Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Lietuvoje prasidėjo javapjūtė

Anykščiai. Šią savaitę kai kurie šalies ūkiai jau pradėjo kulti subrendusius žieminius miežius – prasidėjo gausų derlių žadanti 2020-ųjų javapjūtė. Svarbu, kad orai būtų palankūs.

Anykščių rajono Pagirių kaimo ūkininkas Robertas Kaunietis žieminius miežius pabandė kulti dar šeštadienį, liepos 4-ąją. Tuomet, kaip pats sako, išvažiavo į nedidelį 3 ha pasėlį išbandyti neseniai įsigyto kombaino. O po švenčių, liepos 7-osios pavakarę, esant palankiam orui jau pradėtas kulti kitas, didesnis, žieminių miežių laukas.

Ūkininkas džiaugiasi, kad šiemet bus geras žieminių javų derlius. Į kombaino bunkerį byra daugiau kaip po 6 tonas iš hektaro miežių grūdų. Kaip Anykščių rajono vidutinio ar net mažo našumo žemėse, tai laikoma labai geru derliumi.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tiesa, ūkininko kol kas nedžiugina dabartinės grūdų supirkimo kainos. „Kai derlius geras, tai kainos mažos“, - sako žemdirbys. Jis viliasi, kad laikui bėgant grūdai brangs. Jo nuomone, šiemet gali būti mažiau vasarinių miežių, nes kai kur vasarojaus pasėliai prastoki, todėl miežių grūdų reikės...

Anykščių rajono Pagirių kaimo ūkininkas Robertas Kaunietis žieminius miežius pabandė kulti dar šeštadienį, liepos 4-ąją

Pastaraisiais metais, kai mūsų šalyje imta auginti daugiau žieminių miežių, būtent nuo jų ir prasideda javapjūtė, nes tai yra anksčiausiai subręstantys javai. Tačiau šių metų javapjūtės negalima pavadinti labai ankstyva.

Bene ankstyviausia buvo 2018-ųjų javapjūtė, kuri prasidėjo dar birželį! Birželio 28-ąją Vilkaviškio rajone buvo pradėti kulti žieminiai hibridiniai miežiai. O 2017-aisiais tame pačiame Vilkaviškyje žieminių miežių pjūtis prasidėjo tik liepos 10-ąją.

Pernai javapjūtė pietiniuose šalies rajonuose prasidėjo birželio 30-liepos 1 dienomis, ir per kelias dienas visus žieminius miežius pavyko sklandžiai nukulti, nes vyravo darbams palankūs sausi ir giedri orai. Tačiau būtent sausra pernai lėmė labai mažus javų derlingumo vidurkius.

Šiemet prognozuojamas kur kas gausesnis javų derlius, o ir pasėlių būklė (išskyrus vietomis išgulusius plotus) tą rodo. Pirmosios Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro mokslininkų sudarytos derlingumo prognozės duomenimis, žieminių miežių derlingumo vidurkis šalyje gali siekti 4 t/ha, o Vidurio Lietuvoje – net 4,4 t/ha, Rytų Lietuvoje – 2,5 t/ha.

Šiemet žieminiai miežiai žada gausų derlių

Skirtinguose laukuose, taikant skirtingas auginimo technologijas žieminių miežių derlingumas irgi būna nevienodas. Dar priklauso ir nuo oro sąlygų, nuo veislės. Pavyzdžiui, palankiais metais intensyviose technologijose hibridiniai žieminiai miežiai yra subrandinę ir po 10-12 tonų grūdų hektare. Derlinguose dirvožemiuose ūkiai neretai gauna po 7-8 t/ha.

Šį sezoną kol kas orai kūlimui nelabai palankūs, todėl ūkiai į laukus neskuba. Derliaus nuėmimo darbai įsibėgėja pamažu.

Preliminariais pasėlių deklaravimo duomenimis, šiemet Lietuvoje auginama 24 733 ha žieminių miežių. Jų plotas maždaug 2,7 tūkst. hektarų didesnis už pernykštį, kai jų turėjome 21 996 ha. 2018 m. buvo deklaruota tik 8 319 ha, o 2017 m. – 7 338 ha žieminių miežių.

Šiemet ūkiams teks nukulti beveik 25 tūkst. ha žieminių miežių

Žieminiai miežiai, dėl savo ankstyvo subrendimo yra vienas geriausių priešsėlių žieminiams rapsams, nes nukūlus pasėlius galima be skubos paruošti laukus rapsų sėjai ir juos pasėti optimaliais terminais.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos