nukūlimą juos nupurškus glifosatu, tokie grūdai jau netinka vaikų maistui, bet suaugusieji gali valgyti.  Ar suprantate, kaip ten jie auginami? Todėl  man ir neramu“, – emocingai kalbėjo ūkininkas.

Jis teigė, kad dėl pigių grikių iš Rusijos Lietuvoje smarkiai sumažėjo grikių supirkimo kaina. „Pernai už toną  grikių buvo mokama 280-300 eurų, o šiemet tik apie 170 eurų“, – sakė J. Venslovas, šiemet grikiai užsėjęs 400 ha.

Importas iš Rusijos išaugo 3,5 karto

ŽŪM ministerija, remdamasi Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto duomenimis, pateikė informaciją apie grikių importą į Lietuvą. Skaičiai patvirtino ūkininko nuogąstavimus.

Pernai į Lietuvą įvežta 16,88 tūkst. tonų grikių. Didžioji dalis jų atkeliavo iš Rusijos (14,3 tūkst. t). Taip pat grikių atvežta iš Latvijos (2,3 tūkst. t), Estijos (163 t) ir Lenkijos (59 t). Vidutinė importuotų grikių kaina pernai buvo 298 eurai, iš Rusijos įvežti grikiai kainavo po 277 eurus už toną.

Šiemet į Lietuvą per pirmus septynis mėnesius įvežta 15,49 tūkst. tonų grikių, vidutiniškai jie kainavo po 210,57 euro už toną. Iš Rusijos įvežti grikiai kainavo vidutiniškai 199,42 euro.

Per praėjusių metų septynis mėnesius į Lietuvą buvo importuota 6,21 tūkst. tonų grikių. Tai yra, šiemet per tą patį laikotarpį jų importas išaugo 240 proc.  Importas iš Rusijos nuo 4,44 tūkst. per 2017 metų pirmus septynis mėnesius išaugo iki 14,55 tūkst. šiemet per tą patį laikotarpį. Tai yra, padidėjo daugiau nei tris kartus. Importas iš Latvijos sumažėjo nuo 1,6 tūkst. tonų iki 868 tonų.

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas „Mano ūkiui“ patvirtino, kad oficialios informacijos apie iš Ukrainos importuojamus grikius nėra. Tačiau neatmetamas variantas, kad iš Ukrainos į Lietuvą grikiai įvežami kitais būdais.

Įsileidžia lietuviškus grikius

ŽŪM negalėjo atsakyti į klausimą, kodėl importuoti grikius iš Rusijos leidžiama be apribojimų. URM Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius pateikė atsakymą šį klausimą.

„Europos Sąjunga vykdo atvirą, tarptautinėmis taisyklėmis ir įsipareigojimais paremtą prekybos politiką. Nesant ES laisvosios prekybos sutarties su Rusija, prekyba tarp šalių vyksta remiantis Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) susitarimuose numatytu režimu, turinčiu užtikrinti atvirą ir nediskriminacinę prekybą.

Motyvuodama būtinybe reaguoti į 2014 m. ES ir kitų valstybių pradėtas taikyti ribojamąsias priemones Rusijai po šios šalies agresijos prieš Ukrainą ir neteisėtą Krymo Autonominės Respublikos ir Sevastopolio miesto aneksiją, Rusija įsivedė vienašalį importo draudimą įvairioms produktų grupėms. Šį draudimą laikome neteisėtu ir pažeidžiančiu Rusijos tarptautinius prekybos įsipareigojimus.

Galima pažymėti, kad grikių neapima šis Rusijos importo draudimas: 2017 m. Lietuva eksportavo į Rusiją 27 tonas grikių, o visos ES grikių eksportas į Rusiją sudarė 251 toną“, – teigiama URM atsakyme.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos