Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Naujas reikalavimas vieniems gali tapti nuosprendžiu, kitiems - žingsniu pirmyn

Kaunas. Spalio 1-ąją turi įsigalioti Pieno supirkimo taisyklių pakeitimas, sumažinantis leidžiamas bakterijų ir somatinių ląstelių skaičiaus piene ribas. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos posėdyje nutarta kreiptis į VMVT ir Žemės ūkio ministeriją, kad šis taisyklių pakeitimas būtų atidėtas.

Pieno kokybės rodikliams vertinti iki šiol yra taikomos šios viršutinės ribos: bendram bakterijų skaičiui - 300 tūkst. KSV/ml, somatinių ląstelių skaičiui - 800 tūkst./ml. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Mantas Staškevičius informavo, kad, atsižvelgiant į Europos Komisijos Maisto ir veterinarijos biuro (FVO) pieno sektoriaus audito išvadas ir rekomendacijas, žalio pieno parametrai turi būti apskaičiuojami taikant Reglamento (EB) Nr. 853/2004 II priedo IX skirsnio III skyriuje nustatytus reikalavimus. Tai reiškia, kad bendras bakterijų skaičius neturi viršyti 100 tūkst. KSV/ml, o SLS - 400 tūkst./ml.

Bioversija 2024 04 15 m7

LPGA taryba svarstė Pieno supirkimo taisyklių 34 punkto pakeitimą

„Bandėme tartis, kad kitais metais tai bandysime įgyvendinti, tačiau gavome EK atsakymą, kad trūkumų šalinimo planas - nepakankamas ir įpareigojo mus nurodyti tikslias datas, kada keisime reikalavimus", - teigė M. Staškevičius. Jis neabejoja, kad visiems geriau gyventi pagal teisės aktus -  jeigu jau tokios bakterijų ir SLS ribos nustatytos visai Europai, jos turi būti taikomos ir Lietuvoje, kitu atveju EK gali pradėti taikyti nuoskaitas ar tam tikras nuobaudas.

VMVT Veterinarijos sanitarijos skyriaus vedėjas Mantas Staškevičius neabejoja, kad visiems geriau gyventi pagal teisės aktus

Taigi, ūkiams liko nedaug laiko imtis pokyčių, o labiausiai dėl naujų reikalavimų gali nukentėti mažieji ūkiai, neturintys šaldytuvų, nes tinkamas pieno atšaldymas po melžimo, higienos sąlygų pagerinimas yra vienos svarbiausių sąlygų, norint tiekti kokybišką pieną.

LPGA tarybos narys, žemės ūkio kooperatyvo „Lietuviškas pienas" vadovas Vytautas Lekešys svarstė, koks šios priemonės tikslas? „Ar realiai pagerės superkamo pieno kokybė, ar tik dar vieną Briuselio reikalavimą įvykdysime? Ir kas galėtų paneigti, kad tai netaps dar vienu ginklu supirkėjų ir perdirbėjų rankose? - klausė V. Lekešys. Ir pridūrė: - Esu įsitikinęs, kad įsakymas dėl viršutinių SLS ir bakterijų ribų bus naudojamas kaip pieno gamintojų spaudimas ir terorizavimas."

Jis siūlė palikti galioti senąjį pieno supirkimo taisyklių punktą, ar bent jau nustatyti pereinamąjį laikotarpį. Patyręs pienininkas išsakė mintį, kad galbūt vertėtų papildomai tikrinti probleminius ūkius, stabdyti jų pieno supirkimą, nelaukiant kol išlįs „geometriniai vidurkiai".

Vytauto Lekešio argumentų įdėmiai klausė ir VĮ „Pieno tyrimai" direktorė Laima Urbšienė

Tačiau dalis LPGA tarybos narių nuosaikiau vertino planuojamą pieno supirkimo taisyklių pakeitimą. Alytaus r. ūkininkė Audronė Miškinienė teigė, kad pirmiausia reikėtų įvesti reikalavimą visiems pieno gamintojams turėti pieno šaldytuvus - vieniems ūkiams tai padėtų išbristi iš vargo, o kitiems padėtų „natūraliai numirti". „Ir vienu, ir kitu atveju tie ūkininkai mums pasakys ačiū. Nes atėjo metas apsispręsti - arba gaminame pieną kokybiškai, arba jo neparduodame", - kalbėjo A. Miškinienė. Ji įsitikinusi: jeigu būtų įvestas reikalavimas pieną supirkti tik iš tam reikalui skirto šaldytuvo, mažiukas ūkininkas jau turėtų bent vieną šansą apsiginti nuo supirkėjo, jo nešantažuotų punkto vedėja, kad „tavo pienas yra blogas" ir tas pieno statytojas niekur kitur iš šio punkto neišeis.

Ūkininkė dar pridūrė, kad dabar žmogui būtų pats laikas pirkti šaldytuvą, nes kyla pieno kaina, o tuo pačiu - ir motyvacija laikyti karves. Mintis apie reikalavimą visiems pieno gamintojams turėti pieno šaldytuvą, sulaukė daugelio posėdžio dalyvių, taip pat ir VMVT vadovų, pritarimo.

Ūkininkė Audronė Miškinienė (kairėje) siūlo įvesti reikalavimą visiems pieno gamintojams turėti pieno šaldytuvus

Pauliukų ŽŪB vadovas Andrejus Štombergas nemato problemos, kad reikia gerinti pieno kokybę, o nauji reikalavimai tik padės mažam ūkininkui apsispręsti, ar statyti šaldytuvą, ar atsisakyti gamybos. Be to, įsitikinęs A. Štombergas, tokie griežti pieno kokybės reikalavimai ir perdirbėjams neleistų manipuliuoti, mažinti kainą dėl neva nekokybiško pieno. „Aš diskutuočiau tik dėl termino - ar galima būtų pratęsti laiką, nuo kada turi įsigalioti nauji reikalavimai? Gal iki sausio žmonės, kurie tikrai nori laikyti karves, spėtų įsigyti šaldytuvus ir pasirengti naujiems reikalavimams", - svarstė LPGA tarybos narys.

Žemės ūkio kooperatyvo „Pieno puta" direktorė Jūratė Dovydėnienė taip pat pasisakė už pieno kokybės gerinimą. Tačiau ir ji mano, kad terminas iki spalio 1 d. yra per trumpas, reikia duoti laiko gamintojams susitvarkyti. Tiems, kuriems yra per brangu pirkti šaldytuvą, jos siūlymu gali kooperuotis su kitais smulkiais kaimo ūkininkais. „Tačiau yra ir kita medalio pusė - kas iš to kiekvieno šaldytuvo surinks pieną ir kiek išaugs sąnaudos? Tai didelė diskusija", - kalbėjo J. Dovydėnienė.

LPGA taryba nutarė kreiptis į VMVT, kad pieno supirkimo taisyklių 34 punkto pakeitimas būtų atidėtas dar metams. Tačiau ar jiems pavyks įtikinti EK, didelis klausimas.

Pieno mėginių tyrimai falsifikuojami?

Posėdyje dalyvavusiems VMVT direktoriui Dariui Remeikai, „Pieno tyrimų" vadovei Laimai Urbšienei LPGA tarybos nariai išsakė nerimą ir dėl, jų nuomone, falsifikuojamų pieno mėginių tyrimų. Tai ypač akcentavo A. Miškinienė. „Teisybės jūsų tyrimuose - gal 5 procentai, - sau įprastu griežtu tonu ūkininkė kreipėsi į VMVT ir „Pieno tyrimų" vadovus. - O apsisaugoti nuo neteisybės, tyrimų falsifikavimo, mažam, smulkiam ūkininkui galimybių nėra. Kai tik jis prieš savaitę pareiškia, kad išeis pas kitą supirkėją, jo piene iškart padaugėja somatinių ląstelių, atsiranda inhibitorių."

Ir J. Dovydėnienė tvirtino, kad falsifikavimas yra faktas, tik, jos žiniomis, neretai būna, kai punkto vedėja bando gelbėti ūkininką, pagerindama, o ne blogindama jo pieno rodiklius. „Tai žmogiškas veiksnys, kurio išvengti sunku", - kalbėjo ji.

V. Lekešys siūlė įvesti privalomą tvarką - mėginius imti iš kiekvienos siuntos, kai pienas cisternomis pristatomas į perdirbimo įmones. Tokia tvarka, pasak jo, galiojo prieš keletą metų ir tai galbūt padėtų išvengti manipuliacijų pieno kokybe.

M. Staškevičius teigė, kad supirkėjų veikla yra kontroliuojama, ypač jeigu matomi tam tikri kokybinių pokyčių piene šuoliai, tačiau jis prašė ūkininkų informuoti apie visus įtartinus atvejus, kad galėtų būti taikoma papildoma kontrolė. Šiemet jau 43 punkto vedėjams atimti kvalifikacijos pažymėjimai dėl klastojimo.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos