Utena. Pastangos modernizuoti 200 karvių pieno ūkį, kuris sukurtas savo rankomis ant plyno lauko, turi tęstinumą, priklauso kooperatyvui ir kuriame gaminamas aukščiausios kokybės pienas, dabar ūkininkui grasina bankrotu.
Dėl įvairių biurokratinių trikdžių Leliūnų sen. ūkininkas Arūnas Kudrevičius jau daugiau nei dvejus metus negali pradėti fermos statybos, kuriai gavo stambiems pieno ūkiams skirtą EURI paramą.
Dėl to vakar į A. Kudrevičiaus ūkį atvyko žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius, ministerijos Paramos verslui skyriaus vyriausioji specialistė Milda Jusienė, Seimo narys Edmundas Pupinis, Utenos r. vicemeras Rimantas Dijokas.
Čia jų laukė ne tik ūkio šeimininkai, bet ir kiti panašių problemų turintys bei A. Kudrevičių palaikantys ūkininkai – Žydrūnas Varkavičius (Utenos r.), Egidijus Černius (Kupiškio r.), Berčiūnų (Panevėžio r.) žemės ūkio bendrovės vadovė Oksana Puronaitė, Vytautas Stankevičius (Biržų r.).
Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius (centre) susitiko su ūkininkais Arūno Kudrevičiaus ūkyje, išklausė Oksanos Puronaitės ir Žydrūno Varkavičiaus minčių
Žemdirbiai K. Starkevičių sutiko kaip gelbėtoją – daugeliui jų ministras yra paskutinė viltis kovoje su gniuždančiu ir bet kokį žmogišką orumą paminančiu biurokratizmu, ne ūkininkų naudai parašytomis taisyklėmis ir apskritai požiūriu į pieno ūkį.
Jeigu nesulauks pagalbos dabar, po metų bus vėlu
Apie visus kryžiaus kelius, kuriuos teko nueiti bandant gauti statybos leidimą, kooperatyvo „Pienas LT“ narys A. Kudrevičius jau kalbėjo ir žiemą.
Po pustrečių metų daugybės fizinių ir dvasinių jėgų pareikalavusių pastangų birželio 7 d. statybos leidimas buvo pagaliau išduotas. Tačiau laiko projektui įgyvendinti liko mažiau nei metai – iki 2025 m. gegužės 31 d. Per tiek laiko ferma tikrai nebus pastatyta, tai reiškia, kad, neįgyvendinus projekto per numatytą laiką, jam gali tekti grąžinti paramą.
Todėl ūkininkas prašė ministro, kad būtų rasta galimybė sutartyje su NMA užskaityti dalinai atliktas projekto investicijas, nes į tokią padėtį, kai dvejus su puse metų reikėjo laukti statybos leidimo, pakliuvo ne dėl savo kaltės. Kitu atveju jam gresia bankrotas.
Arūnas Kudrevičius fermos statybos projekto įgyvendinimo grimasas apibūdino žodžiu „klaiku“
Kai buvo patvirtinta parama naujos fermos statybai, A. Kudrevičius įsigijo pačias moderniausias grotelines fermos grindis, srutvežį su įterpimu, įrangą veršeliams ir kitos įrangos bei technikos.
Brangiausiai atsiėjo pačios moderniausios grindys karvėms – pirko jas Nyderlanduose, tikėdamasis, kad statyba vyks sparčiai. Mokėjo netoli pusės milijono eurų, bet jau antrus metus tos grindys stovi nepanaudotos, o palūkanas ūkininkas moka milžiniškas. Šios betoninės guma padengtos grindys turi specialius vožtuvus, kurie neleidžia garuoti ŠESD, yra neslidžios, saugo karvių nagas, nes takeliai sukonstruoti taip, kad ant jų nesilaikytų drėgmė. „Tai nuostabus dalykas, ateities grindys, kontroliuoja CO2 emisiją. Karvėms jos bus labai gerai. Galvojau, greitai pastatome fermą, darome kanalinę sistemą pagal olandų pavyzdį ir dirbame“, – atsiduso Arūnas.
Šias olandų gamybos grotelines fermos grindis ūkininkas vadino ateities grindimis
Paruošta fermos statybvietė kainavo jau 70 tūkst. Eur, nors matyti dar tik plynas laukas. Čia turi būti išvedžiota 2 km kanalų, pastatyta ferma ir sumontuota įranga iki 2025 m. gegužės 31 d.
A. Kudrevičių labai palaikė Berčiūnų ŽŪB vadovė O. Puronaitė, retoriškai klaususi, ar Lietuvai reikia tokios precedento neturinčios bylos, kurią, nesėkmės atveju, ūkininkas galėtų iškelti valstybei?
„Juk tai būtų ne tik finansinis – tai būtų viso šeimos gyvenimo bankrotas. Šeimos, kuri dirbo, puoselėjo ūkį, investavo, kooperavosi“, – kalbėjo O. Puronaitė.
Jos manymu, jeigu tos investicijos būtų užskaitytos ir jam nereikėtų grąžinti paramos, turėtų būti numatyta galimybė tai perkelti į kitą investicinį laikotarpį. Ir tai būtų aktualu tikrai ne vienam ūkiui.
Taip pat būtina kalbėtis su bankais, kad jie tokioms investicioms paskolą duotų ne 5–7 metų laikotarpiui, per kurį toks projektas nespėja atsipirkti, o ne mažiau kaip 15 metų.
„Ministre, jeigu to nepadarysime dabar, po metų jau nebereikės“, – teigė O. Puronaitė.
Vargai dėl fermų statybų neaplenkė ir kitų ūkių
120 melžiamų karvių turintis Žydrūnas Varkavičius taip pat susidūrė su problema dėl fermos statybos leidimo. Pirmiausia jis strigo, laukdamas kol bus sujungti jo nuosavi žemės sklypai – tam prireikė beveik pusantrų metų! Tada prisidėjo problemos dėl projekto ir jis iki šiol neturi statybos leidimo – nuo paramos skyrimo jau praėjo dveji metai, ferma turėjo būti pastatyta, bet jai dar nė leidimas statyti negautas.
„Ką daryti, nežinau..., – nevilties apimtas mišrų ūkį turintis Ž. Varkavičius. – Manau, sprendimas bus toks, kaip ir daugumos kitų ūkių – karvių ūkyje nebebus, liks tik augalininkystė.“
Į spąstus jaučiasi patekęs ir E. Černius. Gavęs paramą fermos statybai, jis nebetelpa į finansinius rėmus – kai rašė projektą, m2 kaina buvo 209 Eur, dabar ji pakilo iki 280 Eur. Iš ko finansuoti trečdaliu pabrangusį projektą?
Su fermų statybų problemomis susidūrė ir ūkininkai Egidijus Černius bei Žydrūnas Varkavičius
Apie biurokratijos grimasas kalbėjo ir O. Puronaitė, pasakojusi, kaip jau pusę metų laukia, kol ESO fermoje pajungs skaitiklį.
Ir tai, pasak ūkininkų, tik keli pavyzdžiai. „Daug kolegų ūkininkų skambino ir prašė išsakyti ministrui tas problemas, nes su panašiomis susiduria daugelis“, – teigė A. Kudrevičius.
K. Starkevičius įsiklausė į ūkininko bėdas
Ministras K. Starkevičius susimąstęs klausėsi ūkininkų, kuriems jis tapo paskutine viltimi.
Jis teiravosi A. Kudrevičiaus, ar jam užtektų laiko, jeigu projekto vykdymas būtų pratęstas iki 2025 m. gruodžio 31 d., kai yra numatyta EURI programos pabaiga, nes iki to laiko turi būti užsakyti ir išmokėti pinigai. Pasak A. Kudrevičiaus, tai priklausytų ir nuo finansinių galimybių, nes projektas per 2,5 metų pabrango 400 tūkst. Eur. Dėl finansavimo jis kalbasi su kredito unija, kuri galbūt refinansuotų ir turimą trumpalaikę banko paskolą.
Ministras pradžiai pažadėjo pasikalbėti su kredito unija bendrai apie situaciją, apie bankų paskolų refinansavimo galimybes, taip pat bent iki 2025 m. gruodžio 31 d. ieškos galimybių pratęsti projekto įvykdymo laiką. Toliau, atsižvelgiant į situaciją, seks kiti žingsniai, jeigu reikės papildomos ministro pagalbos.
Po šio ministro K. Starkevičiaus vizito A. Kudrevičiui atgijo viltis, kad ferma bus pastatyta.
Fermoje ministras K. Starkevičius sutiko ir čia besidarbavusį jauniausią Arūno Kudrevičiaus sūnų Emilį
Viską darė, galvodamas apie ateitį
Arūnas su žmona Saule 1992 m. ūkį kūrė ant plyno lauko, kuriame nebuvo nei kelio, nei vandens – vandens sriubai eidavo į melioracijos ištakas. Bet dirbo, stengėsi ir dabar ūkio aplinka – lyg parkas, keliukai net aplink fermas asfaltuoti, stovi pačių statytas namas.
Čia turėtų stovėti ir naujoji ferma. Pirmąją 2000 m. ūkininkas pasistatė su „Rokiškio sūrio“ paskolintomis lėšomis, tos investicijos buvo prasmingos. „Įmonė mums davė kreditą 15 metų, ko bankai iki šiol nedaro – mano požiūriu, bankai normaliems ūkiams iki šiol nedirba. Laimė, kad tuo metu nebuvo tokios biurokratijos, kaip dabar“, – sakė Arūnas.
Senoji Kudrevičių ūkio ferma su priestatu...
...o šalia – darbų dar tik laukianti statybvietė
Per pandemiją pastatė fermos priestatą, deja, su dvigubai pakilusiomis konstrukcijų, betono, statybų kainomis. „Tai irgi mane smukdo dabar, bet buvo daroma su mintimi, kad ateityje didinsiu bandą, statysiu naują fermą, o šita liks prieaugliui. Banda, naudojant brangią seksuotą spermą telyčioms gauti, padidėjo iki 200 karvių, prieauglio yra dar daugiau, o naujos fermos iki šiol neturiu“, – atsiduso ūkininkas.
Gyvuliams trūksta vietos, tad sukasi kaip išmano, pavyzdžiui, sėklinamoms telyčioms patalpas įrengė iš buvusio rezervuaro. Tokiai bandai per maža ir melžimo aikštelė, kurioje darbas vyksta du trečdalius paros laiko, bet juk nekeisi jos, kai lauki naujos robotizuotos fermos.
O prasmė dirbti ir išsaugoti ūkį yra – karvės produktyvios, pienas aukščiausios kokybės, o ir sūnūs ūkyje darbuojasi. Tik jų vizija – modernus ūkis, dėl kurio jų tėvas eina kryžiaus kelius.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tarpiniai pasėliai – maisto medžiagų saugykla
2024-09-11 -
Svarbu: reikia atnaujinti informaciją apie naudotas trąšas
2024-09-06 -
Kukurūzų pjūtis silosui kaip niekada ankstyva
2024-09-06
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)