Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Praktiniai patarimai, kaip naikinti pabiras

Kėdainiai. Žieminių rapsų augintojai iš patirties žino, kad paprastai niekada neapsieinama be javų pabirų naikinimo rapsų pasėliuose. Netgi taikant gilų arimą, ne visuomet pavyksta išvengti pabirų sudygimo.

Ūkiuose, kur taikoma neariminė žemės dirbimo sistema, ypač tiesioginė sėja, jei nenaudojamas glifosatas po derliaus nuėmimo (sudygus pabiroms) ar tuoj po sėjos, pabirų kontrolė neišvengiama.

Javų pabirų naikinimas

Bioversija m7 2024 03 29

LAMMC Žemdirbystės instituto mokslo darbuotoja Gražina Kadžienė pastebi, kad varpiniai javai, kaip ir kiti vienaskilčiai augalai (vienmetės ir daugiametės žolės), rapsuose palyginti lengvai kontroliuojami.

Jų kontrolei galima naudoti herbicidus Agilą (propakvizafopas, 150 g/l), Centurion Plus (kletodimas 120 g/l), Fusilade forte 150 EC (fluazifop-P-butilas 150 g/l), Focus ultra (cikloksidimas, 100g/l), Leopardą (kvizalofop-P-etilas, 50 g/l), Quick 5% EC (kvizalofop-P-etilas, 50 g/l), Panterą 40 EC (kvizolafop-P-tefurilas, 40 g/l), Supero (kvizalofop-P-etilas, 50 g/l) Targa super (kvizalofop-P-etilas, 50 g/l), Zetrola (propakvizafopas 100 g/l) ir kitus registruotus produktus vienskilčių piktžolių kontrolei rapsuose.

Pasėliai pradedami purkšti, kai javų pabiros yra 2–5 lapelių tarpsnio, ir purškiami iki stiebo augimo pradžios. Žieminius rapsus galima purkšti ir rudenį, ir pavasarį. Jei javų pabiros negausiai išplitusios ir purškiama optimaliu laiku, galima naudoti mažesnę registruotą herbicido normą.

Žirnių pabirų naikinimas

Sėjant žieminius rapsus po žirnių, gali tekti kontroliuoti jų pabiras. Nors žirniai ir neperžiemoja, tačiau, esant labai gausiam pabirų kiekiui, jie gali stelbti pasėlį, dėl to pasėlis bus jautresnis iššutimui žiemos metu.

Žirniai, kaip ir kiti pupiniai, yra labai jautrūs herbicidams Metazamix (pikloramas 13,3 g/l + aminopiralidas 5,3 g/l + metazachloras 500 g/l) ir šiais metais registruotam Belkar (haloksifen metilas 10 g /l + pikloramas 48 g /l). Metazamix purškiamas ant sudygusių žieminių rapsų iki 4 lapelių tarpsnio, o Belkar – nuo 2 iki 6 lapelių tarpsnio. Purškiant Belkaru 2–4 lapelių naudojama 0,25 l/ha norma, o 6 lapelių tarpsniu – 0,5 l/ha. „Esant poreikiui, Belkar galima naudoti ir 2 kartus po 0,25 l/ha (2–4 ir 6 lapelių tarpsniu). Purškiant tiek Metazamix, tiek ir Belkar sukontroliuosime ne tik žirnių pabiras, bet ir kitas dviskiltes piktžoles“, – paaiškina G. Kadžienė.

Norint dar geriau sukontroliuoti piktžoles (praplėsti jautrių piktžolių spektrą), galima naudoti Belkar ir Metazamix mišinį 2–4 lapelių tarpsniu. Apie šių produktų naudojimą ir galimą šalutinį poveikį būtina pasiskaityti produktų etiketėse.

Purkšti tinkamu metu

„Herbicidai geriau veikia intensyvaus augalų augimo metu, kai pakankamai šilta ir drėgna. Nerekomenduojama jų purkšti, kai yra didelė rasa, šlapi augalai. Po purškimo iki lietaus turėtų praeiti ne mažiau kaip 2 valandos. Purškimo metu taip pat labai svarbu laikytis visų saugos reikalavimų, kad nepakenktume sau ir aplinkai, todėl prieš purškimą būtina atidžiai perskaityti herbicidų etiketę“, – primena G. Kadžienė.

Svarbu tinkamai sureguliuoti purkštuvą, kad jis tolygiai paskleistų herbicidus. Nepurkšti esant dideliam vėjui, nes gali nukentėti šalia esantys jautrių augalų pasėliai. Dauguma minėtų herbicidų veiksmingiausi, kai oro temperatūra optimali – 10–25 °C šilumos.

Efektyviai pabirų kontrolei pirmiausia būtina prevencija – anksti nuimami augalai išbarsto mažiau sėklų, o kruopščiai sutvarkyti laukai kelia mažiau problemų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos