Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Sankcijos už reikalavimų nesilaikymą ir pažeidimus: kas naujo nuo šių metų?
Asociatyvi freepik.com nuotr.

Kaunas. Kokie sankcijų dydžiai už neteisingą deklaravimą, reikalavimų nesilaikymą ar pažeidimus bus nuo šių metų? Kas keitėsi? Apie tai kalbėta Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos inicijuotame seminare, per kurį į šiuos klausimus atsakė Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) atstovai.

Pagrindiniai pokyčiai

NMA Žemės ūkio paramos departamento vyr. specialistė Giedrė Valbasytė pristatė esminius sankcijų pokyčius, kurie įsigaliojo nuo šiemet.

Vienas svarbiausių – atsisakyta taikyti ilgalaikes sankcijas naujojo laikotarpio priemonėms. Anot G. Valbasytės, naujuoju periodu ilgalaikių sankcijų nelieka, tačiau pareiškėjams, kurie tęsia įsipareigojimus pagal tęstines priemones, pavyzdžiui, pagal veiklą „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“, ilgalaikės sankcijos išlieka, nes tęstinėms priemonėms galioja seni reglamentai.

Bioversija 2024 07 09 m7

Taip pat paraiškų vėlavimo periodas sutrumpintas nuo 25 iki 10 dienų. Paliekamas tas pats sankcijos dydis – 1 proc. už vieną pavėluotą dieną. Anot NMA direktoriaus pavaduotojo Tomo Orlicko, laikinai einančio direktoriaus pareigas, daug diskutuota, kad reikėtų sutrumpinti paraiškų vėlavimo periodą. „Yra tikrų ūkininkų, kurie deklaruoja pavėlavę 1–5 dienas. Tad turėtų būti pagrindinis deklaravimas ilgesnis, kad nevėluotų. Tad prailginus tikrąjį deklaravimą ir dar palikus 25 dienas vėlavimo periodą, būtų taip, kad pusę netikrų ūkininkų deklaruotų. (...) Todėl ir buvo tikslas prailgti pagrindinį deklaravimą, o vėlavimo terminą padaryti trumpesnį, kad nebūtų paskatų netikriems ūkininkams ateiti ir kažką imituoti“, – aiškino R. Orlickas. Vis dėlto jis pabrėžė, kad reglamentas valstybei narei šiuo klausimu leidžia pakankamai laisvai priimti sprendimus. Tai reiškia, kad net jeigu taisyklės numato tam tikrą tvarką, ministras turi teisę ją koreguoti.

Dar viena naujovė – sumažintos neteisingo deklaravimo papildomos nuoskaitos, kai kurių atsisakyta. Daugeliu atvejų nuo šiemet bus taikomos 3 kartus mažesnės papildomos sankcijos. Štai už žemės ūkio veiklos kriterijų nevykdymą ir už paramai netinkamą plotą papildomų sankcijų išvis nelieka.

Neteisingo deklaravimo papildomos sankcijos. Sudaryta pagal NMA inf.

Ekologinės sistemos

Anot G. Valbasytės, kalbant apie ekologines sistemas, numatyti keli paramos sumažinimo atvejai. Priklausomai nuo neatitikimų, bus taikoma 1, 5, 10 ar 25 proc. nuoskaita pagal ekologinę sistemą arba veiklą.

1 proc. nuoskaita bus taikoma už tręšimo planų, augalų apsaugos produktų žurnalų nepildymą; 5 proc. – kai pagal ekologinę sistemą draudžiamuoju laikotarpiu naudojami augalų apsaugos produktai arba mineralinės organinės trąšos; 10 proc. – tokio dydžio nuoskaitos sankcija bus taikoma Nacionalinės žemės ūkio ir maisto kokybės programoje, kai nesinaudojama konsultavimo paslaugomis; 25 proc. – tokio dydžio sankcija bus taikoma ekosistemai „Perėjimas prie ekologinio ūkininkavimo“, jeigu pareiškėjas nebus įtrauktas į atestuotų dauginamosios medžiagos tiekėjų sąrašą.

G. Valbasytės teigimu, paramos neskyrimas priklauso nuo nustatytų neatitikimų. Gali būti taikomas arba neskyrimas už konkretų ekosistemos lauką, arba už veiklą, arba už visą ekologinę sistemą.

Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės bei valdymo reikalavimai

Sumažinti geros agrarinės būklės (GAAB) ir valdymo reikalavimų (VR) procentiniai dydžiai (tęstinėse priemonėse galios seni GAAB reikalavimai ir procentiniai dydžiai).

Kaip teigė NMA Žemės ūkio paramos departamento vyr. specialistė, nustatytos mažiausios sankcijos už šių reikalavimų pažeidimus – nuo 1 iki 5 procentų.  

Už GAAB sankcijos taikomos atsižvelgiant į lauko, kuriame nustatytas pažeidimas, dydį. GAAB 1, 2, 5, 6, 7, 8 ir 9 bus taikoma sankcija nuo 1 iki 5 proc.; GAAB 3 – 16 arba 18 proc.; GAAB 4 – 1 proc.

Už valdymo reikalavimų nesilaikymą numatytos tokios sankcijos: nuo 1 iki 3 proc. taikoma už vandens apsaugos ir tausaus augalų apsaugos produktų naudojimo reikalavimų nesilaikymą; nuo 1 iki 5 proc. – už vandens apsaugos nuo taršos nitratais iš žemės ūkio šaltinių, maisto ir pašarų saugos, augalų apsaugos produktų naudojimo ir veršelių, kiaulių, kitų ūkinių gyvūnų gerovės reikalavimų nesilaikymą; nuo 3 iki 5 proc. – už laukinių paukščių, natūralių buveinių, laukinės augalijos ir gyvūnijos apsaugos bei ūkinių gyvūnų sveikatingumo reikalavimų nesilaikymą.

Susietoji parama už mėsinius galvijus ir pienines karves

Čia pagrindinė naujovė – padidintas neatitikimų procentinis dydis. Anot G. Valbasytės, pakelti atitinkami procentiniai dydžiai. Ten, kur anksčiau buvo iki 20 proc., dabar padidinta iki 30 proc., o ten kur buvo nuo 20 iki 30 proc., dabar bus nuo 30 iki 50 proc.

NMA specialistės teigimu, parama apskritai bus neskiriama už einamuosius metus, jei neatitikimas viršys 50 proc. (anksčiau buvo nuo 30 iki 50 proc.).

Svarbus pakeitimas – jei neatitikimų skaičius mažesnis nei 50 proc., nelieka ilgalaikių sankcijų, kai pareiškėjai negaudavo paramos už einamuosius metus, o iš kitų ateinančių trijų metų buvo išskaičiuojama atitinkamo dydžio sankcija.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos