Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2024 12 20
Ūkis
Kaip pasėliai pasiruošė žiemai
E. Vilkevičiaus (LŽŪKT) nuotr.

Akademija (Kėdainių r.). Žiemkenčių priešžiemis neužklupo netikėtai. Kaip augalai pradeda pirmąjį žiemojimo etapą, pasakoja Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) vyr. augalininkystės specialistė Giedrė Masliukovienė.

Jos teigimu, ankstyvas derliaus nuėmimo laikas ūkininkams leido optimaliu laiku paruošti dirvą bei pasėti žiemines kultūras. Kadangi žieminių rapsų daugiausiai buvo pasėta rugpjūčio 13–20 dienomis, o kai kuriuose rajonuose kritulių iškrito vidutiniškai tik apie 10 mm, galime sakyti, kad žieminių rapsų sėja buvo gana sudėtinga, tačiau dar sunkesnis buvo jų dygimas, todėl matėme skirtingo išsivystymo augalus.

Su žieminių kviečių sėja turime priešingą situaciją – kritulių sulaukėme tiek prieš sėjos darbus, tiek ir po jų. Integruotos augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje (IKMIS) esančių meteorologinių stočių duomenimis, nuo rugsėjo 20 iki spalio 20 dienos iškrito vidutiniškai apie 37 mm kritulių. Pasėti žieminiai kviečiai optimaliais terminas ar šiek tiek pavėlinus sėjos darbus – augalai puikiai sudygo ir vystėsi. O tai yra vienas iš svarbiausių veiksnių augalų produktyvumo formavimui.

Bioversija m7 2025 01 01

„Atlikti stebėjimai atsitiktine tvarka pasirinktinuose pasėliuose parodė, kad žiemojantys augalai yra fiziologiškai pasiruošę žiemoti ir turi didelį energetinį augimo potencialą. Visgi, iki pavasario dėl šiltėjančio klimato nepastovių klimatinių sąlygų esama situacija laukuose gali pasikeisti kardinaliai.

Pagal IKMIS meteorologinių stočių dirvos drėgnumo jutiklių parametrus matome, kad jau kai kurių rajonų laukuose yra perteklinės drėgmės, tikimės, kad pasėliai nepradės gelsti dėl deguonies trukumo dirvoje. Pavasarį, norint tą potencialą išlaikyti tiek žieminių rapsų, tiek ir žieminių kviečių pasėliuose, juos reikės tręšti kaip galima anksčiau ir efektyviau“, – sako G. Masliukovienė.

Ji pastebi, kad vėlyvesnės sėjos augalai turi trumpesnį augimo laikotarpį prieš žiemą, todėl jie yra mažiau jautrūs staigiems temperatūros svyravimams ir būna mažiau pažeisti ligų ir apnikti kenkėjų. „Kita vertus, ankstyvesnės sėjos augalai turi daugiau laiko įsitvirtinti ir pasiekti reikiamus parametrus, kas potencialiai lemia ir didesnį derlių, bet jie žymiai lepesni žiemos išdaigoms negu vėlyvesnės sėjos“, – sako LŽŪKT vyr. augalininkystės specialistė.

Daugiau apie pirmąjį žiemkenčių žiemojimo etapą ir kaip tam pasiruošę augalai skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos