Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Ūkis
Biržiečių ūkio šiltnamiuose jau skinamos braškės

Biržų r. Jaunieji ūkininkai Erika ir Tadas Bėliakai prieš dešimtmetį susidomėjo braškių auginimu ir 2015 metais pagal naujausias technologijas Suosto kaime įveisė pirmąją verslinę plantaciją.

„Pasirinkome auginti braškes, nes tai skanios, vertingos ir gražios uogos, kurios ir dabar pačios mėgstamiausios ir populiariausios Lietuvoje“, sako T. Bėliakas.

Augintojai atvirauja, kad darbo buvo daug, bet priprato. Nors kartais pasvarstydavo ir apie šilauogių, aviečių ar daržovių auginimą, bet pasiliko prie braškių, nes jau turėjo sukaupę nemažai patirties apie šią uoginę kultūrą ir įgyvendino profesionalias technologijas.

Bioversija 2024 04 15 m7

Pastaruoju metu jų 4,5 ha uogynas išsidėstęs keliuose laukuose, kur auginama per 18 skirtingo ankstyvumo veislių, o pačios ankstyviausios ir vėlyviausios braškės auginamos šiltnamyje.

Ūkininkai sako, kad lietuviškų braškų rinkoje dar trūksta. O tam, kad nesudarytų konkurencijos lenkų augintojai, stengiasi dirbti dar efektyviau.

Derlius nuo gegužės iki spalio

Uogų derėjimo laikotarpį stengiamės prailginti, 4,5 ha uogyne ir šiltnamyje auginame skirtingo ankstyvumo veisles, – patirtimi dalijasi E. Bėliakienė. – Anksčiausiai, jau gegužę, prasidėjęs braškių sezonas šiltnamyje paskui tęsiasi laukuose iš agrodanga dengtų lysvių (dengia kovo pradžioje), įprastų uogynų, o liepos mėnesį uždera pačios vėlyviausios veislės – Malvina ir kt., ir galiausiai rugpjūtį–spalį braškių pasirodymą vainikuoja suvėlintas uogų derėjimas šiltnamyje.“

Kai uogos prisirpsta, atrodo įspūdingai, – sako Erika Bėliakienė.Auginant braškes stelažuose, nuo svorio uogos kartu su žiedkočiais nulinksta žemyn, todėl labai patogu skinti.“

Kadangi laukuose ankstyvųjų braškių derliaus Biržų krašte – Lietuvos šiaurinėje dalyje sulaukiama birželio pirmąją savaitę, pernai jaunieji ūkininkai nusprendė jų derėjimą paankstinti ir pasistatė 8 arų tunelinio tipo polietileninį šiltnamį, kad pirmąsias uogas išaugintų anksčiau, jau gegužės mėnesį. 

Pernai pavykus eksperimentui, šiemet kovą pagal naujausias technologijas į durpių substrato maišus Bėliakai pasodino aukščiausios kategorijos apie 5 tūkstančius desertinių braškių FlairMagnum, Clery, Rumba daigų. Tokie daigai jau pirmaisiais metais gausiai dera, priskinama iki 0,5 kg uogų derliaus iš kiekvieno kero.

Tad šį pavasarį, gegužės pirmomis dienomis, pirmąsias kvapnias uogas sunokino ankstyviausios veislės Flair ir Clery, kurias augintojai skyrė savo šeimai ir artimiesiems giminaičiams pradžiuginti. Po savaitės jau gausiau derėjo ir jų derlius iškeliavo į prekybos vietas. Derėjimo estafetę papildė veislės Magnum ir Rumba.

Pasak Tado Bėliako, viena perspektyviausių braškių veislių – Magnum

Siekdami pratęsti braškių derėjimo laikotarpį, augintojai pernai šiltnamyje (pasibaigus birželį braškių derėjimui šiltnamyje) pasodino antrą braškių kultūrą, kurių augalai pradėjo derėti rugpjūčio viduryje ir skanių uogų derliumi džiugino iki spalio pradžios.

Biržiečiai savo ūkyje nuolat bando naujas braškių veisles. Pasak jų, dabar viena tokių naujų perspektyvių veislių – Magnum, kurios uogos auginamos pavasariniam ir rudeniniam derliui. Kiekvienos veislės uogos skinamos ir sveriamos atskirai. Tokiu būdu vertinamas veislių naudingumas. Pasak augintojo, pasibaigus sezonui jie atsisakys keleto ne pačius geriausius rezultatus parodžiusių braškių veislių.

Auginimo šiltnamyje ypatumai

T. Bėliakas sako, kad pavasariniam braškių auginimui šiltnamiuose, vienam sezonui, daigus sodina kovo 5–6 dienomis, tankiau nei lauke, kad gautų maksimalų uogų derlių. Šiltnamiuose braškės auginamos 1,3 m aukštyje (pritaikyta patogiam skynimui) įrengtuose stelažuose, 45 l talpos durpių maišuose su laistymo ir tręšimo lašeline sistema. Į kiekvieną maišą sodinama po 6–9 aukščiausios kategorijos Frigo (palaidomis šaknimis) A++ ir Tray tipo (suspaustomis šaknimis, kurie taip pat šaldyti) daigus.

Į kiekvieną maišą sodinama po 69 aukščiausios kategorijos Frigo (palaidomis šaknimis) A++ ir Tray tipo (suspaustomis šaknimis, kurie taip pat šaldyti) daigus

Šiltnamyje sudaromos visos optimalios sąlygos: laistymas, tręšimas, vėdinimas, apsauga nuo išorės faktorių, ligų ir kenkėjų.

Pasak augintojo, braškių tręšimui naudojamas tirpalas grįžta į rezervuarą, matuojamas pH, druskų koncentracija, kuri priklauso nuo augalo vegetacijos tarpsnio.

Pasak T. Bėliako, birželio viduryje baigia derėti ankstyvosios braškės ir ištuštinus, išdezinfekavus šiltnamį į naujus durpių maišus sodinami jau kiti daigai antrajai bangai. Suvėlinto sodinimo braškių Falco, Dahli ir kt. veislės pradės derėti rugpjūtį ir uogų derliumi džiugins iki spalio pradžios.

Po derėjimo iš šiltnamio į uogyną lauke pasodintos (perkeltos) braškės, kitais metais derės pagal veislės ankstyvumą, įprastu laiku.

Plėvele dengtose lysvėse lengvesnė priežiūra

Kad ateityje būtų lengviau braškyną prižiūrėti, daigus sodiname pavasarį, balandį–gegužę, į plėvele dengtas neaukštas (iki 10 cm aukščio, kad neužmirktų), 90–110 cm pločio lysves dviem eilėmis, priklausomai nuo veislės kas 20–45 cm šachmatiškai (geresnis apšvietimas ir ventiliacija), – pasakoja augintojas. – Jau paruoštas braškėms auginti lysves prieš sodinimą dengiame plėvele tamsiąja puse į apačią (neaugs piktžolės), o balta išorinė pusė apsaugos dirvą nuo pernelyg didelio įkaitimo, po ja žemė 2–3 oC vėsesnė nei neuždengta dirva. Plėvelės šonus galima užkasti žemėmis.“

T. Bėliako teigimu, juodos spalvos plėvelė itin karštą vasarą labai įkaista, todėl nuo aukštos temperatūros braškių šaknys gali apdegti, o jei dar ir žemė labai šlapia, tai ir iššusti. Kadangibraškės auginamos ant baltos plėvelės, geriau apšviečiamos saulės (nes balta spalva atspindi saulės spindulius), todėl jų uogos išauga nepalyginamai gražesnės ir saldesnės nei auginant ant juodos plėvelės arba įprastai dirvoje.

Jau paruoštas braškėms auginti lysves prieš sodinimą lauke augintojai dengia specialia plėvele

Bėliakų laukuose vyrauja derlingas dirvožemis, vidutinio sunkumo priemolis. Braškės auginamos su laistymo ir tręšimo lašelinėmis sistemomis, nes karštomis sausomis vasaromis be jų neįmanoma išsiversti. Augalai tręšiami pagal augimo tarpsnius. Tam, kad skinant uogos būtų švarios, tarpueiliai  dengiami šiaudais.

Šaltinis: MŪ
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos