Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Technika
Ar galima apsaugoti gyvūnus šienaujant?

Kaunas. Ruošdamas žolinius pašarus, sužaloti ar nužudyti žolėje besislepiančių gyvūnų nenori nė vienas ūkininkas, tačiau to išvengti paprastai nepavyksta. Pasak Radviliškio r. pieno ūkio savininko Irmanto Dikavičiaus, tokie nelaimingi įvykiai kartojasi kasmet.

Per sezoną ūkininkui tenka nupjauti po kelis šimtus hektarų žolės – ruošia pašarus ne tik savo ūkio gyvuliams, bet ir padeda pievas sutvarkyti kaimynams. „Stengiamės šienauti itin atidžiai, bet kasmet nelaimių neišvengiame, tai zuikiukas, tai stirniukas pakliūva. Pamatęs gyvūną visada sustabdai ar pakeli žoliapjovę, bet dažniausiai jo net nepastebi“, – sako ūkininkas.

Jis pasakoja, kad laikosi rekomendacijų pradėti šienauti nuo lauko vidurio link kraštų, tačiau, jo teigimu, tai mažai keičia situaciją. Gyvūnų iš žolės neišbaido traktoriaus burzgimas, todėl jokios garsinės priemonės taip pat neveiksmingos. Nesaugo ir tai, kad ūkininko naudojama žoliapjovė ir jos peiliai yra uždengti brezentu. Pasak jo, būna, kad tuo brezentu pastumi gyvūną, bet jis guli prie žemės prisiglaudęs, kad nebūtų karšta, ir nebėga į šalį.

Bioversija m7 2024 03 12

Pasak ūkininko Irmanto Dikavičiaus, žolėje gyvūnai jaučiasi saugūs, todėl net ir šienaujant itin atidžiai, laikantis rekomendacijų žolę pjauti nuo lauko vidurio link kraštų, nelaimių nepavyksta išvengti

„Jei spėji pamatyti, perneši, pvz., kokį stirniuką į kitą vietą, tačiau ant nupjauto ploto jis paprastai nelieka. Kol nuvažiuoji į lauko galą, vėl į žolę įlenda ir atsigula. Žolė jiems lyg namai, jie čia jaučiasi saugūs“, – sako I. Dikavičius. Jis neslepia, kad po žoliapjovės peiliais pakliūva ne tik stirniukai ir zuikučiai, bet ir lapiukai, paukščiukai ar net sulaukėję katinai, žolėje peliaujantys. Ir visai nesvarbu, ar pjaunama pirmoji ar jau trečioji žolė – traktoriaus operatorius turi būti atsargus ir budrus nuolat.

Radviliškio r. ūkininkas tikina, kad tikrai svarstytų galimybę įsigyti įrangą, kuri padėtų apsaugoti gyvūnus, jei tik gamintojai tokią siūlytų ir jos kaina būtų ne mašinos vertės. Įvairių gamintojų žoliapjovėmis prekiaujančių įmonių atstovai neslepia, kad tokios įrangos pasiūlyti negali, juolab kad ir paklausos nėra – jie nėra sulaukę nė vieno ūkininko užklausimo apie tai ar pasiteiravimo.

Bendrovės „SV Technika“ komercijos vadovas Mindaugas Urmonas pripažįsta, kad taip pat nėra girdėjęs, jog tokią įrangą siūlytų kuris nors žoliapjovių gamintojas. Pirmąjį žingsnį šioje srityje žengė kompanija „Pöttinger“, pernai parodoje „Agritechnica“ Hanoveryje pristačiusi žoliapjovių jutiklinį skydelį Sensosafe, skirtą žolėje pasislėpusiems gyvūnams apsaugoti. Septynerius metus kurta įranga apdovanota parodos inovacijų sidabro medaliu.

„Jei gavo medalį, vadinasi, analogų rinkoje tikrai nebuvo“, – teigia M. Urmonas, tačiau kartu išreiškia abejonę dėl jos ateities perspektyvų, mat ne visas parodoje pristatytas naujoves gamintojams pavyksta paleisti į serijinę gamybą. Tačiau jo abejones išsklaido gamyklos „Pöttinger“ atstovas, į kurį jis kreipiasi norėdamas plačiau sužinoti apie Sensosafe ir gamintojo planus.

„Kurdama pašarų ruošimo mašinas, kompanija „Pöttinger“ vadovaujasi šūkiu „Švarus pašaras“, todėl nieko keisto, kad pirmoji sukūrė gyvūnus žolėje atpažįstančią ir saugančią sistemą“, – sako Mindaugas Urmonas

„Pasirodo, naujoji gyvūnus žolėje atpažįstanti ir sauganti sistema šiemet bandoma ant mašinų praktiškai, kitais metais planuojamas baigiamasis testavimas ir 2020 m. ji bus paleista į serijinę gamybą. Įdomu tai, kad ji kurta ne vien tam, kad apsaugotų gyvūnus, bet ir tam, kad kurtų pridėtinę vertę ūkininkui, tai yra apsaugotų žolinius pašarus nuo užteršimo biologiniais kūnais, kurie irdami juos apnuodija. Tokie pašarai kenkia gyvulių sveikatai, manoma, kad jie turi įtakos prastesniam karvių apsivaisinimui“, – gamintojo atstovo žodžius atpasakoja M. Urmonas.

Kurdama pašarų ruošimo mašinas, kompanija „Pöttinger“ vadovaujasi šūkiu „Švarus pašaras“, todėl nuolat ieško sprendimų, kaip apsaugoti ruošiamus pašarus nuo šalutinių medžiagų – žemių, kitų medžiagų, taip pat ir gyvūnų. „Gamintojas įsitikinęs, kad net ūkininkai, kuriems nerūpi gamta, šia sistema turėtų susidomėti, jei jiems aktuali gyvuliams šerti ruošiamų pašarų kokybė“, – sako M. Urmonas.

Gyvūnus žolėje atpažįstanti sistema Sensosafe šiuo metu testuojama, 2020 m. planuoja pradėti serijinę jos gamybą (gamintojo nuotr.)

Pasirodo, jau ir anksčiau bandyta kurti gyvūnus žolėje atpažįstančią įrangą, pasitelkiant infraraudonųjų spindulių kameras, tačiau tai nepasiteisino, nes karštą dieną, kai dirva būna įkaitusi, kamera nefiksuoja gyvūnų skleidžiamos šilumos.

Todėl „Pöttinger“ pasuko kitu keliu – sukūrė jutiklinį skydelį su integruotu šviesos diodų apšvietimu ir spalvą atpažįstančiomis kameromis, kurios reaguoja į bet kokią kliūtį (gyvūną, akmenį, kelmą, kurmiarausį) žolėje, esantį ne žalios spalvos, ir siunčia signalą traktoriaus hidraulinei sistemai. Gamintojo teigimu, su tokia įranga saugiai galima dirbti visą dieną, tiek šviečiant ryškiai saulei, tiek ir sutemus.

Taip pat šia tema skaitykite:

Šokas Rokiškio rajone: supjaustytos dvi stirnos

Norite pasidalinti savo nuomone ar pastebėjimais? Rašykite mums adresu naujienos@manoukis.lt

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos