Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Ūkis
Kokios skaitmeninės investicijos finansuojamos smulkiesiems ūkininkams?
Freepik (rawpixel.com) nuotr.

Vilnius. Strateginio plano intervencinėse priemonėse „Labai smulkių ūkių plėtra“ ir „Smulkių-vidutinių ūkių plėtra“ paramos lėšomis remiama skaitmeninių investicijų plėtra. Nacionalinė mokėjimo agentūra teikia paaiškinimą, kurias investicijas įsigyjant gali būti suteikta parama.

Palydovinių sistemų panaudojimas. Apima Globalios esamos vietos padėties nustatymo sistemos GPS diegimo projektus, kai žemės ūkio sektoriuje naudojantis palydovų duomenimis vykdoma tikslioji žemdirbystė: sėjama, tręšiami laukai, purškiami pasėliai, nuimamas derlius ir kita.

Pavyzdžiui, automatinė GPS vairavimo sistema, automatinė-skaitmeninė vairavimo sistema, elektrinis aptvaras (komplektacijoje duomenų perdavimo įrenginys su belaidžiu ryšiu (Wi-Fi), elektrinis piemuo su saulės baterija ir nuotoliniu valdymu, Geoface sistema laukams stebėti, GPS, kuri diegiama žemės ūkio technikoje ir įrangoje, lygiagretaus vairavimo sistema ir kt.

Bioversija 2024 07 09 m7

Daiktų internetas. Apima investicijas į tinklą, išmaniuosius prietaisus, jutiklius, valdiklius, kitą fizinę ir programinę įrangą, sujungiančią fizinius objektus tarpusavyje ir leidžiančią procesus valdyti virtualiai. Apima tiek žuvininkystės, augalininkystės, tiek gyvulių auginimo, šėrimo, melžimo procesus, tiek visas kitas su pirmine gamyba, logistika, perdirbimu, rinkodara ir pan. susijusias veiklas.

Pavyzdžiui, belaidė lauko kamera 4G, reikalinga galvijų stebėjimui ganyklose, ūkiniame pastate, daiktų internetas – meteorologinių stebėjimų kamera, galvijų rujos stebėjimo sistema, valdoma interneto ryšiu, GPS sekimo įranga galvijams, išmani ir inovatyvi bitininkystės stebėjimo įranga, išmaniosios avilių svarstyklės ir kt.

Blokų grandinės technologija. Apima projektus, kai ji diegiama kaip potenciali ateities technologija, naudojama ir žemės ūkyje, kai reikalingas patogus ir skaidrus virtualių duomenų ar duomenų blokų valdymas pasitikėjimo pagrindu (technologija leidžia subjektams kontaktuoti tiesiogiai, be trečiųjų šalių, o naudojant specialią kriptografiją sukuriama tarsi skaitmeninė buhalterijos knyga, kurioje esančius mokėjimus ar mainus gali matyti visi prisijungusieji, o kad pervedimas būtų sėkmingas, visi į tokį tinklą sujungti kompiuteriai turi jį patvirtinti).

Pavyzdžiai, diegiama skaitmeninė ekonominių operacijų duomenų bazė, veikianti plačiame kompiuterių tinkle ir pasižyminti saugumu ir kt.

Automatizavimas ir robotika. Apima projektus, kuriuose diegiami ir naudojami automatizavimo ir (ar) robotikos sprendimai procesams modernizuoti.

Pavyzdžiui, automatinė laistymo sistema su belaidžio tinklo (Wi-Fi) valdikliu, automatinė šėrimo sistema, krovimo-pakavimo įrenginys su automatiniais jutikliais ir kt.

Debesų kompiuterija ir dideli duomenys. Apima projektus, kurių įgyvendinimo metu diegiama, taikoma ar perkama Debesų kompiuterija – kompiuterinė paslauga, teikiama pagal pareikalavimą, naudojant kompiuterinius išteklius, išsklaidytus internete. Taip pat apima projektus, kuriuose naudojami dideli duomenys kaip didžiulis kompiuterių duomenų rinkinys, įskaitant struktūrizuotus, nestruktūruotus, pusiau struktūrizuotus duomenis, kurių negalima apdoroti tradiciniais algoritmais ir metodais.

Pavyzdžiui, debesų kompiuterija, Excel laikmenos sukūrimas, kurioje bus saugoma visa su ūkio procesais susijusi informacija, išmanus dirvožemio drėgmės sensorius, savo duomenis laikantis debesų kompiuterijoje, ūkio valdymo sistemos (buhalterinė apskaita, klientų CRM) perkėlimas į debesų kompiuteriją ir kt.

Valdymo sistemos. Apima projektus, kai diegiama programinė įranga, skirta kompiuterizuoti įmonės valdymą, galinti apimti ir integruotis į visus įmonės verslo procesus, naudojama apskaitos tvarkymo palengvinimui, efektyviam visų resursų išnaudojimui, kontaktų valdymui, efektyviam tiekimo grandinės veikimui užtikrinti, analitinės įmonės veiklos ataskaitų sudarymui ir pan.

Pavyzdžiui, elektroninės duomenų rinkimo ir kontrolės sistemos įsigijimas ir diegimas ir kt.

Dirbtinis intelektas. Apima įvairius projektus, kuriuose dirbtinis intelektas gali būti naudojamas užtikrinti sveikesnį maistą mažinant trąšų, pesticidų, herbicidų  ir drėkinimo naudojimą bei taip sumažinti poveikį aplinkai, kai piktžolės, augalai, augimo sąlygos atpažįstamos lauke, o dirbtinio intelekto sprendimai transformuojami į tinkamus veiksmus pagal užprogramuojamą tikslą. Taip pat naudojama  gyvūnų judėjimui, temperatūrai ir pašarų vartojimui stebėti, produktų perdirbimo procesuose ir pan.

Pavyzdžiui, diegiami skaitmeniniai projektai, kuriuose dirbtinio intelekto pagalba valdomi pasėliai (prognozuojamas derlius, aptinkamos ligos, piktžolės, nustatoma pasėlių kokybė, atpažįstamos sėklų rūšys), diegiami skaitmeniniai projektai, kuriuose dirbtinio intelekto pagalba valdoma gyvulininkystė, gyvūnų gerovė, nustatoma dirvožemio drėgmė ir kt.

Pažymėtina, kad nurodytas skaitmeninių investicijų sąrašas nėra baigtinis.

Šaltinis: NMA
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos