Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Technika
Auginantiems galvijus - nauji techniniai sprendimai

Akademija (Kauno r.). Vakar VDU Žemės ūkio akademijoje prasidėjusios tarptautinės parodos „Ką pasėsi...2019“ medalių ir diplomų laimėtojų, kurie paskelbti praėjusią savaitę, gretose – ne viena gyvulininkystės ūkiams skirta žemės ūkio mašina ar sprendimas, kuris tapo ir įmonių ekspozicijų svarbiausiu akcentu. Tad kuo ši technika ir įranga išskirtinė?

Parodos medaliu įvertinta naujovė bendrovės „DOJUS agro“ asortimente – universalus juostinis Kuhn MergeMaxx950 grėblys. Pasak KUHN produktų grupės vadovo Evaldo Badausko, šiuo grėbliu pašaras surenkamas ne tik našiai, bet ir kokybiškai, neužteršiant renkamos žolės žemėmis, jos nesusukant ir nesuveliant. Tad suformuojamos purios sangrėbos, o tai yra didžiulis palengvinimas žolės rinktuvams, presams ar smulkintuvams, kurie gali masę rinkti nuo 2 iki 3 km/val. didesniu greičiu, be to, renkant purią žolę mažiau dėvisi ir mašinų dylančiosios dalys.

Našumą užtikrina ir tai, kad dirbant su juostiniu grėbliu galima važiuoti iki 20 km/val. greičiu (tradicinio grėblio važiavimo greitis 12 km/val.). Mašinai universalumo suteikia 8 skirtingi grėbimo būdai pagal pasirinktą transporterio sukimosi kryptį – jis gali suktis į atskiras puses ir daryti dvi sąvalkas, vieną pasirinktame šone ar centre. „Tradicinis grėblys bus šoninio arba centrinio grėbimo, MergeMaxx mašina gali sangrėbas formuoti tiek abiejuose šonuose, tiek ir centre. Svarbu ir tai, kad jam traukti nereikia galingo traktoriaus, nes grėblys turi atskirą hidraulinę sistemą“, – juostinio grėblio privalumus pabrėžė E. Badauskas.

Bioversija m7 2024 03 12

Parodoje eksponuota mašina, kurios darbinis plotis 7,5 m, grėbiant žolę į šoninę sangrėbą, arba 9,5 m, formuojant centrinę sangrėbą, agreguotas su 120 AG John Deere traktoriumi. Didelio darbinio pločio grėblys transportinėje padėtyje neviršija 3 m: jo aukštis ir plotis yra 3 m, ilgis – 7 metrai.

Pirmasis šio grėblio pirkėjas – Plungės r. žemės ūkio bendrovė „Minija“, kur šį pavasarį „DOJUS agro“ planuoja rengti lauko dieną ir pristatyti visą įmonės siūlomos pašarų ruošimo technikos asortimentą.

Didžiausia naujiena „DOJUS agro“ stende – universalus juostinis Kuhn MergeMaxx950 grėblys. Nuotraukoje (iš kairės) Paulius Arūnas ir Evaldas Badauskas

„Iš viso šiais metais Lietuvos laukuose turėtų pradėti dirbti trys šio tipo grėbliai. Daugiau pristatyti negalėsime, nes jų paklausa didžiulė ir gamykla nespėja gaminti“, – sakė E. Badauskas, kviesdamas ūkininkus suskubti jau kitam sezonui rezervuoti mašinas.

Bendrovės „DOJUS agro“ žemės ūkio technikos pardavimų padalinio vadovas Paulius Arūnas taip pat pripažino, kad juostinis Kuhn MergeMaxx950 grėblys – viena iš didžiausių jų stende siūlomų naujovių. „Mūsų atstovaujami gamintojai ruošiasi šių metų „Agritechnikai“, tad naujoves, kurių tikrai bus ne viena, taupo. Parodoje pristatome eksponatus, daugiau orientuotus į dabartinius ūkininkų poreikius. Tai mažosios serijos John Deere kombainai, traktoriai ir padargai smulkiems ar vidutiniams ūkiams, kurie pastaruoju metu dažniau kreipiasi dėl jiems skiriamos paramos. Atskirą grupę sudaro įranga, skirta stambiems ūkiams, kurie domisi galimybėmis išplėsti savo technologijas į susietąsias technologijas, duomenų apsikeitimą, jų išsaugojimą ir apdorojimą arba, kitaip sakant, išmanumą“, – parodoje eksponuojamos žemės ūkio technikos akcentus įvardijo P. Arūnas.

Nors šių metų pirmųjų mėnesių žemės ūkio technikos pardavimų rezultatus jis įvardijo kaip gana kuklius, tačiau beveik ketvirtis iš daugiau kaip pusšimčio parodoje eksponuotų mašinų iškeliaus tiesiai į ūkius. P. Arūnas neslėpė, kad beveik dvigubai kritusius naujų mašinų pardavimus kompensavo išaugusios serviso paslaugos, atsarginių dalių pardavimas, taip pat gana geri naudotos technikos pardavimo rezultatai.

Lietuvių gamybos milžiniška puspriekabė

Tarp medaliais apdovanotų naujovių – ir Lietuvos žemės ūkio technikos gamintojo „Laumetris“ puspriekabė silosui vežti PTL-50. Parodoje eksponuota didžiausios 65 m3 talpos šio tipo puspriekabė Monster, kuri bendrovės vadybininko Artūro Gotceito pastebėjimu, yra viena didžiausių rinkoje.

Pasak vadybininko Artūro Gotceito, 65 m3 talpos puspriekabė silosui vežti – didžiausia rinkoje ir skirta ji stambiems gyvulininkystės ūkiams ar bendrovėms, kur auginama daug kukurūzų  

Puspriekabė gali būti gaminama 3 arba 4 ašių, pastarąja galima vežti ne tik silosą, bet ir cukrinius runkelius. Puspriekabė iškraunama per galą transporteriu, kuris užtikrina jos stabilumą, eliminuoja apvirtimo grėsmę. „65 m3 žaliosios masės iškraunama per 2 minutes, o tai yra net greičiau nei su išverčiama puspriekabe“, – pabrėžė vadybininkas. Puspriekabė sukurta ir išbandyta praėjusių metų rudenį, ji jau pristatyta ir Latvijos rinkai. Pirmosios mašinos darbuojasi „Lygumų“ ir „Kubilių“ žemės ūkio bendrovėse.

„Puspriekabė skirta dideliems gyvulininkystės ūkiams ir bendrovėms, auginančioms daug kukurūzų, kuriems nuimti ir išvežti reikalinga didelė ir galinga technika“, – sakė vadybininkas.

Diržinis šėrimo transporteris taupo vietą ir laiką

Parodos generalinė rėmėja bendrovė „Specagra“ pristatė Prancūzijos gamintojo „CK-Industries“ automatizuotą galvijų šėrimo įrangą – diržinį šėrimo transporterį, kuris gali būti viengubas arba dvigubas. Parodoje pristatytas dvigubas 1,5 m pločio transporteris (viengubo plotis – 0,9 m) su fiksuojančiomis šėrimo tako grotomis. Maksimalus galimas transporterio ilgis 60 metrų.

Kadangi transporteris nedidelio pločio, tai, pasak bendrovės gyvulininkystės skyriaus koordinatorės Tomos Valiulytės, labai taupo vietą esamoje arba naujai įrengiamoje fermoje ir ypač tai geras sprendimas senos statybos fermose, į kurias su dalytuvu ar kita technika sunku įvažiuoti. Gyvuliams šerti pasitelkus diržinį šėrimo transporterį taupomi ir pašarai, nes jais šėrimo takas padengiamas tolygiai, gyvuliai neturi galimybės jų išstumdyti – šėrimui pasibaigus pašarai su transporteriu grįžta atgal.

Automatinę šėrimo sistemą parodoje pristatė Prancūzijos kompanijos „CK-Industries“ eksporto vadybininkė Aurelija Milet (Aurélie Millet) ir „Specagros“ atstovė Toma Valiulytė (dešinėje)

Visi procesai – šėrimo dažnumas, porcijos, greitis – yra programuojami valdymo pulte. „Darbo rankų trūkumas – dažna ūkių problema, stabdanti jų plėtrą. Ši sistema veikia automatiškai, be to, diržiniu transporteriu nustatytu dažnumu patiekiamas šviežias pašaras, jam pristumti nereikia nei pristūmimo roboto, nei žmogaus“, – automatinės šėrimo sistemos privalumus pabrėžė T. Valiulytė.

Ji pateikė konkretų Prancūzijos pavyzdį, kai ūkininkas, kuriam grėsė bankrotas, įsidiegęs šią sistemą tik trečdaliu padidintame pastate gyvulių bandą padvigubino ir taip užsitikrinęs didesnes pajamas lig šiol sėkmingai ūkininkauja.

Su Prancūzijos gamintoja „CK-Industries“ lietuvių įmonė „Specagra“ pradėjo bendradarbiauti prieš dvejus metus, mūsų rinkai siūlydama smulkesnius gaminius, tokius kaip tvoros, šėryklos ir pan. „Nors įrangą gyvulininkystės ūkiams kompanija kuria ir tobulina daugiau kaip 40 m., bet šią automatinę šėrimo sistemą mes pirmą kartą pamatėme parodoje „EuroTier“. Sprendimas gaminį pristatyti ir mūsų šalies ūkininkams pasiteisino, nes susidomėjimas didžiulis“, – sakė T. Valiulytė, pridurdama, kad ekonomiškai naudinga šią sistemą diegti ūkiuose, auginančiuose 100 ir daugiau gyvulių.

Naujos kartos automatinė melžimo sistema

Įmonės „DeLaval“ ekspozicijoje parodos lankytojai gali apžiūrėti naujos kartos karvių melžimo robotą VMS V300, kuris už inovatyvius sprendimus apdovanotas parodos „Ką pasėsi...2019“ diplomu. Nuo šiol tokios sistemos bus siūlomos ir mūsų šalies pienininkystės ūkiams.

Pasak bendrovės serviso vadovo Lino Baltrušaičio, tai naujos konstrukcijos automatinė melžimo sistema, kurioje įdiegta ne viena naujovė. Robote naudojama nauja melžiklių uždėjimo technologija, nes neliko skanerių, nustatančių spenio ilgį, formą – nuo šiol montuojama 3D kamera, kuri mato realų vaizdą ir iš karto deda melžiklius.

Lino Baltrušaičio teigimu, naujos kartos automatinėje melžimo sistemoje įdiegta ne viena naujovė

„Ši nauja uždėjimo technologija padidino našumą, nes per melžimą leidžia sutaupyti iki 1 minutės laiko, o tai yra daug, ypač kai karvė melžiama 5, 6 ar kartais 7 minutes. Patobulėjo ir kameros nuplovimo technologija – nereikia jos plauti, valyti rankomis, ji nusivalo automatiškai pati. Pakeistas ir pieno rinktuvo iškomponavimas“, – naujos kartos melžimo roboto pokyčius vardijo L. Baltrušaitis, pabrėždamas gaminio patikimumą, našumą ir dar didesnę naudą ūkiui.

Naująją automatinio melžimo sistemą be problemų galima integruoti į ūkius, kuriuose dirba senos kartos robotai, mat ji jungiasi prie tos pačios bandos valdymo programos. Su naujuoju robotu nereikia gaišti laiko naujiems gyvuliams apmokyti, robotas viską padaro pats, tik ūkio operatoriui tereikia sukurti gyvulio kortelę ir įvesti duomenis į kompiuterį.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos