Bioversija A1 2025 07 01 Basf m1 2025 06 19
Spaudos centras
Vyriausybė pritarė mokesčių pertvarkos paketui
Asociatyvi Freepik (ededchechine) nuotr.

Vilnius. Vyriausybė pritarė trečiadienį Finansų ministerijos pateiktam kai kurių mokesčių pakeitimų paketui. Toliau įstatymų pataisos bus teikiamos Seimui.  

Labiausiai kritikuotas nekilnojamojo turto (NT) mokesčio modelis keistas kelis kartus, o pagal trečiadienį įregistruotą naujausią modelį savivaldybėms siūloma pačioms nustatyti neapmokestinamą pirmojo būsto vertę, o virš nustatytos ribos būtų taikomi 0,1–1 proc. tarifai.

Tačiau komercinio NT apmokestinimas nekeičiamas – jam būtų taikomas 0,5–3 proc. tarifas, jį nustatytų savivaldybės. Kaip ir anksčiau, jį siūloma apmokestinti papildomu 0,2 proc. tarifu.

Bioversija m7 2025 07 01

Tiesa, finansų ministras Rimantas Šadžius teigė, kad Ministerija siūlo 5 metus atleisti nuo komercinio NT mokesčio turtą, kuris buvo naudojamas žemės ūkio veikloje, bet paskui nustotas naudoti dėl vienokių ar kitokių priežasčių.

Taip pat atsisakyta ir 36 proc. GPM tarifo aukštesnėms nei 120 VDU pajamoms. Siūloma įvesti naują 25 proc. GPM tarifą šalia jau esančių 20 ir 32 proc. tarifų.

Be to, siūloma 10 proc. tarifu apmokestinti visas ne gyvybės draudimo sutartis, išskyrus asmeninių automobilių vairuotojų civilinę atsakomybę. Tai galiotų ir pasėlių draudimui.

Žemės ūkio ministras atkreipė dėmesį į tai, kad pasėlių draudimas vis dėlto neturėtų būti apmokestinamas. 

„Pasėlių draudimą  valstybė kompensuoja 50 proc., skatindama ūkininkus draustis, kad sumažėtų verslo rizika ir vėl ūkininkai nesikreiptų į valstybę pagalbos. Daug metų su tuo dirbta, draudimas populiarėja, tad būtų nelogiška, kai valstybė kompensuoja, uždėti mokestį ir paskui vėl kompensuoti“, – posėdyje teigė I. Hofmanas. 

Jis taip pat kritikavo siūlymą ir ūkininkus apmokestinti pagal GPM įstatymą.

„Neteisinga lyginti ūkininką su pagal darbo santykiais dirbančiu asmeniu, nes ūkininkas investuoja į savo gamybos priemones, į gamybos žaliavas, darbo priemones, prisiima visą verslo riziką ir rizikuoja savo asmeniniu turtu, o pagal darbo sutartį dirbantys tokių rizikų, naštos ir įsipareigojimų neturi“, – teigė ministras.

Dar siūloma 15 proc. pajamų mokesčio tarifą taikyti ne tik dividendams, bet ir 10 ir daugiau metų išlaikytų akcijų dalių, pajų, dalyvavimo įmonių kapitale pardavimo pajamoms.

Standartinį pelno mokesčio tarifą Vyriausybė siūlo didinti 1 proc. punktu – iki 17 proc., lengvatinį – taip pat 1 proc. punktu – iki 7 procentų.

Taip pat siūloma akcizais apmokestinti saldintus gėrimus, darbuotojų naudą virš 350 Eur vertės darbdaviui apmokant savarankiško sveikatos draudimo įmokas.   

Dar siūloma nuo 9 iki 21 proc. padidinti pridėtinės vertės mokestį (PVM) centralizuotam šildymui, karštam vandeniui bei malkoms, nuo 9 iki 5 proc. sumažinti lengvatinį PVM knygoms ir neperiodiniams leidiniams, o 9 proc. PVM lengvatą apgyvendinimui, keleivių vežimui, meno ir kultūros renginiams didinti iki 12 procentų.

Mokesčių paketui iki liepos 1 d. pritarus Seimui, pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas labiausiai trukdo diegti pažangias technologijas ūkyje?
Visos apklausos