Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Prasideda kanapių derliaus dorojimas

Kaunas. Rugsėjo viduryje prasideda pluoštinių kanapių derliaus ėmimo laikas. Lietuvoje šiemet kanapių plotai padidėjo dvigubai - pernai jų auginta 1 060 ha, šiemet - 2 349 hektarai.

Daugiausia kanapių auginama Anykščių rajone - 629 ha (šiame rajone pluoštinių kanapių pasėlius šiemet deklaravo 9 augintojai), Biržų rajone - 499 ha (8 augintojai) ir Panevėžio rajone - 245 ha (11 augintojų).

Kanapes jau kulia ir Rokiškio r. ūkininkaujantis Sigitas Vėjelis. Šiemet jo ir sesers ūkiuose pasėta 32 ha pluoštinių kanapių. Pasirinkta žemaūgė jų veislė, kurios stiebai išauga tik iki 1,5 aukščio. Dorojant ne tokias aukštas kanapes, būna lengvesnis kombaino darbas - saulėtą gražią dieną galima suspėti nuimti 8 ha kanapių. Tačiau paprastai dirbti įmanoma tik pusę dienos - nuo pietų, mat laukiama, kol nukris ryto rasa.

Bioversija m7 2024 03 12

Ūkininkas nukulia tik sėklas, kurias iš karto džiovina, o paskui spaudžia aliejų. Kanapių stiebus nusprendė smulkinti ir paskleisti lauke - taip dirvoje bus padidintas organinių medžiagų kiekis.

„Rytais tenka ilgai laukti, kol nukrinta rasa, todėl dažniausiai kanapės pradedamos kulti apie pietus“, - sako Alis Vėjelis

Ūkio darbuose gelbstintis tėtis Alis Vėjelis sakė, kad šiemet kanapių sėklų derlius prastesnis negu paprastai. „Manome, kad jei pavyks prikulti po 800 kg/ha, tai bus gerai, nors gerais metais byrėdavo apie 900 kg iš hektaro. Kanapių augimą pavasarį pristabdė šalnos, paskui atėjo vasaros sausra, tad augalai ir vėl stresavo", - paaiškina A. Vėjelis.

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos primininkas, Ukmergės r. ūkininkas Saulius Daniulis nepraleidžia progos priminti apgailestaująs, kad už ekologiškai auginamas pluoštines kanapes, kurių jo ūkyje yra keliolika hektarų, nemokama kompensacinė išmoka: tarp 25 skirtingų sąraše esančių augalų kanapių nėra. Jam keista, kad neskatinama auginti šių vertingų augalų. S. Daniulio įsitikinimu, kanapių aliejus turi itin vertingų savybių, o jų proteinai gali būti puiki aukštos kokybės maisto medžiaga.

„Mitas, kad kanapes auginti labai paprasta. Iš tiesų tai labai lepus, visko bijantis augalas. Tarkime, piktžolės gali visiškai užgožti jaunas kanapes. Nelogiška, kad už kanapes nėra ekologinių išmokų. Kanapių sėklos norma hektarui yra 20-30 kg. Kilogramo kaina siekia 10 eurų. Taigi, užsėti 1 ha vien tik sėklai reikia 300 eurų!", - skaičiuoja Saulius Daniulis. Dėl kanapių produkcijos realizavimo jis sako nesukąs galvos - turi sutartį su bendrove „Agropro".

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis apgailestauja, kad ekologiškai auginamos kanapės neremiamos

Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) primena, kad vadovaujantis Pluoštinių kanapių auginimo priežiūros ir tiekimo rinkai kontrolės tvarkos aprašu, pluoštinių kanapių produktus tiekti rinkai gali tik tie ūkio subjektai, kurie įtraukti į Pluoštinių kanapių produktų tiekėjų sąrašą.

Įtraukimas į sąrašą yra nemokamas - reikia tik pateikti prašymą. Pluoštinių kanapių produktų tiekėjai turi pildyti tiekiamų rinkai pluoštinių kanapių produktų registracijos žurnalą ir turėti dokumentus, patvirtinančius, kad pluoštinių kanapių produktai gauti iš kanapių veislių, kuriose tetrahidrokanabinolio (THC) kiekis neviršija 0,2 proc.

Lietuvoje pažyma apie pluoštinių kanapių mėginyje nustatytą THC kiekį išduodama pluoštinių kanapių augintojui. Todėl tiekėjams, kurie tik perparduoda Lietuvoje paruoštus pluoštinių kanapių produktus, rekomenduotina prašyti pažymos kopijos (kartu su pirkimo faktą patvirtinančiais dokumentais) iš pluoštinių kanapių augintojų.

VAT specialistai šiais metais jau paėmė 269 mėginius iš pluoštinių kanapių pasėlių, iš kurių 176 mėginys jau ištirtas Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijoje. Visuose ištirtuose mėginiuose THC kiekis neviršijo 0,2 proc.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos