Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Būsimi limuzinų veislės reproduktoriai atrenkami iš tūkstančių buliukų

Lazdijai. Kaip gerinama limuzinų veislė, panaudojant buliukų produktyvumo kontrolės stotį, šalies mėsinių galvijų augintojams papasakojo Prancūzijos genetikos įmonės „Interlim", kuri specializuojasi veisdama limuzinų veislės galvijus, departamento vadovas Olivjė Ramberas (Olivier Rambert).

Apie 1960 m. Prancūzijoje buvo apie 300 tūkst., dabar - 1,1 mln. veislinių limuzinų karvių, tai antra pagal populiaciją veislė Prancūzijoje, pasklidusi visoje šalyje, ne vien Limuzeno (Limousin) regione. „Ten, kur Prancūzijoje yra sąlygos auginti mėsinius galvijus, ten visada rasite limuzinų veislę", - teigė O. Ramberas. Šios veislės paklausa yra didelė visame pasaulyje. Limuzinai naudojami ir grynajam veisimui, ir mišrinimui, veislė labai subalansuota visomis prasmėmis, limuzinai nereiklūs, o mėsa labai kokybiška. Beje, teigiama, kad prancūzai iš limuzinų skerdenos gali išpjaustyti 40 skirtingų rūšių gabalų.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Ten, kur Prancūzijoje yra sąlygos auginti mėsinius galvijus, ten visada rasite limuzinų veislę", - teigė Olivjė Ramberas

„Interlim" įmonė vienija 15 Prancūzijos veisėjų organizacijų, ji padeda veisti ir vystyti limuzinų veislę visuose žemynuose. Limuzinų auginimo veiklos vystymasis ir tikslai čia numatomi 10 metų į priekį. „Nustatydami ilgalaikius planus mes atsakome į klausimą, ką nori daryti toliau su limuzinų veisle - ar vystyti pieningesnius, ar raumeningesnius,  lengviau apsiveršiuojančius, didesnius ar mažesnius ir t. t. galvijus", - paaiškino specializuotoje mėsinių galvijų parodoje Lazdijuose dalyvavęs lektorius iš Prancūzijos. Vaisa, lengvas veršiavimasis, pieningumas - tai visada svarbiausi tikslai, nes prancūzai nori, kad ši veislė būtų kuo lengviau veisiama.

Limuzinų veislė - populiariausia Lietuvoje, todėl lektoriaus iš Prancūzijos pranešimas sudomino ūkininkus

Limuzinai yra viena populiariausių veislių Prancūzijoje (Lietuvoje - pati populiariausia), čia yra 1,1 mln. karvių žindenių. Tačiau Kilmės knygoje įrašyta tik 75 tūkst. karvių ir 6-8 tūkst. bulių. Būtent iš šių veislinių gyvulių bandomi išvesti patys geriausieji reproduktoriai. Tuo tikslu prieš 30 metų buvo įkurta Lano (Lanaud) kontrolės stotis.

Sertifikuotos Lano stoties veikla, pasak O. Rambero, limuzinų veislės buliukų kontrolinis penėjimas, jų mėsinių savybių vertinimas. Stotyje dirbantys genetikos specialistai bando surasti geriausias limuzinų genetinių tipų kombinacijas. Išskirti geriausius gyvulius, kurių produktyvumas bus kontroliuojamas Lano stotyje, asociacijos ir ūkininko darbas. Kasmet būna atrenkama apie 2 tūkst. jaunų buliukų, kurie pagal savo genetines savybes galėtų būti penimi Lano kontrolės stotyje, tačiau iš jų atrenkama tik 700, iš kurių po dar vienos sveikatingumo ir genetinės kontrolės, stotyje augti paliekami 500-600 galvijų. Tikslas - iš jų atrinkti 400-500 pačių geriausiųjų buliukų, būsimų reproduktorių.

Į kontrolės stotį atvežami atjunkyti 8-9 mėn. buliukai. Suvežti iš įvairių regionų ir skirtingų sąlygų, pirmąjį mėnesį buliukai adaptuojasi, jiems netaikomos jokios kontrolės priemonės. Po adaptacijos periodo pirmiausiai atliekamas agresyvumo testas, kurio tikslas - kad blogo charakterio gyvuliai nebūtų veisiami ir neišplatintų savo genų. Kadangi šiuo atžvilgiu labai daug dirba ir patys ūkininkai, tad neramaus charakterio gyvulių stotyje nebūna daug, maždaug 3-5 proc. Lietuvos ūkininkai domėjosi, kaip atliekamas agresyvumo testas, kuris Lietuvoje nedaromas. Pasirodo, gyvulys uždaromas į visiškai akliną patalpą kartu su vienu iš stoties darbuotojų. Temperamentas vertinamas nuo 1 iki 4 balų pagal tai, ar gyvulys prisilietė prie žmogaus ir kaip stipriai.  

Limuzinai - viena populiariausių mėsinių galvijų veislių pasaulyje

Pradėjus vienodomis sąlygomis šerti ir kontroliuoti produktyvumą, gyvuliai sveriami kuo dažniau ir stebima, kokių genetinių savybių gyvulys gali suteikti palikuonims. „Pabrėžiu, tai ne penėjimo, o kontrolės stotis. Baigus kontrolės periodą, šie buliai eina į bandas, jie turi būti ne nupenėti, o labai gerai subalansuoti reproduktoriai. Mūsų tikslas - kad jų priesvoris per parą būtų 1,3-1,5 kg", - aiškino O. Ramberas. Pasibaigus kontrolės periodui, buliai yra įvertinami, 50 proc. jų patenka į geriausiųjų kategoriją (RJ), kurie naudojami tik grynajam veisimui. Kita dalis galvijų patenka į vidutiniųjų kategoriją („espoir"), produkcijos ūkius, o 10 proc. išbrokuojama, nors, regis, į kontrolės stotį buvo atrinkti geriausi iš geriausiųjų.

Norintiems įsigyti bulių iš Lano stoties pateikiamas didžiulis duomenų kiekis, surašytas specialiame kataloge. Pateikiamas gyvulio genetinis, morfologinis ir kartais - genominis įvertinimas. Buliai parduodami aukcione. RJ kategorijos bulių startinė kaina aukcione būna 2 800 Eur, o vidutinė kaina siekia 4 500-5 000 Eur. „Espoir" kategorijos bulių startinė kaina - 2 400 Eur, o pardavimo - 2 800-3 200 eurų.  

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos