Realaus pieno kainos didėjimo neprognozuoja
2020-01-09

Raseiniai. Pieno gamintojai metus baigė su senomis bėdomis. Didesnės pieno kainos niekas nežada, proveržis įmanomas tik atlikus daug veiksmų tiek valstybei, tiek patiems ūkininkams.  

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis paskutiniajame tarybos posėdyje konstatavo – pieno sektoriaus reikalai per metus nepagerėjo. Pieno supirkimo kaina lieka mažiausia visoje ES; pašarai brango, sausra mažino derlių; atlyginimus reikėjo didinti; kasmet per mėnesį nelieka 5 tūkst. karvių. Negana to, pasak J. Vilionio, ūkininkai parodyti kaip didžiausi aplinkos teršėjai ir formuojama nuomonė, kad „Lietuvai esame nereikalingi“.

„Girdime tik neleisti, uždrausti, nubausti, o pagalbos – jokios“, - kalbėjo LPGA prezidentas Tarybos posėdyje, į kurį atvažiavo ne tik aktyviausi asociacijos nariai, valstybinių įstaigų atstovai, bet ir reti svečiai – perdirbimo įmonių vadovai Gintaras Bertašius (AB „Vilkyškių pieninė“) ir Henrikas Karpavičius (UAB „Marijampolės konservai“).

J. Vilionis atkreipė dėmesį ir į silpną veislininkystę, ūkininkai dar neskiria tam reikiamo dėmesio, todėl ir primilžiai Europos kontekste yra vieni mažesnių.

„Kur einame, koks pieno sektoriaus potencialas? - klausė LPGA prezidentas. - Veislininkystės nėra, 140 tūkst. veršelių išvežame. Jeigu būtų tinkama valstybės ir Žemės ūkio ministerijos strategija, juos parduotume užaugintus ir sugrįžtų apie 100 mln. Eur valstybei ir ūkininkams. Bet niekas neskaičiuoja.“

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) prezidentas Jonas Vilionis paskutiniajame Tarybos posėdyje konstatavo – pieno sektoriaus reikalai per metus nepagerėjo

Kalbėdamas apie amžiną galvos skausmą keliančias pieno supirkimo kainas, jis teigė suprantantis, daug kas priklauso ne tik nuo perdirbėjų, bet ir nuo prekybininkų – šie nesiskaito ir su perdirbėjais. „Prekybos centre 2,5 proc. riebumo pienas kainuoja apie eurą. Mes priduodame 4,5 proc. riebumo pieną ir kokią kainą gauname? Kodėl prekybininkų dalis tokia didelė? Be valdžios įsikišimo nieko nebus“, - nukirto J. Vilionis.

Jis dar kartą ragino ūkininkus būti vieningus, taip pat ir ginant savo įvaizdį: „Negalime leisti menkinti mūsų įvaizdžio, supriešinti su miestu – miesto gyventojai turi suprasti, kas juos maitina.“

Reikia sudaryti sąlygas augti smulkiems pieno ūkiams

Žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas ir ūkininkas Tomas Raudonius teigė, kad valstybė turi kelti tikslus, kokį žemės ūkį – pienininkystės, mėsos, grūdų sektorių – nori turėti. Tačiau to nėra.

„Mūsų ateitis formuojama pagal individualių ES projektų praeinamumą, o tai neretai priklauso nuo kiekvienam šaukimui suteikiamų prioritetų ir skirstytojų oratorinių sugebėjimų. Ar taip nebus ir ateinantį BŽŪP laikotarpį? Dar turime laiko užbėgti tam už akių ir kelti valstybinius tikslus, kokį kaimą norime matyti ir kurti pridėtinę vertę, kad keltume ekonomiką“, – kalbėjo T. Raudonius.

Dėl didėjančio vartotojų poreikio pieno gamyba pasaulyje auga. Latvija išlaiko, o Estija didina pieno gamybos lygį. Lietuva, nors klimatinės sąlygos geresnės negu Estijoje, nuo 2014 m., pasak T. Raudoniaus, pieno gamybą nuosekliai mažina.

Žemės ūkio kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos pirmininkas ir ūkininkas Tomas Raudonius kėlė klausimą, kokį žemės ūkį valstybė apskritai nori turėti

Gerų prognozių dėl pieno kainos jis negalėjo pateikti. EK pieno kainos vidurkį 2030 m. prognozuoja ne daugiau 39 ct/l – toks augimas padengs nebent infliaciją. Realaus kainos didėjimo po infliacijos augimo neprognozuojama.

Kad pieno gamyba nemažėtų, reikia sudaryti sąlygas augti ir gauti paramą smulkiems pieno ūkiams, kad jie būtų ekonomiškai gyvybingi. Pieno kaina ateityje realiai nesikeis, o kaštai (darbo užmokestis, energetika) augs, ES paramos forma keisis.

„Didžiausias pavojus, kad anksčiau iš ES ateidavo tam tikros tiesios gairės, kur turi eiti valstybė. Šiandien neturime strategijos, ką norime pasiekti žemės ūkyje. Tai kur mes nueisime, jeigu nežinome, kur eiti? Kas bus naujuoju paramos laikotarpiu? Kokie ūkiai 2030 m. galės uždirbti sau ir prisidėti prie Lietuvos ekonomikos? Pienas, grūdai ar mėsa? – kalbėjo T. Raudonius. - Išoriniai veiksniai spaudžia žemyn grūdų ir mėsos kainas, tad ateities kaimui didžiausią įtaką turės pieno sektorius. Kiek ten įdėsime pastangų, kiek išsaugosime ūkių, tokį kaimą ir turėsime.“

Apibendrindamas jis pareiškė esąs įsitikinęs, kad pieno sektorius perspektyvesnis negu kitos žemės ūkio šakos. Tačiau ūkiai privalo didinti pieno gamybą pačiu efektyviausiu būdu. Vis dar neišnaudotas potencialas – ūkių kooperacija. „Turės persitvarkyti ir perdirbimo sektorius, per artimiausius metus, manau, įvyks įmonių stambėjimas. Ir būtina turėti pieno strategiją, kuri nesikeistų kas penkerius metus“, - įžvalgas išsakė „Pienas LT“ valdybos pirmininkas.

„Vilkyškių pieninės“ vadovas G. Bertašius taip pat akcentavo, kad pieno sektorius perspektyviausias ir ūkininkams, ir valstybei. „Valstybė turėtų ir privalėtų investuoti į šį sektorių, nes jis kuria didžiausią pridėtinę vertę ir BVP. Bet išsaugoti konkurencingumą ir išlikti šiame sektoriuje, globaliame pieno versle, gali tik efektyvi gamyba. Tad visi – perdirbėjai ir gamintojai – privalome žiūrėti efektyvumo.“

„Vilkyškių pieninės“ vadovas G. Bertašius ragina efektyvinti pieno gamybą

Kad pienininkystė yra svarbiausia žemės ūkio šaka, duodanti didžiausią naudą vartotojams ir valstybei, tiesa, ne gamintojui, teigė ir europarlamentaras Bronis Ropė. Ūkininkams labiau pakelti nuotaiką turėjo jo pažadas spausti naująjį žemės ūkio eurokomisarą Janušą Vojciechovskį(Janusz Wojciechowski) vykdyti įsipareigojimą per savo kadenciją suvienodinti tiesioginių išmokų vidurkius. 2020 m. bus reikalaujama užtikrinti minimalų 196 eurų tiesioginių išmokų dydį už hektarą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(12)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • Ūkininkas

  Tai ir svarbiausia, kad nė vienas politikas nedrįsta nustatyti antkainių prekybai.

 • klausimas

  klausimas už ką jis kovoja už save ar už visus pieno gamintojus? ko siekia naudos sau ar tvirtesnio atstovavimo? per ilgą laiką mes paprsščiausiai įmame manyti, kad esame nepakeičiami.

 • Ant Vilionio

  aiškiai varo ne ūkininkai, o politiniai konkurentai. Jei ne Vilionis, tai su pieno sektorium jau neaišku kas dabar būtų nutikę, nebebūtų to sektoriaus iš viso. Tai žmogus, kurio nesustabdo niekas, jis nepasiduoda, jis kovoja visomis įmanomomis priemonėmis, tiek diplomatiškai, tiek iš ūkininko kaip piliečio galios pozicijų.

 • Linka

  Senai jau sutarta mūsų šaunuoliu valdininkų su Briuseliu kad Lietuvišku ūkių neliktų. Dirbsim vakariečių fabrikuose ir priveš to antrarušio maisto. Gudraus Lietuvos kaimo žmogaus niekam nereikia

 • Vilionis paseno

  Kuo toliau tuo labiau Velionio tie patys pliurpalai mažiau įdomus ir girdimi, gal todėl pienininkams ir yra taip negerai? Juk pats Vilionis gauna gerą supirkimo kainą, prieina prie lovio, kur dalijamos paramos, bet kas nuo to kitiems pieno gamintojams, kad tais pliurpalais viskas ir baigiasi, susitvarko savo reikalus ir pamiršta kitus.. Seniai maniau, bet dabar jau visiems aišku, kad Vilionis tiek metų vadovauja pienininkas ir situacija vis prastėja, nereikia tokiu atstovų, kurie tik savo reikalus tvarkosi ir gražiai kalba, kai girdi ūkininkai. Gerb. Velioni, manau jog nėra naudos iš tavęs ir leis kokiam jaunam, protingam vaikiui vadovauti, turi Jums visiems vieną kartą užtekti, o dabar dar Tarybos kuriamos ir visokie kitokie velniai, kad tik savo interesą patenkinti. Užtenka, ūkininkai irgi nėra kvailiai, viskas aiškiai matosi.

 • ūkininkas

  kaip jau atsibodo tie pliurpalai,kiekvieną metą tas pats per tą patį....

 • t.marytei

  Pritariu jos nuomonei.Jei ne išmokos daugelis ūkininkų atsisakytų veiklos. Taip pieno,daržininkystės sektoriai,kooperatyvai turi prioritetus investicijoms. Nors dėl kooperatyvų didelis klausimas,melioracijos lėšoms įsisavinti kūrėm asociacijas.Daugeliu atveju tik lėšų paėmimui ir tik siauram ratui.

 • Marytei

  grudininkai negauna ES paramu , nes viskas tam pienui, nuo galvos iki uodegos....nustokit zysti, nevarkit del kupros ! Jei nera naudoooos !

 • Marytei

  Pieno grūdų kainos jau nebepadengia išlaidų, kitaip tariant daugiau išleidžiama, nei gaunama pardavus produkciją. Jei ne išmokos, nebeliktų Lietuvoje pieno ir grūdų.

 • Smulki ukininke

  Valstieciu partija motule mums zadejo roju o dabar is meslo neistraukiam koju. Va kaip mus ukininkelius vargdienius isdure mokescius pakele kuro akciza padidino kuro kieki sumazino o kur dar visokie reikalavimai aplinkosauga pakuociu tvarkymas uz kuri pats susimoki o ir pats jas turbut tuoj suvalgyt turesi o uz savo organizmo tarsa sitiems lupikams dar ir susimokesi ir taip gali vardyti be galo be krasto aciu jums lupikai bet zinosim ukininkai uz ka balsuoti reikia per ateinancius rinkumus.

 • Maryte

  mielieji pieno gamintojai :) surenkate visas ES skirtas paramas i zemes ukio valdas, ir gedingai vis triuksmaujate, kiek ismoku uz stukas, kvotas, sausra, tai gal gana !

 • Ūkininkas

  Maxima statys dar vieną Akropolį sostinėj už 250 mln eur., kartu ir pastatys daugiabučių kvartalą šalimais kad būtų pirkėjų. Ar ne gražiai ir darniai pluša mūsų prekybininkai?? Puiki ir klestinti valstybė suteikia tam galimybes. Viskas tik gerėja, super. Ačiū tau Lietuva, čia gera gyventi.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai