Kooperatyvui padarė išimtį dėl herbicido naudojimo rapsų pasėliuose
2021-08-17

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT) prie ŽŪM, išnagrinėjusi žemės ūkio kooperatyvo „Lagrenas“ prašymo aplinkybes ir augalų apsaugos produkto Salsa gamintojo, Danijos kompanijos „Cheminova“ A/S, pateiktus šio produkto dokumentus, išdavė leidimą išimties tvarka 120 dienų laikotarpiui tiekti rinkai 600 kg minėto herbicido.

Jo paskirtis – 24 tūkst. ha plotą užimančiuose žieminių rapsų pasėliuose naikinti dirvinius ridikus, dirvinius garstukus, dirvines čiužutes ir daržines žliūges po žieminių rapsų sudygimo. Minėtos piktžolės auga itin intensyviai, konkuruoja su rapsais dėl maisto medžiagų, todėl jų nenaikinant derliaus nuostoliai gali siekti iki 50 proc.

VAT vadovas Sergejus Fedotovas pripažino, kad leidimą tiekti rinkai tokį neregistruotą produktą lėmė labai rimtos priežastys.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

„Lietuvoje nėra registruotų herbicidų naikinti dirvinius ridikus žieminių rapsų pasėliuose, tokia pat padėtis susiklostė ir kaimyninėse valstybėse: Latvijoje ir Estijoje, kurios šiais metais taip pat išdavė leidimus tiekti rinkai herbicidą Salsa, – aiškino direktorius. – Šiuo atveju atsižvelgėme ir į tai, kad dirvinio garstuko ir dirvinės čiužutės naikinimui yra registruoti tik 2 augalų apsaugos produktai, kurie šias piktžoles naikina ne taip efektyviai kaip herbicidas Salsa, kurį naudojant papildomai kitų augalų apsaugos produktų nebereikės.“

Pasak VAT informacijos, herbicido Salsa veikliosios medžiagos etametsulfuronmetilo vienas toksikologiškai reikšmingas metabolitas gali patekti į gruntinius vandenis, tačiau šią riziką galima suvaldyti augalų apsaugos produktą naudojant kas trečius metus ir ne didesne nei 25 g/ha norma.

Todėl Augalininkystės tarnyba įpareigojo kooperatyvą „Lagrenas“ nenaudoti Salsa tuose laukuose, kuriuose 2019 metais buvo sėti žieminiai rapsai.

„Be jokios abejonės, Salsa naudojimą kontroliuosime griežtai, manau, ir patys žemdirbiai atsakingai žvelgia į šią situaciją, juk išduodant leidimą nustatėme rizikos mažinimo priemones, kurių nepaisant augintojams gresia griežta atsakomybė“, – sakė S. Fedotovas.

ŽŪK „Lagrenas“ privalės užtikrinti, kad Salsa nebus naudojamas laukuose, kurie yra šalia vandens telkinių.

Augalininkystės tarnyba atkreipia dėmesį, kad ūkininkai herbicidą galės naudoti tik leidimo galiojimo metu, o leidimui pasibaigus, privalės grąžinti nepanaudotus likučius kooperatyvui. Augalininkystės tarnyba kontroliuos, kaip ūkininkai laikosi rizikos mažinimo priemonių, naudodami minėtą herbicidą.

VAT, MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai