Bioversija A1 2025 07 01 Basf m1 2025 06 19
Ūkis
Greinių ūkio siekis – efektyvumas Žurnalo istorija

Kaišiadorių r. Jolanta Greinienė ir jos sutuoktinis Martynas Kruonyje vysto augalininkystės ūkį. Du magistro laipsnį turintys jauni žmonės suleido šaknis kaime ir šeimos ūkį stiprina skaičiavimais grįstais sprendimais bei dėmesiu efektyvumui.

Maždaug prieš penkiolika metų Vilniuje dirbusi, gyvenimą kūrusi ir du sūnus auginusi Jolanta pasiryžo drastiškiems pokyčiams – grįžti į kaimą pakvietė ūkininkaujantis tėvas, pabūgęs, kad, kai iškeliaus anapilin, dukra net nežinos, kur yra tėvų žemė. Pirmiausia dvejus metus ji dirbo kartu su tėvu stambiame augalininkystės ūkyje ir mokėsi žemės ūkio veiklos subtilybių. Galiausiai 2012 m. nusprendė kurti savo ūkį.

Ūkininkavimo pradžioje Jolanta kasdien važinėjo iš Vilniaus į Kaišiadoris (mat sostinėje gimę ir augę sūnūs Aivaras ir Kasparas miesto palikti nenorėjo), tačiau dabar su antru vyru Martynu, kuris taip pat tapo ūkininku, gyvena kaime.

Bioversija m7 2025 07 01

Ūkininkauti pradėjusi nuo 40 ha, pamažu dirbamos žemės plotus plėtė – nuomojo žemę. Po dvejų savarankiško ūkininkavimo metų, kai ūkis jau buvo paaugęs iki maždaug 230 ha, parengė projektą ES paramai gauti. „Gavau paramą ir susipirkau visą ūkiui reikiamą techniką. Be tos paramos nebūčiau sukūrusi to, ką dabar turiu. Tai man buvo didžiulė paskata“, – prisipažįsta moteris.

Naują techniką sieja su efektyvumu

Gavusi paramą ūkiui modernizuoti, J. Greinienė iš vieno tiekėjo įsigijo visą augalininkystės ūkiui reikalingą technitechniką. Taip į ūkį atriedėjo Case IH rotorinis kombainas, du Case IH traktoriai, Kverneland plūgas, skutiklis, sėjamoji, prikabinamas purkštuvas, cisterna. Pasak Jolantos, technikos pasirinkimą nulėmė žmogiškasis faktorius – geri santykiai su vadybininku. Bet svarbiausia, kad technika nauja ir moderni – tik taip ūkis gali augti, tobulėti, diegti technologijas ir dirbti efektyviai (jau pirmasis Case IH Magnum traktorius buvo su automatiniu vairavimu).

„Vienintelis kelias – investicijos į naują modernią techniką. Žinoma, ji brangi, bet efektyvumas atperka. Su nauja technika ne tik dirbi efektyviai, bet ir greičiau darbus padarai. Svarbu ir tai, kad per darbymetį ji negenda. Ar įsivaizduojate, kiek kainuoja prastovos dėl sugedusios technikos, kai reikia kulti, tręšti, purkšti? Tai didžiuliai nuostoliai ir jie vis auga, jei gedimai kartojasi. Tad investuoti į techniką būtina, kitaip nieko nebus“, – pabrėžia J. Greinienė ir priduria, kad dirbant su našia technika ir mažiau žmonių reikia.

Per efektyvumo prizmę techniką vertina ir Martynas. Norėtų jis, kad ūkyje dirbtų tik nauji, gamyklinę garantiją turintys traktoriai, kad per darbymetį nekiltų problemų. To pamokė karti patirtis, kai vienais metais vidury sėjos pagrindinis 300 AG Case IH Optum traktorius sugedo. Daugiau kaip trejus metus ūkyje dirbančio traktoriaus, kuriam garantija jau baigėsi, pakeitimas nauju – vienas iš Martyno artimiausių prioritetų.

Dar viena pamoka, kad reikia dažniau traktorius atnaujinti – pirmieji Jolantos įsigyti ir ūkyje gerokai užsibuvę traktoriai, kurių dabar parduoti neverta dėl itin mažos kainos.

„Mūsų ūkyje per metus traktorius prisuka daugiau kaip 1 000 motovalandų. Tai iš tiesų labai daug, todėl mums svarbu, kad technika turėtų garantiją. Idealu būtų traktorius keisti kas trejus metus, bet kol kas dar galimybių taip daryti nėra“, – sako M. Greinys, neslėpdamas, kad ilgesnė (5 metų) garantija nulėmė ir kito gamintojo, nei lig šiol dominavo ūkyje, naujo traktoriaus pasirinkimą.

Taip raudonos spalvos technikos parką, kuriame dominavo Case IH ir Kverneland mašinos, papildė žalias John Deere 6R250. Martynas tikina, kad įsileisti į ūkį naujo prekių ženklo techniką labai naudinga – tai leidžia geriau suprasti, kas vyksta rinkoje.

Jis įžvelgia ir daug John Deere operacijų centro privalumų. Šioje sistemoje ūkininkas mato ne tik John Deere, bet ir Case IH Optum duomenis, gali juos analizuoti, palyginti ir pagal tai priimti sprendimus. Kaip vieną iš skaitmeninių technologijų privalumų jis išskiria tai, kad sistema padeda nepamiršti laukų ir visus darbus juose atlikti, mat šiuo metu Greinių valdomą 1 500 ha ūkį sudaro 400 įvairaus dydžio laukų, išsimėčiusių per tris rajonus – Kaišiadorių, Prienų ir Elektrėnų.

Visą straipsnį skaitykite liepos mėn. žurnale „Mano ūkis“.

Šaltinis: žurnalas „Mano ūkis“
Autorius: Gitana Kemežienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas labiausiai trukdo diegti pažangias technologijas ūkyje?
Visos apklausos