


Kaunas. Artėjant pasėlių deklaravimui, Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) ūkininkams pristatė Paraiškų priėmimo informacinės sistemos naujoves, kurios bus aktualios pildant 2025 m. paraiškas.
Aptarti svarbiausi pokyčiai, aktualūs tiek naujiems pareiškėjams, tiek ilgametę patirtį turintiems ūkininkams.
Štai 10 ūkininkų užduotų klausimų, į kuriuos atsakė ŽŪDC specialistai. Jie paaiškina, ką svarbu žinoti apie daugiamečių pievų suarimą, kraštovaizdžio elementų deklaravimą, šienavimo žymėjimą žurnaluose, augalų apsaugos produktų apskaitą ir kitus dalykus, su kuriais ūkininkai susidurs pildydami paraiškas.
1. Ar norint suarti daugiametę pievą ir joje bent vienus metus ką nors pasėti, tarkime, grūdinę kultūrą, reikia rašyti prašymą ar gauti leidimą?
Prašymo leidimui suarti daugiametę pievą gauti nereikia. Tačiau reikia nepamiršti – suarus pievą ir pasėjus kokią nors kultūrą, šis plotas praras daugiametės pievos statusą. Jei Lietuvoje sumažės 5 proc. daugiamečių pievų nuo referencinio ploto, pievą reikės atkurti.
2. Jeigu į ariamąją žemę patenka bet kuris kraštovaizdžio elementas (KE), bet nenoriu įsipareigoti ir jo prižiūrėti, ar galiu nebraižyti paraiškoje?
Nuo šių metų yra GAAB 8 standarto supaprastinimas. Tad nebereikia skirti 4 proc. ariamosios žemės negamybiniams plotams. Tiesioginėms išmokoms bus remiami tik miškeliai (KEG) ir kūdros (KEV). Kitų kraštovaizdžio elementų, jei jie nedalyvauja veikloje „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, deklaruoti nereikia.
3. Jei dalyvauju veikloje „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ ir atlieku šienavimo darbus, ar turiu juos registruoti Atliktų ūkio darbų žurnale?
Šienavimo Atliktų ūkio darbų žurnale nereikės registruoti, nebent tuo atveju, jei ganomi gyvuliai.
4. Ar nuo 2025 m. Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalą privalo pildyti visi, ar tai priklauso nuo ploto?
Nuo 2025 m. Augalų apsaugos produktų naudojimo apskaitos žurnalas pildomas nepriklausomai nuo turimo ploto.
5. Jeigu deklaruoju 110 ha, bet nedalyvauju veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“, tai nereikia deklaruoti žaliojo pūdymo?
Veiksmingumo efektyvumo metodika šiemet taikoma tik tuo atveju, jei deklaruojama daugiau nei 100 ha ariamosios žemės ir dalyvaujama veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“.
6. Kraštovaizdžio elemento apsauginė pagriovio juosta skaičiuojama nuo vandentakio ar nuo šlaito briaunos į lauko pusę?
Nuo šlaito viršaus.
7. Melioracinių pagriovių prižiūrėti nenoriu. Ar natūroje palikus tinkamo pločio pagriovius galima jų nedeklaruoti?
Pagal GAAB 4, reikia palikti 1 arba 3 m pagriovius. Jei pagriovys patenka į netinkamą paramai plotą (bl9 arba bl3 ), jo deklaruoti nereikia. Jei patenka į tinkamą paramai plotą (bl1), deklaruoti reikia. Deklaruoti galima pagal turimas kultūras (GPŽ, DGP, TPN ar kitas).
8. Ar formuojant šių metų paraišką persikels praėjusių metų paviršinio vandens telkinių pakrantės, įskaitant apsaugos juostas, pagrioviai (KEP) ir ežios (ribinės juostos), palaukės (KEE)?
Taip, persikels.
9. Ar deklaruojant ekologinį ūkį prie laukų rodys perėjimo laikotarpį (kiek metų liko perėjimui)?
Taip, rodys.
10. Pasėjau žiemines kultūras ir šiemet su šiais laukais dalyvausiu tiesioginėje sėjoje. Taisyklėse rašo, kad po augalų sudygimo per 10 d. d. reikia pateikti nuotraukas per „NMA agro“, bet rudenį tokio reikalavimo nebuvo. Kaip elgtis? Ar reikia dabar fotografuoti ir siųsti nuotraukas?
Jei pirmą kartą pradedate dalyvauti (prisiimate įsipareigojimus) tiesioginės sėjos veikloje, 2025 m. nuotraukas turėsite pateikti iki lapkričio 15 d. po 2025 m. pasėtų žieminių kultūrų sudygimo. 2024 m. rudenį pasėtų kultūrų nuotraukų teikti nereikia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologinių ūkių plėtrą žodžiais skatina, reikalavimais stabdo
2025-04-30 -
Plečia ūkį ir mėgaujasi darbu
2025-04-29 -
Maistinės bulvės neskirtos sodinti
2025-04-29
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)