Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Rinka
Ūkininkai pyksta dėl mažinamos pieno supirkimo kainos

Kaunas. Ar gali būti, kad aukštų pieno kainų era baigiasi? Pieno gamintojai jau dalijasi žiniomis apie gautus laiškus iš supirkėjų dėl mažinamų pieno kainos priedų, o tai reiškia, kad pieno supirkimo kaina mažės.

„Tik šiek tiek lengviau atsikvėpėme, bet vėl gavome antausį“, – pareiškė Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos (LVPŪA) pirmininkė Renata Vilimienė.

AB bendrovė „Žemaitijos pienas“ savo klientus informavo, kad nuo rugsėjo 1 d. mažinamas lojalumo priedas 25 Eur/t (2,5 ct/kg). Raštą ūkininkams pasirašė Žaliavos pirkimo direktorė Jurgita Vaičiulė. Pagal Ūkio subjektų, perkančių ir parduodančių žalią pieną bei prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą apie mažėjančią pieno supirkimo kainą supirkėjas privalo pranešti prieš 30 dienų, bet mažina priedą, tad prievolės iš anksto apie tai pranešti nėra.

Bioversija m7 2024 03 12

Dėl pieno kainų pokyčių portalas manoūkis.lt raštu kreipėsi ir į pieno perdirbimo bendrovę „Rokiškio sūris“, tačiau gautas lakoniškas atsakymas – „Direktorius šiuo metu atostogauja.“ „Pieno žvaigždės“ kol kas apskritai nesureagavo į tokį patį klausimą.

Žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ Žaliavų padalinio vadovas Mindaugas Čėjauskas, paklaustas apie kainos pokyčius, atsakė, kad įmonė reaguoja į rinkos pokyčius, bet tiesiogiai neatsakė, ar gali artimiausiu metu keistis kooperatyvo nariams mokama pieno kaina.

Ūkininkė netiki perdirbėjais

LVPŪA pirmininkė R. Vilimienė sako, kad kolegos ūkininkai dalijasi žiniomis apie kelių pieninių keičiamą kainą. Jų galvose sumaištis – kodėl pieno kaina mažėja, jei gamyba taip brangsta?

„Žemaitijos pieno“ įvardijama priežastis – didelė infliacija, maisto produktų vartojimo nuosmukis dėl brangstančio pragyvenimo, kainą veikia ir pieno gaminių kainos, paklausos svyravimai pieno rinkose, mažėjančios pieno produktų kainos biržoje.

„Kai tose pačiose biržose produktų kainos kyla ir mes bandome derėtis dėl didesnės pieno supirkimo kainos, perdirbėjai sako, kad tai labai tolimos biržos ir jos įtakos mums neturi. Kažkodėl nutyli, kad pieno, kefyro, ledų ir jogurto vartojimas, pradedant koronaviruso laikotarpiu ir baigiant šia vasara, yra rekordinis per dešimtmetį“, – piktinasi R. Vilimienė ir retoriškai klausia, ar pigiau supirkus pieną iš gamintojų atpigs pieno produktai parduotuvėse.

Ji studijavo Žemės ūkio ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) pateikiamą statistiką. Kainų analizė rodo, kad tik antroje rugpjūčio pusėje sviesto kaina nukrito vos 0,13 proc., kai nuo 2022 m. sausio ji kilo net 40 procentų. Nemažai brango liesa varškė, kefyras, grietinė. 

„Visiems aišku, kad perdirbėjai mažina pieno supirkimo kainą, nes nori amortizuoti dujų ir elektros kainų pakilimus, juk nenori pelnų mažintis. O mums, ūkininkams, ką daryti dėl brangstančios gamybos ir pingančio pieno? Gal karvėms uodegas kirpti?“ – nevynioja žodžių į vatą R. Vilimienė, pridūrusi, kad mažesni ūkiai gamybos savikainą ir taip dengia išmokomis.

LVPŪA pirmininkė sakė suprantanti perdirbėjų logiką: pakankamai prisišienavę ūkininkai karves iki pavasario vis tiek laikys, o pavasariop supirkėjai kainas vėl truputį kilstels. Be to, rugsėjį planuojama išmokėti nuo gamybos atsietą išmoką, spalį – išmokas už žemes, tad taip ūkininkai per žiemą ir iškentės...

„Nuoširdžiai tikiu, kad paseksime olandų pavyzdžiu ir išeisime su šakėmis į gatves. Dabar, kai tokios žaliavų, elektros, kuro ir t. t. kainos, o mums už pieną kaina mažinama, manau, kelio atgal nebėra. Niekas nenori dirbti ir neuždirbti, niekas nenori būti žeminamas „partnerio“ supirkėjo“, – R. Vilimienė rimtai nusiteikusi kovoti už mažesnių pieno ūkių išlikimą.

Priedais gali manipuliuoti kaip panorėję

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos direktorius Eimantas Bičius prisiminė 2020-uosius, kai visi perdirbėjai lyg susitarę sumažino pieno supirkimo kainas.

„Žinoma, mums aiškino, kad niekas nesusitarė, tiesiog tokia rinkos situacija. Dabar lygiai taip pat girdime, kad visos perdirbimo gamyklos vienodai mažina pieno supirkimo kainą, mažindami priedus. Ir kas gali paneigti, kad nėra susitarimo? Žinome, kad yra ūkininkų, kuriems dar šiandien mokama 10 ct/l ir 15–20 ct priedas, tuo perdirbėjai ir gali manipuliuoti“, – kalba LPGA direktorius.  

Atidžiai pieno rinką stebintis E. Bičius sako, kad per liepos ir rugpjūčio aukcionus buvo galima jausti, kad truputį mažėja produktų kaina, kuri labai siejasi su naftos kaina.

„Mūsiškiai kaip visada – pirmieji sureaguoja į vos keliais procentais sumažėjusias kainas biržoje, nors kitose šalyse pieno kaina vis dar auga. Juolab kad Europoje pieno trūksta“, – pastebi E. Bičius.  

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos