Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Plečiantis aprobuojamiems plotams, gali pristigti specialistų

Vilnius. Plotai, kuriuose auginama sertifikuota sėkla, kasmet didėja. Pavyzdžiui, 2010 m. buvo aprobuota 10 685 ha sėklinių pasėlių, o 2016 m. Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) specialistai aprobavo 27 034 ha arba 153 proc. daugiau negu prieš šešerius metus.

„Tai džiugina, tačiau padidėję sėklinių pasėlių plotai tampa iššūkiu Augalininkystės tarnybos specialistams, turintiems laiku ir kokybiškai juos aprobuoti", - pastebi Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų dauginamosios medžiagos skyriaus vedėja Marija Alechnovič.

Oficialieji ir įgaliotieji aprobuotojai

Bioversija 2024 04 15 m7

Teisės aktai leidžia aprobuoti sėklinius pasėlius ir įgaliotiesiems aprobuotojams - asmenims, gavusiems oficialios institucijos išduotą leidimą. Deja, pageidavimų turėti savo įgaliotuosius aprobuotojus Augalininkystės tarnybai nėra pareiškęs nė vienas dauginantis sėklą ir tiekiantis ją rinkai atestuotas dauginamosios medžiagos tiekėjas. Todėl iki šiol visus sertifikuotos sėklos plotus aprobuoja tik Augalininkystės tarnybos specialistai - t. y., oficialieji aprobuotojai.

Jei ateityje atsirastų įgaliotųjų aprobuotojų, jie galėtų svariai prisidėti aprobuojant sėklinius pasėlius bei atliekant sertifikuotos kategorijos sėklinių pasėlių aprobavimą. Tokiu atveju oficialieji aprobuotojai atliktų superelitinės ir elitinės kategorijos sėklinių pasėlių aprobavimą ir įgaliotųjų aprobuotojų priežiūrą.

„Norintys įgyti įgaliotojų aprobuotojų statusą, tiesiog turėtų kreiptis į Valstybinę augalininkystės tarnybą, čia viskas bus išaiškinta", - paaiškina M. Alechnovič, patikindama, kad procedūra nėra labai sudėtinga

Pastaruoju metu padidėjo sėklos siuntų, kurioms tiekėjai prašo išduoti Sėklos sertifikatą galutinai nesertifikuotai sėklai. VAT specialistai atkreipia žemdirbių dėmesį, kad toks sertifikatas išduodamas tik sėklos siuntai, kurią ketinama sertifikuoti kitoje ES valstybėje. Galutinai nesertifikuotos sėklos siuntos fasuotės turi būti paženklintos pilkos spalvos oficialiomis etiketėmis.

Taip pat padidėjo sėklos siuntų, kurios suformuotos iš sėklos, išaugintos keliuose aprobuotuose laukuose. Todėl VAT labai griežtai kontroliuos, koks sėklos derlius yra aprobuotuose laukuose, ir koks kiekis sėklos paruoštas pagal kiekvieną išduotą aprobavimo aktą.

Pirkėjai, įsigyjantys sertifikuotą sėklą, privalo žinoti, kad sertifikuotos sėklos fasuotės turi būti paženklintos oficialiomis etiketėmis, o sąskaitoje faktūroje turi būti nurodytas sėklos siuntos numeris, įsigytos sėklos kiekis, rūšis, veislė ir kategorija. Etiketėje nurodytos sėklos siuntos numeris turi sutapti su siuntos numeriu, nurodytu sąskaitoje faktūroje. Jeigu atidarius fasuotę, pirkėjui kyla įtarimų dėl sėklos kokybės, rekomenduojama neatidarinėti kitų fasuočių, bet kreiptis į VAT, kad abejonių sukėlusios sėklos kokybė būtų ištirta.

Prekyba sėklomis pavasarinei sėjai jau prasidėjo

Prekyba pavasarinei sėjai skirta sėkla jau prasidėjo. Bendrovės „Agrokoncernas" Sėklų skyriaus vadovas Arnas Radzevičius, paprašytas trumpai pakomentuoti prekybos sėklomis sezoniškumą, paaiškino, kad viskas priklauso nuo parduodamos kultūros ir sėklų poreikio.

Didžioji dalis vasarinių javų sėklos parduodama pavasarį, kuomet pasidaro visiškai aiškūs peržiemojusių augalų plotai, t. y. vasario-balandžio mėnesiais. Pagrindinė prekyba vasarinių rapsų sėklomis vyksta šiek tiek vėliau, po to, kai paaiškėja žieminių rapsų žiemojimo rezultatai (kovo-balandžio mėnesiais).

Didžioji dalis kukurūzų sėklų yra užsakoma iki kovo pradžios, o štai, tarkime, žirniai jau išparduoti - dėl labai didelio jų poreikio. „Neretai žemdirbiai, suplanavę savo pavasarinę sėją jau rudenį, sėklas užsisako iki Naujųjų metų ir taip palengvina darbus ir sau, ir mums", - sako A. Radzevičius.
Lietuvoje sertifikuota sėkla užsėjama palyginti nedidelė pasėlių dalis - vidutiniškai 15 procentų.

Europos vidurkis yra 50 proc., o, pavyzdžiui, Danijos ir Švedijos žemdirbiai sertifikuota sėkla užsėja 80 proc. ir net daugiau savo laukų. Skaičiuojama, kad kokybiška sėkla derlių gali padidinti penktadaliu - 20 procentų.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos