Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Moliūgų ir cukinijų derlius daržininkus nuvylė

Kaunas. Moliūgus ir cukinijas auginantys daržininkai, teigia, jog šios vasaros orai šioms šilumamėgėms daržovėms buvo pragaištingi. Kai vieniems belieka tenkintis net perpus mažesniu už pernykštį derliumi, kiti jau nebesitiki gauti nė to...  

Šakių rajono Kriūkų seniūnijoje ūkininkaujantis Martynas Laukaitis - vienas stambiausių moliūgų ir cukinijų augintojų šalyje. Cukinijų šiemet sodino 12 ha, moliūgų - 6 ha. Šių daržovių derliumi teigia nusivylęs. Pasak jo, lyginant su praeitais metais moliūgų šiemet derlius perpus mažesnis. Gerokai mažiau nei įprastai užaugo ir cukinijų.

„Labai nepalankūs metai augti šioms šilumamėgėms daržovėms. Ir per šalta buvo, ir per drėgna. Žodžiu, šiemet nuo pat pavasario gavo visko, ko joms labiausiai nereikėtų", - nepalankias sąlygas įvardija pašnekovas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ūkininkas paties užsiaugintus moliūgų ir cukinijų daigus sodinęs laiku - gegužės pabaigoje. Tačiau į atvirą gruntą iš šiltnamio perkeltiems daigams tinkamų orų nebuvę.

„Kai nuolat lijo ir šilumos trūko, nenorėjo augti, žydėti, megzti. Kai per daug vandens, augalai ne auga, bet bando išgyventi. Viskas jau nuo pat pradžių vėlavo, o dabar kokį mėnesį atsilieka. Augalai tiesiog nebespės subrandinti vaisių", - M. Laukaitis teigia, jog vėlavimo priežastis - šių nepalankių sąlygų kompleksas. Be to, orai lėmė, kad šiemet ir ligos moliūgų bei cukinijų laukus intensyviau puolė.

M. Laukaitis įsitikinęs, jog nepaisant to, jog šiemet moliūgų augintojų ir plotų šalyje padaugėjo, šių daržovių bus užauginta mažiau kaip pernai.

Cukinijų ir moliūgų darže - praradimai

Tame pačiame Šakių rajone, Lukšių seniūnijoje, ūkininkaujantis Tomas Skaizgirys dirba apie 50 hektarų žemės. Moliūgus auginti nusprendė prieš porą metų. Šių daržovių šiemet augino pusę hektaro.

Vyriškis pasakoja pernykščiu derliumi džiaugęsis - iš šio ploto apie 10 tonų daržovių skynė. Pernai moliūgų derlių imti ir jais prekiauti pradėjo liepos 9 dieną. Tuo tarpu šiemet nuotaikos visiškai skirtingos. „Šiemet visai prastai. Moliūgų derliaus dar neėmiau ir net nežinau, ar iš viso turėsiu, nes matosi, kad nelabai spės subręsti", - sako ūkininkas.

Cukinijos irgi visai suvargusios, nieko gero iš jų nebūtų buvę, tad visą jų daržą ūkininkas tiesiog užakėjęs.   

Anot T. Skaizgirio, tokiam rezultatui turėjo įtakos prasti orai: „Per visą vasarą buvo gal tik pora naktų, kuriomis temperatūra pakildavusi iki šešiolikos laipsnių. Visomis kitomis apie dvylika ar mažiau būdavo".

Ūkininkas pripažįsta jau nusiteikęs, kad šiemet ne tik cukinijų derlių prarado, bet ir moliūgų neturės. Tačiau tikina, jog rankos dėl negandų nenusviro ir kitais metais tikrai neatsisakys šių daržovių. „Ką padarysi, tokia vasara. Juk pernai viskas gerai buvo. Kitąmet vėl iš sėklų auginsiu. Sodinti iš sodinukų daugiau darbo įdėti reikia. Ir nauda šiemet nelabai būtų, kai tokie orai", - svarsto pašnekovas.

Pamėgta veislė nenuvylė

Gintaras Zauka Kėdainių rajone, Dotnuvos seniūnijoje, Mantviliškio kaime, dirba 12 ha žemės. Šiemet 3 ha sklype augino moliūgus. Ūkininkas sako, kad šių metų derliams vėluojant, laukuose dar daug nesubrendusių moliūgų. Taigi, derliaus tikisi mažesnio kaip pernai. Tačiau tikisi, kad iki pirmųjų šalnų dalis vaisių dar spės subręsti.

G. Zauka svarsto, jog keletas veiksnių tokį vėlavimą lėmė: vasarą augti per šalta šiai daržovei buvo, kritulių net su kaupu iškrito. Tiesa, ir daigus pasodinti kiek susivėlino. Mat pagal rekomendacijas apie gegužės 25 dieną būtų gerai, bet šio patarimo negali beatodairiškai laikytis - turi derintis prie orų, sekti pavasarinių šalnų prognozes.

Tačiau ketvirtus metus moliūgus auginantis ūkininkas labiausiai pamėgo Racer veislės moliūgus. Mat nuo pirmų metų ją augina ir priėjo prie išvados, kad ir mūsų klimato sąlygoms, ir jo dirvoms ji labai tinkama. Sako, kad net šiemet, kuomet su kitų veislių moliūgais kur kas prasčiau, ši veislė nenuvylė. Tačiau pataria atkreipti dėmesį, kad ji vėlyvesnė ir daugiau problemų gali kilti susivėlinus pasėti.

Pataria nuskabyti viršūnes

„Šie metai visoms moliūginėms daržovėms nebuvo labai palankūs. Gal Vidurio Lietuvoje buvo kiek geresnės sąlygos, bet ir tai nebuvo gerai. Pavasaris buvo šaltas, daug kam teko net atsėti. Jei būna šalta, moliūginių šeimos daržovių sėklos nedygsta, labai greitai supūva. Birželį buvo per mažai kritulių. Per karščius, kurie šiek tiek užtruko, dulkelės perkaito, augalai neapsidulkino. Na, o po to jau užmirko", - aiškina Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto Žemės ūkio ir maisto mokslo instituto profesorė Honorata Danilčenko.

Pasak jos, vaisių moliūgai šiemet davė kur kas mažiau nei paprastai šis augalas subrandina. Pavyzdžiui, tokios veislės kaip Karovita, Justinka, kurios subrandina po 5-6 vaisius, šiemet kokį vieną teužaugino. Pasitaikė, kad ir visai nederėjo. Tuo tarpu cukinijos, kurios, palyginti su moliūgais nėra tokios lepios, derėjo geriau.

„Tokių, kurie gerai laikysis, kol kas nėra apstu. Manau, kad šiemet bus daug nesunokusių moliūgų, kurie šį drėgną laikotarpį taip ir supus. Gal dar kiek spės subręsti, jei rugsėjį pakaks šilumos. Tačiau moliūgų laukuose jau matyti, kad labai staigiai vaizdas keičiasi - augalų lapai ruduoja. Priežasčių gali būti ne viena - baigiasi vegetacija, veikia temperatūrų skirtumai, gal net vadinamieji rūgštieji lietūs", - situaciją moliūgų daržuose vertina H. Danilčenko.

Moliūgų augintojams ji pataria nedelsiant nuskabyti visų augalų viršūnes, kad visas savo jėgas augalai sutelktų į vaisių brandinimą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos