Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Bulviakasis ne per Jonines, o per Antanines

Kėdainių r., birželio 14 d. Stambieji šalies bulvių augintojai pavasarį pasodinę bulves žadėjo, kad bulviakasis turėtų prasidėti per Jonines. Tačiau realybė pralenkė prognozes - tikriausiai pats pirmasis Lietuvoje ankstyvąsias bulves per Antanines birželio tryliktąją pradėjo kasti kėdainietis ūkininkas Rimantas Žebarauskas, bulves auginantis jau dvylika metų.

Pirmąją dieną jo ūkyje buvo nukasta pusantro hektaro bulvių Solist. Iš tokio ploto prikasta 30 tonų bulvių. Savo užaugintą derlių šis ūkininkas parduoda kooperatinei bendrovei „Bulvių namai" ir patentininkams, kurie prekiauja turgavietėse. Už pirmuosius bulvių gumbus augintojas iš supirkėjų gavo po pustrečio lito už kilogramą.

Bioversija 2024 04 15 m7

Bulvių kasimo kombainas jau įriedėjo į Rimanto Žebarausko laukus, kuriuose auga ankstyvosios bulvės Solist

Pirmosios ankstyvosios lietuviškos bulvės yra labai jautrios: nuo jų lupasi odelė, tad jos neturi gražios prekinės išvaizdos. „Jei bandoma parduoti didelę išvaizdžią bulvę birželio pabaigoje ir sakoma, kad ji lietuviška, tikrai tai netiesa. Mūsų ūkiuose išaugintos pirmosios bulvės nebūna didesnės negu 60 milimetrų. Taigi norintieji geros kokybiškos daržovės neturėtų žiūrėti jos išvaizdos", - sakė R. Žebarauskas.

Ūkininkui apmaudu dėl mūsų prekybininkų, kurie atvežtines itališkas ar ispaniškas bulves bando parduoti kaip lietuviškas. Ypač nesąžiningų prekeivių gausu pakelėse. „Prieš kelias dienas prie vienos prekiautojos visai netoli mano ūkio sustojau nusipirkti pomidorų. Paklausus, ar parduodamos daržovės lietuviškos, išgirdau užtikrintą atsakymą, kad ir agurkai, ir pomidorai, ir šviežios bulvės - lietuviški. Bulvės mane ypač sudomino. Kai pasidomėjau, kur bulvės išaugintos, moteris atsakė, jog netoliese už miškelio šiltnamyje. Būdamas atkaklus pasiūliau už tris šimtus litų leisti pačiam tame šiltnamyje išsikasti bulvių kerą. Tada ir paaiškėjo visa tiesa - prekybininkė prisipažino, kad ji tik pardavėja, o jas atvežantis žmogus liepia sakyti, jog viskas lietuviška, tada geriau perkamos daržovės", - nemaloniais prisiminimais dalijosi R. Žebarauskas.

Ankstyvu derliumi R. Žebarauskas patenkintas

Šįmet pirmą kartą ūkininkas neaugina traškučiams skirtų bulvių bendrovei „Kraft Foods Lietuva", su kuria sutartis nutrūko po dvylikos metų bendradarbiavimo. „Nesutarėme dėl bulvių pardavimo kainos. Perdirbėjau siūlė tokią mažą kainą, kad net nebūtų atsipirkęs bulvių auginimas, o apie pelną jau nė minčių nebebuvo", - aiškina ūkininkas.

Ankstyvąsias bulves R. Žebarauskas pasodino balandžio antrąją. Prieš tai jas daigino, vėliau pasodintas dengė su agroplėvele. „Šįmet kaip niekada daug investavome į bulvių auginimą. Labai daug kainavo technologijų atnaujinimas. Naudinga informacija šiais laikais yra brangiausias prekė. Tad mes dirbame su brangiais konsultantais, kurie negaili puikių patarimų. Šį pavasarį bulves teko laistyti pagal specialias technologijas nuo šalnų, o vėliau laistymo prireikė dėl sausros", - sako bulvių augintojas. Jis prasitarė, kad ankstyvųjų bulvių hektaro savikaina šįmet siekė maždaug 22 tūkstančius litų.

R. Žebarauskas neslepia, kad daržovių laistymas jam tapęs didžiausiu galvos skausmu. „Kad ir kaip būtų keista, tačiau iš šalia laukų plytinčių tvenkinių negaliu kada sugalvojęs paimti vandens. Aplinkosaugininkai tuoj pat skuba bausti. Pasirodo netoliese esantys tvenkiniai skirti elektros gamybai. Pagal paskirtį jie naudojami tik ankstyvą pavasarį ir rudenį. Tvenkinių savininkai teigia, kad mes, ūkininkai, per daug nuleidžiame vandenį ir taip kenkiame gamtai. Tačiau mums reikalingas juokingai mažas kiekis vandens. Gaila, kad kažkas gina tik labai mažos grupelės interesus, o ūkininkai priversti vargti ir nežinia kaip kovoti su sausra", - problemomis dalijosi bulvininkas.

Po ankstyvųjų bulvių eilė netruks ateiti ir vėlyvesnėms Presto veislės bulvėms

R. Žebarauskas valdo 440 hektarų ūkį. Jame 125 ha plote augina bulves, 10 hektarų šįmet skirta svogūnams, o likusiame plote auga javai. Ūkininkas visus pasėlius draudžia, tad kol kas neskaičiuoja žiemos speigų padarytų nuostolių, o jų būta nemažų: beveik visiškai iššalo rapsai ir gerokai nukentėjo kviečiai.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos