Basf 22 09 27 22 10 03 Lytagra
Ūkis
Sojų augintojams – abejonių persmelktas ruduo

Kaunas. Lietuvoje mažėja ekologiškas sojų pupeles auginančių ūkininkų, tačiau vis daugiau jų augina tik prie ekologiškų produktų gamybos perėjusi bendrovė „AUGA group". Ūkininkų entuziazmas auginti sojas po šio sezono dar labiau sumažėjo.  Dalis jų abejoja, ar ateityje dar augins šią  kultūrą.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininko, Ukmergės rajono  ūkininko Sauliaus Daniulio teigimu, auginančių sojas ūkininkų mažėja.

„Šiemet sojų derlius daugumoje vietų pasmerktas. Dėl perteklinės drėgmės jos pasigavo pelėsį, toks augalas jau netinkamas parduoti", - teigė S. Daniulis.

Bioversija 22 08 31

Per didelė rizika

S. Daniulis pats šiemet sojų neaugino dėl sėjomainos. „Nesu tikras, kada dar imsiuosi jų. Ne tik dėl sudėtingų gamtinių sąlygų. Kai sojų augintojams sumažinta parama, jos prilygintos grūdinėms kultūroms, išėjo taip, kad už sėklas reikia sumokėti tiek, kiek gaunama paramos. Tada jau atsiranda didelė rizika sojas auginti", - sakė S. Daniulis, dar neseniai sojomis užsėdavęs 100 ha lauką.

Ekologiniu ūkininkavimu užsiimantis ir anksčiau sojas auginęs Gintaras Valeika sako, kad šiemet jų auginti nesiryžo. „Su sojomis visada yra didelė rizika, nežinai, ar sulauksi derliaus. Juk tai yra šiltųjų kraštų augalas. Norint sėkmingai jas užauginti, reikia, kad birželį ir liepą lytų, o rugpjūtį ir rugsėjį kepintų saulė.

Be to, sojas realizuoti nėra taip lengva. Daugiausia jų parduodavome maistui, dalį - sėkloms. Ūkininkai nerizikuoja jas auginti, nes kur kas paprasčiau auginti žirnius ir pupas", - sakė ūkininkas.

Patyrę sojų augintojai ūkininkai Saulius Daniulis (kairėje) ir Kęstutis Mykolaitis šiemet šios kultūros auginimo perspektyvas vertina santūriai

Anot jo, sojų augintojams nepalanki ir visuomenės nuomonė. „Neįsivaizduojate, kiek visko iš žmonių esu prisiklausęs apie sojas, pradedant nuo to, esą jas traiškant išsiskiria nuodingųjų medžiagų. Šie mitai trukdo sojų augintojams. Bet nesakau, kad visiškai nebeauginsiu sojų", - svarstė G. Valeika.

Nori išsaugoti veislę

Igliaukos seniūnijos (Marijampolės savivaldybė) ūkininkas Kęstutis Mykolaitis teigia sojas auginantis todėl, kad nenori prarasti veislės. „Mokslininkai dešimt metų dirbo prie šios veislės, o mes galime per metus pražudyti. Šiemet apsėjome vieną hektarą. Metai blogi, kaip ir daugumai pasėlių. Iš sojų auginimo neturiu jokios naudos, tačiau norime išsaugoti veislę", - sakė K. Mykolaitis.

Didžiausia ekologiškų sojos pupelių augintoja Lietuvoje šiais metais tapo „AUGA group". Šiemet ji deklaravo apie 2000 ha, kuriuose auginamos ekologiškos sojos. Pernai bendrovės sojų pasėlių plotai užėmė 340 hektarų.

Bendrovė įžvelgia didelį potencialą

Bendrovės „AUGA group" generalinis direktorius Linas Bulzgys teigė, kad pernai bendrovė turėjo tikslą išbandyti geriausius technologinius sprendimus ir pasiruošti šių metų darbams.

„Šie metai pirmieji, kai sojoms skyrėme didesnį plotą - apie 2000 ha. Sojos yra svarbi baltyminė pašarų dalis, reikalinga gyvulininkystės ir paukštininkystės veikloms. Dalį sojų sunaudojame pašarui, kitą dalį parduodame Europos rinkoje kaip ekologišką žaliavinį produktą", - teigė L. Bulzgys.

Jis sakė dar negalįs kalbėti apie šių metų derlių, nors akivaizdu, kad klimatinės sąlygos buvo itin nepalankios,  sojosm trūko šiltų dienų. 

„Apie galutinį rezultatą kol kas anksti kalbėti, nes derlius nepradėtas nuiminėti. Tačiau manome, kad ateities perspektyvos yra geros, nes ekologiškų baltyminių pašarų komponentų poreikis smarkiai didėja augant ekologiško maisto rinkai", - teigė L.Bulzgys.

Deklaruotų ekologiškų sojų pasėlių plotas („Ekoagros" duomenys)

Metai

Kiekis, ha

2010

0,06

2011

371,14 

2012

2415 

2013

1389,92

2014

2060,59 

2015

2469,06 

2016

1124,24

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Kas turėtų sudaryti planuojamo steigti Melioracijos fondo lėšas?
Visos apklausos