Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Elektroniniu būdu deklaracijas pildo vos 1,5 proc. žemdirbių

Vilnius. Šalies ūkininkai jau treji metai gali savarankiškai deklaruoti bei teikti paraiškas elektroniniu būdu. Šiemet deklaravusiųjų skaičius viršija 151 tūkstantį, tačiau elektroninės bankininkystės paslaugomis pasinaudojo tik 2 257 žemdirbiai.

Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) duomenimis, pernai elektroniniu būdu deklaracijas užpildė 2 031 pareiškėjas ar jų įgaliotas asmuo. Agentūros darbuotojai teigia, kad elektroniniu būdu deklaruoti yra paprasčiau, be to, tai taupo pareiškėjų laiką. Deklaravimas sutampa su svarbiausiais darbais: sėja, pašarų ruošimu. Žemdirbiams nereikia važiuoti į savivaldybės žemės ūkio skyrių, seniūniją  ar Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajono konsultavimo biurą bei laukti eilėse. Galima deklaruoti neišeinant iš namų, tad ir pats paraiškos pildymo procesas gali trukti kur kas trumpiau.

„Mes galime spėti, kad pareiškėjams paprasčiau nueiti į seniūniją, kur jiems visokeriopai padės tiek su paraiškos pildymu, tiek su įbraižymu, nei deklaruoti savarankiškai", - sako NMA Komunikacijos skyriaus Viešųjų ryšių poskyrio vedėja Aistė Mileikaitė.

NMA specialistai pastebi, kad savarankiškai pildant elektroninę paraiškos formą dažnai netiksliai įbraižomi laukai ir klaidingai aprašomi kontrolinių žemės sklypų ribų pasikeitimai. Taip pat pasitaiko ir dvigubo deklaravimo atvejų bei neteisingai pasirašytų registracijos lapų.

Klaidingai užpildžius deklaracijas, mažinamas paramos procentas, skiriama bauda. Klaidų įvėlimo tikimybė, gresianti pinigine sankcija, dalį žemdirbių ir atbaido deklaruoti savarankiškai.

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) pirmininko Jono Talmanto nuomone, palyginti mažą deklaruojančių elektroniniu būdu skaičių - vos 1,5 proc. - lemia senyvas ūkininkų amžius. „Lietuvos ūkininkų amžiaus vidurkis - 56 metai. 80 proc. Ūkininkų - seni, jie neturi ir nemoka naudotis kompiuteriu. Jie nei įsigis, nei išmoks naudotis programomis", - teigia J. Talmantas.

Viešoje erdvėje sklando nuomonė, kad tie, kurie deklaruoja savarankiškai elektroniniu būdu, dažniausiai sulaukia tikrintojų. „Nesu girdėjęs tokio dalyko", - teigia LŪS pirmininkas.

Jis pats elektroninės bankininkystės paslaugomis deklaracijoms užpildyti naudojasi nuo 2010 m. „Dvejus metus niekas netikrino, o šiemet sulaukiau ... svečių. Prieš tai tikrintojai ūkyje lankėsi gal penkerius metus iš eilės", - sako J. Talmantas.

„Kai pradedi susigaudyti, savarankiškai deklaruoti nėra sunku. Ypač jei žemės plotas nesikeičia, tuomet tik sudėlioji „varneles" ir darbas baigtas. Sudėtingiau, jei keičiasi plotas ar šalia esantis kaimynas ką nors pripainioja, tuomet tenka išsitrauki žemėlapius, lyginti ir šiek tiek sugaišti prie kompiuterio", - pripažįsta pašnekovas.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos