Naujausia derliaus prognozė: sumažėjimas pasieks beveik 1 mln. tonų
2021-09-30

Vilnius. Birželiui baigiantis pirmoje šių metų derliaus prognozėje tikėtasi, kad jis netgi šiek tiek viršys rekordinį pernykštį kiekį. Paskutinė, rugsėjo mėnesio, prognozė optimizmą gerokai sumenkino, nors šiųmetis grūdų derlius pagal dydį gali būti trečias per pastarąjį dešimtmetį. Tačiau lyginant su pernykščiu visų rūšių žemės ūkio augalų derliaus sumažėjimą jis gali siekti iki 1 mln. tonų.

Ekonomikos ir kaimo vystymo instituto (EKVI) Produktų rinkotyros skyrius prognozuoja Lietuvoje auginamų augalų 2021 metų būsimą derlių ir prognozių rezultatus teikia Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijai bei pagal susitarimą su Lietuvos statistikos departamentu – Eurostatui.

Prognozuojant būsimą augalų derlių, panaudojama Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto informacija apie numatomą augalų derlingumą bei Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro informacija apie deklaruotus augalų pasėlių plotus.

RVAC 21 09 30

Kaip rodo paskutinė šį sezoną, rugsėjo 20 d. EKVI paskelbta derliaus prognozė, bendras grūdinių augalų derlius bus mažesnis už pernykštį 8,6 proc. ir gali siekti 6,324 mln. t. (pernai gauta 6,918 mln. t ir tai buvo rekordinis derlius nuo 2011 metų).

Tačiau netgi toks nemenkas sumažėjimas leidžia tikėtis, kad šių metų grūdinių augalų derlius pagal dydį gali būti trečias per pastarąjį dešimtmetį. Antras geriausias rezultatas tenka 2015 m., kai buvo gauta 6,521 mln. t grūdų.

Per pastaruosius 10 metų mažiausias derliaus surinktas 2018-aisiais, kuomet dėl sausros buvo paskelbta ekstremali situacijai ir prikulta tik 4,379 mln. t grūdų.

Šaltinis: EKVI.

Vis dėlto ir šiemet, nors oro sąlygos nebuvo tokios ekstremalios kaip prieš 6 metus, kai kurių rūšių augalų derlius augintojų nedžiugina, sausringi laikotarpiai pakenkė pasėliams. Ypač nukentėjo vasariniai augalai.

Kaip rodo paskutinė EKVI prognozė, palyginti su pernai metais, labai sumažėjo vasarinių javų vidutinis derlingumas (-17,1 proc., iki 3,0 t/ha) ir derlius (-16,6 proc., iki 1,389 mln. t). Mažesnis ir žieminių javų derlius, bet ne taip smarkiai (-5,4 proc.).

Ankštinių augalų bendras derlius šį sezoną numatomas beveik 14 proc. menkesnis už pernykštį. Ypač blogas pupų derlius: derlingumo kritimas siekia net 37 proc., o bendro derliaus -14,4 proc.

Kukurūzų grūdų vidutinis derlingumas prognozuojamas 14,3 proc. mažesnis, o derliaus sumažėjimas gali siekti 16,3 proc., palyginti su praėjusiais metais. Cukrinių runkelių derlius numatomas 16,7 proc. mažesnis negu pernai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip motyvuojate savo ūkio darbuotojus?
Orai