Ką svarbu žinoti tręšiamųjų produktų naudotojams
2020-02-12

Vilnius. Visi žemdirbiai, tręšiantys daugiau kaip 10 ha, turi laikytis tręšiamųjų produktų veiklos reikalavimų. Svarbu pildyti apskaitos žurnalą, trąšų įsigijimo dokumentus saugoti dvejus metus, teisingai laikyti ir naudoti organines bei mineralines trąšas.

Valstybinės augalininkystės tarnybos specialistai, kuriems patikėta įgyvendinti valstybinę trąšų politiką, kviečia atsakingai naudoti tręšiamuosius produktus (TP). Tręšiamųjų produktų veiklos reikalavimai taikomi žemės ūkio veiklos subjektams, tręšiantiems 10 ha ir daugiau, o tręšiantiems gyvūninės kilmės ir medienos kuro pelenais – 0,01 ha ir daugiau žemės ūkio naudmenų.

Tręšiant leidžiama naudoti tik tuos TP, kurie yra įtraukti į Identifikavimo sąrašą arba EB trąšas, kurios įrašytos į Reglamento (EB) Nr. 2003/2003 I priedą (pažymėtas CE ženklu). Šis reikalavimas įtvirtintas LR Tręšiamųjų produktų įstatyme.

Naudojant mineralines (neorganines) trąšas, reikia pildyti trąšų naudojimo apskaitos žurnalą, kurio forma pridėta prie Tręšiamųjų produktų naudojimo reikalavimų aprašo, kuris patvirtintas žemės ūkio ministro 2019 m. gegužės 29 d. įsakymu Nr. 3D-332.

Trąšų naudojimo apskaitos žurnalą galima pildyti popieriuje arba elektroninėje formoje, jame duomenys turi būti surašomi einamaisiais metais ne rečiau kaip du kartus: iki liepos 1 d. ir iki gruodžio 31 d. Žurnalą reikia saugoti veiklą vykdančio ūkio subjekto buveinėje arba gyvenamojoje vietoje ir pateikti TP naudojimo priežiūrą atliekančiam specialistui pareikalavus.

Kaip laikyti tręšiamuosius produktus

TP įsigijimo dokumentus naudotojai turi saugoti dvejus metus nuo TP įsigijimo datos. Įsigiję supakuotas mineralines trąšas ūkininkai gali jas laikyti sandėliuose arba lauke ant padėklų, apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių ir atmosferos kritulių taip, kad pakuotės nestovėtų vandenyje ir ant jų nesikauptų vanduo.

Palaidas mineralines trąšas privaloma laikyti tik sandėlyje. Skirtingų rūšių palaidos mineralinės trąšos sandėlyje laikomos atskirtos pertvaromis arba atskirose talpyklose. Didelį azoto kiekį (N > 28 proc.) turinčias amonio nitrato trąšas privaloma laikyti tik supakuotas.
Mėšlas turi būti kaupiamas tvartuose, mėšlidėse, srutų kauptuvuose ir (ar) tirštojo mėšlo rietuvėse prie tvarto (juose turi tilpti ne mažiau kaip per 6 mėn. susidarantis mėšlas). Tirštasis mėšlas gali būti laikomas rietuvėse planuojamame tręšti lauke, jeigu jo kiekis neviršija tam laukui leidžiamo sunaudoti kiekio. Svarbu, kad rietuvės vieta lauke niekada nebūtų apsemiama vandens.

Mėšlidėse turi tilpti tiek mėšlo, kiek jo ūkyje susidaro per pusę metų. Būtina žinoti, kad draudžiama mėšlą skleisti ant įšalusios, įmirkusios, užtvindytos ir apsnigtos žemės

Skystojo mėšlo ar srutų kauptuvai turi būti uždengti stogo dangomis ar įvairiomis plaukiamosiomis dangomis (tirštojo mėšlo, smulkintų šiaudų, medinių, plastikinių, keramzito granulių, 2–3 mm storio aliejaus sluoksnio ir kt.).

Tręšimo planai tręšiant mėšlu ar srutomis

Siekiant paisyti aplinkosaugos reikalavimų, labai svarbu teisingai tvarkyti organines trąšas. Tręšiant mėšlu ar srutomis (daugiau kaip 30 ha ž. ū. naudmenų per kalendorinius metus) būtina turėti tręšimo planą, kuriame turi būti: tręšiamų laukų žemėlapiai su juose pažymėtomis paviršinių vandens telkinių apsauginėmis zonomis ir pakrančių apsauginėmis juostomis; kalendorinis tręšimo grafikas; ne senesni kaip 3 metų dirvožemio tyrimų duomenys apie N ir P sankaupas tręšiamuose laukuose.

Taip pat turi būti nurodytas numatomas panaudoti mėšlo ir srutų kiekis ir apskaičiuota planuojamam derliui išauginti reikalingų maisto medžiagų visuma.

Tręšti pelenais galima tik kas 3–4 metus

Jeigu ūkyje naudojami pelenai, privaloma turėti parengtą ir su Aplinkos apsaugos agentūra suderintą pelenų tvarkytojo planą ir dirvožemio tyrimų duomenis, kurie būtų atlikti ne vėliau kaip 4 mėn. iki planuojamo pelenų naudojimo.

Tręšti pelenais galima tik kas 3–4 metus. Pelenų norma turi būti parenkama atsižvelgiant į tręšiamo lauko dirvožemio pH. Pelenų negalima skleisti ant įšalusios ir įmirkusios žemės. Gyvūninės kilmės pelenus reikia saugoti gyvūnams neprieinamoje vietoje. Dirvos paviršiuje paskleistus gyvūninės kilmės pelenus būtina iš karto užarti.

Augalininkystės tarnyba ragina TP naudojančius žemės ūkio veiklos subjektus susipažinti su patikrinimo klausimynu, kuris sudarytas atsižvelgiant į TP naudojimą reglamentuojančių teisės aktų pagrindinius ir svarbiausius reikalavimus bei yra skirtas užtikrinti, kad ūkininkaujančių veikla juos atitiktų. Klausimyną galima rasti Valstybinės augalininkystės tarnybos puslapyje.

VAT ir MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 20.02

(12)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • turbut sukurtas

  zurnalas ,tai gal apie simta valdininku darba tures ,bimbala must,dirbanciam jis nereikalingas

 • ed

  tikra tiesa kam tie žurnalai vistiek visi treše kaip kas nori o į žurnalus rašo irgi ką tik nori tai koks tikslas juos pildyt taspat su purškimais purški kaip nori o rašai į žurnalą tą kas reike tikrintojui matyti jie juk nežino ką aš perku

 • b

  Sakot,kas gali būti kvailiau už pieno čiurkšlių žurnalą?O registracijos žurnalas einant į šikinyką?

 • V

  As noreciau paziureti i tuos snukius kurie klausimus sudare. Cirkas

 • Ponas bajoras

  Gerai cia, jei visiem vienodos salygos tai visiems, tegu pildo zurnalus nesteneje

 • uuuuuuuuuuuuu

  Žurnalu panaikinimas prisidėtu prie žalinimo nereiks kiek popieriaus vėl miškai žaliuos.O brangiu trašų nieks nepila daugiau nei reikia.

 • Ir iš kur

  Lietuvoje priviso valdžioje tiek bepročių?

 • :)))

  topas "pirmųjų pieno čiurkšlių žurnalas", bet cia ne pabaiga kai veterinoriai atvyksta gali but pasilenkes ir nusimoves kelnes (cia kalba eina apie pieno ukius) "dejau" as ant tokios veiklos...dar plius pasalpinius islaikyt...

 • pilietis

  Susikiskit tuos zurnalus sau i ....

 • taip yra todėl

  kad pastoviai į seimą išrenkam nevispročius ir jie prikuria debiliškų įstatymų o pagal tuos įstatymus žemesnio rango valdžiažmogiai išleidžia dar debiliškesnių poįstatyminių aktų,ar gali kas būti durniau kaip pieno ūkyje pirmųjų pieno čiurkšlių žurnalas?

 • Ukius

  Tikrai taip, tas popiergalių pildymas nieko vertas. Dabar man atsakykite, koks gali būti tręšimas vėlyvą rudenį organinėmis trąšomis (srutomis)? Kasmet vis pratęsia laikotarpį dėl pašalo nebuvimo. Čia joks tręšimas, tiesiog aplinkos teršimas. Didžioji dalis azoto į aplinką.

 • ūkininkas

  prie ko tie žurnalai,kas nuo to pasikeičia ? mūsų debilai valdžiagyviai niekaip negali apsieiti be popierizmo,keikia sovietinius laikus dėl biurokratizmo,bet dabar jis kelis kartus didesnis.Trašos dabar brangios ir jas pilu tik minimaliai ir galų gale juk į tą sušiktą žurnalą galiu rašyt ką noriu,kas sužinos kiek iš tikro tręšiau.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kuris technikos prezentavimo būdas Jums priimtiniausias?
Orai