Baisogaloje pasėlius naikino kruša
2019-05-24

Radviliškis. Ketvirtadienį Baisogaloje praūžė audra, į žemę pažėrusi kelių cm dydžio ledukus. Stipriai nukentėjo rapsų, kviečių, pupų pasėliai.

Ūkininkas Audronis Vaškas savo laukus pamatė praėjus maždaug 2 val. po krušos, tačiau ledai dar nebuvo ištirpę. Vaizdas buvo žiaurus: išdaužyta 37 ha žieminių rapsų ir 27 ha kviečių. Kaimyno ūkyje nuo krušos nukentėjo pupų laukas. Kitoje plento pusėje kruša išguldė pusę rapsų lauko, užkliudžiusi jį debesies krašteliu, nes kita lauko pusė liko sveika.

Iš vakaro ūkininkas dar net pasigėrėdamas filmavo labai gražiai atrodžiusius rapsų laukus. Kruša nulaužė šakeles, nukapojo viršūnes, kai kur augalai kiaurai perskirsti. Dalis anksčių nudaužytos. A. Vaškas tikisi, kad dalis derliaus bus išgelbėta. Tačiau kol kas sunku vertinti, kokios bus pasekmės derliui. Neaišku, kiek dar būtų augę rapsai, nes kruša užpuolė viduryje žydėjimo.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Vakar jis konsultavosi su mokslininkais, jie išsakė nuogąstavimą, ar rapsai nepradės leisti šoninių ūglių – tai nusilpnintų augalą, o sėklos nespėtų subręsti, tik sunaudotų maisto medžiagas. A. Vaškas tikisi, kad draudimas viską įvertins.  Kviečiams padaryta žala gal bus mažesnė, nes tikisi, kad jie lengviau atsigaus.  

Tokius ledo gabalus ūkininkas rado praėjus 2 val. po krušos

Ūkininkas antrus metus yra apdraudęs pasėlius būtent nuo krušos, tad laukia ekspertų ir nuostolių įvertinimo. Prieš trejus metus Baisogaloje jau buvo labai stipri kruša, nudaužiusi ir medžius, po to A. Vaškas ir pradėjo drausti pasėlius nuo krušos. „Nuo viso kito gali išsigelbėti, o nuo krušos – ne. Nuo sausros draudimas apskritai beprasmis“, - paaiškino ūkininkas savo motyvus, kodėl renkasi draudimą tik nuo krušos. Jo įsitikinimu, kol kas neveikia draudimo nuo sausros vertinimo sistema. „Jeigu ten, kur stovi metrologinė stotelė, nukris du lašai, sausra nebus fiksuojama, nors laukuose gali būti neiškritęs nė lašas lietaus. Turėtų būti vertinamas atskirai kiekvienas rajonas", – mano ūkininkas.  

Audronis Vaškas sakė, kad kruša išdaužė 37 ha žieminių rapsų ir 27 ha kviečių

Pasėliams sausra taip pat padarė žalos. „Žieminės kultūros, ypač kviečiai, nuo sausros nukentėjo, tai faktas. Derlius bent 30 proc. bus mažesnis, nes lietaus nebuvo per patį varpų formavimąsi“, - sakė A. Vaškas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14 +NMA

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai