Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Produkcijos stygius leidžia augintojams pasidžiaugti pakilusia kaina

Šiaulių r. Linas Šateika ūkininkauja Meškuičių seniūnijoje daugiau kaip dvidešimt metų, bet, sako, sunku būtų prisiminti, kada dar buvo tokios neblogos daržovių kainos.

Pasak ūkininko, tokias palyginti aukštas daržovių kainas lėmė prastas derlius kai kuriose Europos šalyse – labiausiai Lenkijoje ir Vokietijoje, kur dėl sausrų buvo skaičiuojami didžiuliai nuostoliai.

Tai vienos, tai kitos šalies daržininkams išpuola neblogi metai, tad šįkart ir mūsiškiams, atrodo, pasisekė. „Ir morkų, ir svogūnų kaina šiuo metu sukasi apie 35–40 centų už kilogramą. Kiek ūkininkauju, neprisimenu tokių aukštų supirkimo kainų“, – pripažįsta Linas.

Bioversija m7 2024 03 12

Žinoma, ne viskas taip puiku, kaip gali pasirodyti iš šalies – sausringa ir karšta vasara pridarė nuostolių ir Šateikų ūkyje: derlius sumažėjo maždaug 20–30 procentų. Nuo sausros augintojas bandė gelbėti pasėlius laistydamas – ūkyje yra net 6 ritininės laistymo sistemos.

Viena tokia sistema vienu metu palaisto apie 4 ha plotą, tačiau tam reikia 8–12 valandų. „Kai būna tokia sausra, kokia buvo pernai vasarą, fiziškai neįmanoma visų plotų palaistyti“, – sako ūkininkas.

Linas Šateika su šeima valdo vieną stambiausių šalyje daržininkystės ūkių – bendras morkų ir svogūnų plotas jau perkopęs 300 ha. Pernai deklaravo 146 ha morkų ir 152 ha svogūnų.

Kai 2014 m. Rusija paskelbė embargą lietuviškoms daržovėms, Linui skubiai teko ieškoti naujų rinkų. Tada ūkininkas atrado Latviją ir Estiją – dabar didžioji dalis produkcijos išvežama į šias kaimynines šalis (ypač Latviją). Žinoma, lieka ir vietinei rinkai – ūkis tiekia produkciją vienam iš stambių šalies mažmeninės prekybos tinklų.

Gerais metais morkų derlius siekia 100 t/ha, yra tekę kasti ir 120 t/ha. Vidutinis svogūnų derlius siekia apie 60 t/ha. Susidaro didžiuliai kiekiai produkcijos, kurią reikia nuimti per trumpą laiką. Linas 2016 m. įsigijo danišką keturvagį savaeigį morkų nuėmimo kombainą Asa-Lift su vikšrine važiuokle. 2017 m., kai derliaus nuėmimo metu dirvos buvo itin šlapios, kombainas nustebino našumu ir pravažumu – nė karto nebuvo užbuksavęs. Ūkininko vertinimu, vien jau per tą vieną sezoną kombainas kaip ir atsipirko.

Tokiu kombainu per dieną įmanoma nukasti ir į sandėlius suvežti 1 000 tonų morkų. Pagrindinis morkų kasimo laikas – spalio antroji pusė, o paskutinės morkos iš laukų 2018 m. rudenį buvo išvežtos lapkričio 7 dieną. Svogūnams kasti naudojama daug paprastesnė technika – ūkininko žodžiais, visokie seni laužai, kurie vis dar puikiai atlieka savo darbą.

Kiekvienam daržininkystės ūkiui labai svarbu turėti kur laikyti produkciją. Šateikų ūkyje morkų saugyklų talpų jau užtenka, bet svogūnams dar trūksta. Kaip sako Linas – svogūnai dar „neužsidirbo“ savoms saugykloms. Morkoms palaikoma 0–3 laipsnių temperatūra, o svogūnams svarbiausia sąlyga – kad būtų sausa.

Ūkio buhalteriją tvarko žmona Daiva, persikvalifikavo iš mokslinės agronomės į buhalterę. Dabar moteris turi ir dar vienas daug dėmesio ir atsakomybės reikalaujančias pareigas – pernai kovo mėnesį ji buvo išrinkta Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininke.

„Keleri metai iš eilės mūsų ūkyje buvo labai rimtos investicijos. Dabar reikia išsimokėti skolas ir tada jau galvoti apie naujas investicijas. Mūsų versle nebūna taip, kad galėtum pasakyti – jau viskas įsigyta ir padaryta“, – sako daržininkas Linas Šateika, ateityje planuojantis iš esmės modernizuoti laistymo sistemas, nes dėl kintančio klimato ekstremaliai sausos vasaros gali kartotis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos