Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Ūkininką kaime laiko tik kraujyje įaugęs žemdirbio genas

Klaipėda. Ekologinį ūkį puoselėjantis Klaipėdos r. ūkininkas Tadas Mockus sako, kad ūkininkauti ekologiškai jį paskatino ne kas kitas, o jo dirbama žemė.

Pasak jo, reikia būti labai geru agronomu arba samdytis labai stiprų specialistą, norint tokiose skurdžiose žemėse plėtoti chemizuotą ūkį ir dirbti rentabiliai.

Iš pradžių Tadas ūkininkavo intensyviai, tačiau išvargino nestabilumas ir nuolatinis nusivylimas atėjus javapjūtei. „Sukiši chemiją, trąšas, pats daug sveikatos padedi uostydamas visas tas nesąmones, o derliaus nėra. Pats geriausias mūsų krašto ūkininkas, jeigu prikulia 6 t/ha kviečių, tai jau turbo metai būna. O kai nuvažiuojame į Vidurio Lietuvą ir pamatome, kokius derlius ten žemdirbiai kulia, tai mums „stalčius atsidaro“. Tokiose žemėse kaip mūsų reikia labai gerai išmanyti agronomiją, norint ūkininkauti pelningai. Nebuvome geri agronomai, tad nusprendėme ūkininkauti ekologiškai“, – paaiškina Tadas.

Bioversija m7 2024 03 12

Jis jau ne pirmos kartos ūkininkas – seneliai, tvarkingi ūkininkai, buvo ištremti, ūkis atimtas... „Tėvas labai norėjo tęsti savo tėvo svajonę ūkininkauti. Taip ir pradėjome – aš, brolis Tomas ir tėtis atsikėlėme bočių žemę – apie 20 ha – nuo Kryžkalnio. Ten derlingi buvo laukai, o kai atsikėlėme čia, į Antkopčio kaimą, pamatėme, kad derlius daug mažesnis užauga, nors viską taip pat darome“, – sako Tadas.

Ir klimato sąlygos Pamario krašte kitokios – labai permainingos: žiemos periodu dažni staigūs atlydžiai, kurie kaitaliojasi su šalčiais. Neretai susidaro tokia tvirta sniego pluta, kad po laukus galima su automobiliu lakstyti, tarsi per apledėjusį ežerą. Tačiau džiaugsmo iš to maža – po tokia ledo pluta augalai paprastai neišgyvena, iššunta negavę oro.

Pradėję kurti ūkį, Mockai nieko neturėjo, išskyrus žemę – jau minėtus 20 hektarų. Lipdė ūkį tarsi kregždės lizdą. Nusipirko traktorių, pasiėmė paskolą, nes pinigų reikėjo daugiau žemės pirkti. Netrukus viduryje laukų iškilo garažas. „Su broliu buvome jauni, stiprūs, ištisomis paromis dirbome“, – prisimena Tadas.

Skaitykite plačiau „Mano ūkio" žurnalo straipsnyje.

MŪ inf.

Skaitykite daugiau: http://www.manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas/2019/03/ukininkas-pamario-krasto/
Ekologinį ūkį puoselėjantis Klaipėdos r. ūkininkas Tadas Mockus sako, kad ūkininkauti ekologiškai jį paskatino ne kas kitas, o jo dirbama žemė. Pasak jo, reikia būti labai geru agronomu arba samdytis labai stiprų specialistą, norint tokiose skurdžiose žemėse plėtoti chemizuotą ūkį ir dirbti rentabiliai. Iš pradžių Tadas ūkininkavo intensyviai, tačiau išvargino nestabilumas ir nuolatinis nusivylimas atėjus javapjūtei. „Sukiši chemiją, trąšas, pats daug sveikatos padedi uostydamas visas tas nesąmones, o derliaus nėra. Pats geriausias mūsų krašto ūkininkas, jeigu prikulia 6 t/ha kviečių, tai jau turbo metai būna. O kai nuvažiuojame į Vidurio Lietuvą ir pamatome, kokius derlius ten žemdirbiai kulia, tai mums „stalčius atsidaro“. Tokiose žemėse kaip mūsų reikia labai gerai išmanyti agronomiją, norint ūkininkauti pelningai. Nebuvome geri agronomai, tad nusprendėme ūkininkauti ekologiškai“, – paaiškina Tadas. Jis jau ne pirmos kartos ūkininkas – seneliai, tvarkingi ūkininkai, buvo ištremti, ūkis atimtas... „Tėvas labai norėjo tęsti savo tėvo svajonę ūkininkauti. Taip ir pradėjome – aš, brolis Tomas ir tėtis atsikėlėme bočių žemę – apie 20 ha – nuo Kryžkalnio. Ten derlingi buvo laukai, o kai atsikėlėme čia, į Antkopčio kaimą, pamatėme, kad derlius daug mažesnis užauga, nors viską taip pat darome“, – sako Tadas. Ir klimato sąlygos Pamario krašte kitokios – labai permainingos: žiemos periodu dažni staigūs atlydžiai, kurie kaitaliojasi su šalčiais. Neretai susidaro tokia tvirta sniego pluta, kad po laukus galima su automobiliu lakstyti, tarsi per apledėjusį ežerą. Tačiau džiaugsmo iš to maža – po tokia ledo pluta augalai paprastai neišgyvena, iššunta negavę oro.

Skaitykite daugiau: http://www.manoukis.lt/mano-ukis-zurnalas/2019/03/ukininkas-pamario-krasto/
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos