Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Į Lietuvą atvežta nauja galvijų veislė

Panevėžys. Lietuvoje auginamų mėsinių galvijų veisles paįvairino Tirolio pilkieji. Šių jaukių ir romių galvijų, padedant šveicarų ūkininkų bendrovei „Vianco", įsigijo keturi Lietuvos ūkiai, dalyvaujantys tarptautiniame Baltijos šalių ir Šveicarijos projekte „Baltijos lankų jautiena".

Iš „Panevėžio veislininkystės" karantino centro 33 veršingos Tirolio pilkųjų telyčios vakar iškeliavo į ūkius Kauno, Zarasų, Kėdainių ir Varėnos rajonuose. Jos veršiuosis rugpjūčio-spalio mėnesiais. Šiuos Austrijoje veisiamus galvijus Lietuvos ūkiams atrinko su Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacija (LMGAGA) bendradarbiaujanti bendrovė „Vianco", projekto „Baltijos lankų jautiena" („Baltic Grassland Beef") koordinatorė.

Bioversija 2024 04 26 m7

Tirolio pilkųjų veislės telyčios pirmiausia buvo atvežtos į UAB „Panevėžio veislininkystė" karantino centrą

Naujos veislės galvijais ekologiškai auginamų limuzinų ir mišrūnų bandą nutarė papildyti Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) tarybos narys Nikolajus Dubnikovas. Kai šveicarai pasiūlė geromis sąlygomis įsigyti Tirolio pilkųjų veislės telyčių, jis pasidomėjo, kuo ypatinga ši veislė, kokios naudos iš jos galima tikėtis. Patyręs augintojas išsiaiškino, kad Tirolio pilkuosius, kurių gausu Šveicarijoje, šios šalies ūkininkai perka iš austrų, kad galėtų kryžminti su stambesniu buliumi, dažniausiai - su limuzinų veislės.

„Panevėžio veislininkystės" direktorius Nerijus Gricius ir naujosios veislės galvijų įsigijęs Nikolajus Dubnikovas

„Supratau, kad yra ekonominis pagrindas laikyti Tirolio pilkuosius - šių galvijų laikymo savikaina yra mažesnė, nes jie yra smulkesni ir suėda mažiau pašarų, be to, šios veislės karvės yra labai pieningos, o tai labai svarbu produkcijos veršeliams, nes jie greičiau užauga, - sakė N. Dubnikovas. Pažiūrėsiu, koks efektas bus sukergus šias telyčias su limuzinų buliumi. Aišku, šis rezultatas bus matomas tik maždaug po dvejų metų. Turiu ir dar vieną tikslą - manau, Tirolio pilkųjų veislė gali būti perspektyvi ir veisliniams ūkiams. Veislinius galvijus auginame orientuodamiesi į Rytų rinkas, ypač Kazachstano, tad turiu idėją, kad galbūt ateityje galėsime jiems pasiūlyti šią veislę. Jų ūkiai yra kalnuotose vietovėse, kurios ypač palankios Tirolio pilkiesiems. Lietuva galėtų būti tarpinė stotelė tarp Rytų rinkos ir šių galvijų veisėjų austrų. Tuomet galėtume Lietuvoje auginti ir grynaveislius galvijus. Taigi, yra du strateginiai verslo planai - ekonominis ir veislininkystės."

Dvi telyčias įsigijo ir ekologiškai ūkininkaujanti Vilma Živatkauskienė. Vaizdingose Nevėžio slėnio apylinkėse Tirolio pilkosios turės galimybę ir palaipioti. Ne Alpės, bet vis šis tas.

Ūkininkė ir gyvulininkystės konsultantė Vilma Živatkauskienė susipažįsta su naująja augintine

Ūkininkas Gintaris Petrėnas (Zarasų r.) Tyrolio pilkąsias ketina kryžminti su angusais - joms bus įsodinami aukštos genetinės vertės angusų embrionai iš Kanados.

Tirolio pilkųjų veislės veršingos telyčios kaina Austrijoje - 2 tūkst. eurų. Lietuvos augintojai 30 proc. sumos už veislinės medžiagos įsigijimą tikisi atgauti iš Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 m. programos lėšų, skirtų grynaveisliams ūkiniams gyvūnams įsigyti.  

Projekto koordinatorius, „Vianco" vadovas Ivas Vegmanas (Ivo Wegmann), pats atvykęs lietuviams pristatyti naujosios veislės galvijų, akcentavo, kad Tirolio pilkieji turi dvejopą paskirtį - šios veislės karves labai tinka naudoti pieno gamybai, taip pat ir mėsai bei karvėms žindenėms auginti. Ši veislė yra mažesnė ir ištvermingesnė už kitas. Tirolio pilkosios karvės žindenės yra nedidelės, sveria 500-550 kg, todėl sunaudoja mažiau pašarų, bet organizmas juos labai efektyviai perdirba į pieną. Jų atvesti buliukai užauga iki tonos. Tirolio pilkosios dažniausiai kergiamos su stambesnių veislių buliais. Dėl ryškiai pasireiškiančios rujos Tirolio pilkąsias tinka sėklinti ir dirbtiniu būdu. Dar vienas jų privalumas - lengvas veršiavimasis, nors veršeliai dažniausiai gimsta stambūs.

Ivas Vegmanas (Ivo Wegmann) labai gyrė šiemet atidarytą karantino centrą

„Panevėžio veislininkystės" karantino centre rodydamas Tirolio pilkųjų veislės telyčias, I. Vegmano patikino, kad jos veršelius žindys 9-10 mėnesių. Tai tvirta, produktyvi ir ilgaamžė veislė, labai tinkama ekologiniams ekstensyviems ūkiams. Beje, I. Vegmanas, apžiūrėjęs tik šiemet atidarytą karantino centrą, liko labai patenkintas ir pačiu pastatu, ir šėrimo sistema. „Gyvuliai ne tik garduose, bet ir jūsų širdyse", - sakė šveicaras partneriams iš Lietuvos.

Tirolio pilkieji - tvirta, produktyvi ir ilgaamžė veislė

Tarptautinis trijų Baltijos šalių ir Šveicarijos projektas „Baltijos lankų jautiena" vykdomas trejus metus. Projekto esmė - Šveicarijos ir Vakarų Europos rinkoms tiekti kokybišką jautieną iš Baltijos šalių, gerinti skerdenos kokybę, taip pat skatinti mėsinių galvijų auginimą, naudojat antro pagal dydį Šveicarijos prekybos tinklo „Coop" fondo teikiamus kreditus. Šio tinklo parduotuvėse trijų Baltijos valstybių galvijiena parduodama su prekės ženklu „Baltic Grassland Beef", kuri turi savo produkto numerį - tai yra Nr. 17. Produkto apraše trimis oficialiomis Šveicarijos kalbomis nurodoma mėsos kilmės šalis - Lietuva.

Pagal projekto taisykles, iš ūkininkų perkama visa skerdena, tačiau į Šveicariją galima įvežti tik nugarinę, vidinę išpjovą ir geriausią kumpio dalį. Projekto reglamente yra įvardyta, kad jame dalyvaujantys ūkiai už skerdeną gauna apie 15 proc. didesnę kainą negu yra siūloma vidaus rinkoje.

Lietuvoje projektui atstovauja kooperatinė bendrovė „Baltic Cattle" (tarp jos steigėjų yra LMGAGA). Nuo šių metų projekto struktūra šiek tiek keisis, bus įkurti „Vianco" padaliniai visose Baltijos šalyse („Vianco Lietuva", „Vianco Latvija", „Vianco Estija).

Naujieji galvijai patiko ir būsimajam ūkininkui

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos