Babtai (Kauno r.). Klasikinis mūsų šalyje nusistovėjęs sodų pirmojo purškimo laikas – balandžio vidurys. Žinoma, būtina atsižvelgti į oro sąlygas, tačiau ir šiemet pavasarinė sodų apsauga greičiausiai startuos tik po Velykų.
„Niekada nebūna lengvo pavasario ir lengvo sezono – ta prasme, kad viskas labai greitai keičiasi ir sodininkai turi itin atidžiai sekti permainingus orus bei stebėti situaciją konkrečiame sode", - sako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vedėja Alma Valiuškaitė.
Mokslininkės nuomone, kol kas nevertėtų skubėti pradėti sodų purškimų fungicidais. „Purkšti galima, bet ar reikia? Būtina įvertinti tai, kad pradėjus purškimus versliniuose soduose, juos reikės kartoti tam tikrais numatytais intervalais – kas 7-10 dienų. Jei tarpai tarp purškimų išsitempia ilgiau, tarkime, jei kitas purškimas bus tik po 3 savaičių, tai neišlaikoma sistema ir negaunama to rezultato, kurio tikėtasi“, - aiškina A. Valiuškaitė.
Daugumai veikliųjų medžiagų reikia bent jau 10-12 laipsnių šilumos. Išimtis - vario preparatai, naudojami vaismedžių apsaugai nuo žievės ligų, kurie yra veiksmingi palyginti žemoje – 4 laipsnių šilumos – temperatūroje, todėl jais sodai gali būti purškiami nuo ankstyvo pavasario. Žinoma, jei įmanoma su purkštuvais įvažiuoti į sodus, nes kai kur dar tikrai per šlapia.
Taip pat dabar galima apdoroti vaismedžius ir vaiskrūmius parafino aliejaus produktais. Tai dar nėra labai populiaru Lietuvoje, bet tie sodininkai, kurie išbandė šiuos produktus, sako pastebėję labai gerą efektą – vegetacijos metu buvo gerokai mažiau erkių ir kitų kenkėjų. Parafino aliejaus produktai fiziškai užklijuoja kenkėjų kiaušinėlius ir jie neišsirita.
„Tik būtina žinoti, kad parafino aliejaus produktų negalima purkšti ant jau pradėjusių sprogti vaismedžių, nes jis gali stabdyti žiedų formavimąsi. Purškimas parafino aliejaus produktais – tik iki pumpurų sprogimo“, - pabrėžia A. Valiuškaitė. Parafino aliejaus produktai (pavyzdžiui, insekticidas Fibro) efektyvūs ir nuo kriaušinių blakučių, kurios pastaraisiais metais buvo labai išplitusios.
Uogakrūmiai sprogsta anksčiau už vaismedžius, todėl juos būtina pirmiausia apžiūrėti – geriausia tam turėti lupą, su kuria galima aiškiau pamatyti ropojančias erkes ar net ir pirmuosius amarus, mat kelios šitos ir saulėtos dienos jau galėjo paskatinti kenkėjų aktyvumą. Kenkėjus nustatinėti geriausia šiltą ir saulėtą dieną, tada jie yra aktyviausi ir labiausiai pastebimi. Kontaktinius insekticidus būtina naudoti esant bent jau 10-12 laipsnių (ir daugiau) šilumos, kad jie duotų efektą.
Erkių (nuotr. viršuje) ir amarų (nuotr. apačioje) kiaušinėliai labai smulkūs, jiems įžiūrėti reikia lupos
„Iš fungicidų veiksmingiausias galėtų būti ditianono veikliąją medžiagą turintis kontaktinis fungicidas Effector, nes jis bene vienintelis iš registruotų yra veiksmingas žemesnėje temperatūroje", - pastebi A. Valiuškaitė.
Sodininkai profesionalai naudoja griežtas purškimo schemas, o mėgėjams galima rekomenduoti paprastesnę sistemą, susidedančią iš trijų purškimų. Pirmasis purškimas rekomenduojamas prieš vaismedžių žydėjimą, antrasis – po žydėjimo, žiedlapiams nukritus ir trečiasis – dar po dešimties dienų. „Ypač rekomenduojama purkšti kaulavaisius (slyvas, trešnes, vyšnias), nes kitaip galima prarasti visą derlių“, – sako A. Valiuškaitė.
Augalų apsaugos produktų šiuo metu galima rasti sodams skirtų prekių parduotuvėse, kurios karantino metu persiorientavo ir vykdo internetinę prekybą, taip pat dauguma turi saugaus atsiėmimo punktus tiksliai nurodytose vietose.
Prieš purškimą būtina atidžiai perskaityti produkto etiketėje nurodytą informaciją ir būtinai išlaikyti reikiamą karenciją. Būtina paisyti ir pagrindinių taisyklių. Tarkime, purkšti negalima, jei vėjo greitis didesnis kaip 2 m/s. Po purškimo iki lietaus turi praeiti atitinkamas laikotarpis; jei lietus nulyja anksčiau, purškimą tenka kartoti. Oro temperatūrai turėtų būti nuo 10 iki 25 °C šilumos; išskirtiniais atvejais - ne mažesnė kaip 4 °C.
Reikia stengtis, kad išpurkšto tirpalo nuostoliai būtų kuo mažesni. Labai svarbu, kad nuo paskutinio purškimo iki derliaus nuėmimo praeitų laikas, kuris yra nustatytas kiekvienai veikliajai medžiagai. Vaismedžiams nuo žalingų organizmų naudotinos tik tokios augalų apsaugos priemonės, kurios nekenksmingos ar mažai kenksmingos naudingiems vabzdžiams ir grobuoniškoms erkėms.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Kaip sekėsi šį sezoną šiltnamių daržininkystėje?
2024-12-10 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09 -
Smulkūs ūkiai paramos paprašė beveik dvigubai daugiau nei skirta
2024-12-09
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)