Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Ūkis
Braškes skina ir rudenį
Remontantinių braškių veislė Sweat Ann

Biržų r. Siekdami prailginti braškių derėjimo sezoną, Lietuvos ūkininkai šiltnamiuose augina desertines įvairaus ankstyvumo ir remontantines veisles.

Šiuo metu biržiečių Erikos ir Tado Bėliakų moderniuose 1 ha šiltnamiuose dera vėlyvam derliui auginamos desertinės braškių veislės: ankstyva Flair ir vidutinio ankstyvumo Asia bei Falco.

Suosto kaime ūkininkai pavasarį augina braškes šiltnamiuose, kurios pradeda derėti gegužės mėnesį, beveik mėnesiu anksčiau, nei įprastai. O rudeninio uogų derliaus sulaukia rugpjūtį–spalį, kai prekyboje trūksta šviežių braškių ir jų kaina būna aukščiausia.

Bioversija m7 2024 09 18

Kitu laiku braškės įprastai skinamos ir realizuojamos iš laukų, kur 8 ha plote auginamos įvairios skirtingu laiku derančios desertinės veislės. Tad Bėliakų auginamų braškių sezonas tęsiasi apie 5 mėnesius.

Pasak augintojų, be pasirinktų technologijų, braškininkystės sėkmę lemia ir veislės, kurios turi būti ne tik derlingos, atsparios šalčiui ir ligoms, bet nokinti skanias, patrauklias, transportabilias uogas.

Erika ir Tadas Bėliakų šiltnamiuose įdiegtos specialios technologijos sukuria optimalias sąlygas braškėms

Šiltnamiuose naujos technologijos

„Norint išplėsti braškių auginimą ne sezono metu ir gauti žymiai geresnės kokybės uogų derlių, šiltnamiuose įdiegėme specialią technologiją, kuri leidžia sudaryti optimalias auginimo sąlygas braškėms“, sako E. Bėliakienė.

Šiltnamiai uždengti dviguba polietileno plėvele su oro tarpu, todėl dėl sandarumo ir izoliacinių savybių yra žymiai šiltesni. Stoguose įrengtas vėdinimas užtikrina optimalią temperatūrą ir vasarą, nes iš apačios karštas oras kyla į viršų, todėl augalai neperkaista.

Braškės auginamos naujuose 45 l talpos durpinio substrato maišuose ant stelažų 1,3 m aukštyje (kad būtų patogu prižiūrėti ir skinti uogas) su kapiliarine laistymo ir tręšimo sistema, kuri įrengta su perteklinio vandens ir tirpalo surinkimu.

Braškėms tręšti naudojamas tirpalas grįžta į rezervuarą, matuojamas jo rūgštingumas (pH), druskų koncentracija (EC), kuri priklauso nuo augalų vegetacijos tarpsnio ir maisto medžiagų poreikio.

Dėl šiltnamiuose ant žemės patiestos baltos mulčiavimo plėvelės, padidėjo augalų apšviestumas, darantis tiesioginę įtaką gausesniam augalų derėjimui, be to, yra švariau ir patogiau.

Auginant braškes stelažuose, nuo svorio uogos kartu su žiedkočiais nulinksta žemyn, todėl Bėliakai augalus iš išorės apjuosė specialiomis juostomis, kad jos turėtų į ką atsiremti ir būtų patogiau skinti.

E. Bėliakienė atkreipia dėmesį, kad šiltnamiuose auginamos braškės yra apsaugomos nuo išorės nepageidaujamų faktorių –liūčių, audros ir krušos, todėl pavyksta išauginti žymiai geresnės kokybės uogų derlių nei lauke. Be to, šiltnamiuose ūkininkai atidžiai augalus saugo nuo ligų ir kenkėjų.

Bėliakų braškės šiltnamyje auginamos naujuose 45 l talpos durpinio substrato maišuose ant stelažų

Sodino antrai kultūrai

Siekdami pratęsti braškių derėjimo laikotarpį, Bėliakai pernai šiltnamyje (pasibaigus braškių derėjimui birželį) pasodino antrą braškių kultūrą, kurių augalai pradėjo derėti rugpjūčio viduryje ir skanių uogų derliumi džiugino iki spalio pradžios.

Pasibaigus ankstyvųjų braškių derėjimui, birželio viduryje ūkininkai ištuštino ir išdezinfekavo šiltnamius. Paskui liepos pradžioje į naujus durpių maišus sodinoveislių Asia, Flair, Falcošaldytus Tray tipo (suspaustomis šaknimis) daigus, skirtus suvėlinto derėjimo bangai.Augintojai sertifikuotus braškių daigus įsigyja iš Olandijos ir Vokietijos specializuotų ūkių. 

Pasak T. Bėliako, rugpjūčio pabaigoje pradėjusios derėti braškės kokybišku uogų derliumi džiugins dar iki spalio vidurio. Paskui augalai žiemos šiltnamiuose ir antrąjį derlių išaugins kitų metų gegužę–birželio pradžioje, o po to bus vėl sodinami nauji daigai ir braškių konvejeris tęsis toliau.

Bėliakai dabar išaugintas uogas parduoda tiesiai į ūkį atvykstantiems pirkėjams po 6 Eur/kg. Pavasarį ir vasarą prekiauja turguje, ateityje ruošiasi tiekti į prekybos tinklus.

Bėliakai augina derlingas braškių veisles, kurių uogos gražios, skanios ir transportabilios

Dera remontantinės braškės

Biržų rajone, Juodžionių kaime ūkininkaujantis Andrius Ragaišis augina 1,5 ha braškių laukuose ir 14 arų polietilenu dengtuose šiltnamiuose, kad paankstintų braškių derėjimą ir ištęstų uogų pardavimą nuo gegužės iki spalio.

Šiuo metu 5 arų šiltnamyje pakartotinai dera remontantinių braškių veislė Sweat Ann, kuri pasižymi gausiu derliumi, atsparumu pašaknio ligoms ir ypač skaniomis, saldžiomis, transportabiliomis uogomis.

Andrius Ragaišis remontantines braškes dabar augina šiltnamyje lysvėse, mulčiuotose balta plėvele ir šiaudais

„Šį pavasarį džiugino įspūdingas Sweat Ann derlius, nes uogos išaugo didelės, skanios ir gražios. O dabar skiname jų antrąjį, bet kuklesnį derlių, nes vasarą šiltnamyje temperatūra dieną pakildavo iki 45 °C, todėl uogos pradėjo nokti dar nespėjusios išaugti”, – sako A. Ragaišis.

Ūkininkas remontantines braškes jau antrus metus augina šiltnamyje lysvėse, kurios mulčiuotos balta plėvele ir prieš žydėjimą šiaudais.

Penkių arų šiltnamyje pasodinta 4 tūkst. vnt. remontantinių braškių, o tai yra dvigubai daugiau augalų nei tokiame plote lauke, todėl ir derliaus sulaukia didesnio.

Kitais metais A. Ragaišis vėl ruošiasi sodinti remontantinių braškių daigus į maišus su durpiniu substratu ant stelažų, nes taip ir patogiau prižiūrėti augalus, ir skinti uogas, be to, sulaukiama gausesnio jų derliaus.

Remontantinių braškių veislė Sweat Ann gausiai dera ir išaugina itin skanias, saldžias uogas

Kadangi veislė Sweat Ann – viena populiariausių pastaruoju metu auginamų remontantinių braškių, todėl jų šaldytus A+ daigus reikia užsisakyti jau lapkričio mėnesį. Jis sodinami šiltnamyje kovo viduryje ir auginami 2 metus.

Šį pavasarį A. Ragaišis ankstyvas braškes pardavė po 7–10 Eur/kg, dabar derančias realizuoja pigiau, po 5 Eur/kg, nes Lietuvoje šiuo metu netrūksta šviežių vaisių: visų pilni sodai slyvų, obuolių, kriaušių ir kt. Dabar dažniausiai atvažiuoja pirkėjai į ūkį, o pavasarį ir vasarą braškes parduoda prekybos vietose prie prekybos centrų, turguje.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos