


Kaunas. Penktadienio popietę Aleksandro Stulginskio universitete pagerbti labiausiai Lietuvai nusipelnę agronomai. Tai Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio progai skirta laikraščio „Ūkininko patarėjas" ir Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) iniciatyva, per kurią nuo šių metų vasario visuomenė kviesta rinkti, jų nuomone, pažangiausius, aktyviausius, didžiausią indėlį į šalies augimą per šimtmetį (1918-2018) įnešusius agronomus.
Jono Jakšto eilėraščiu „Nelengva pareiga" pradėtame renginyje „Ūkininko patarėjo" vyriausiasis redaktorius Vytenis Neverdauskas teigė, kad agronomai - tarsi žemės kunigai, kurie pasirašė ir po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo aktu, kurie visais laikais nešė šviesą, žinias ir kultūrą. „Kai 1918 m. pradėjo kurtis Lietuvos valstybė, viskas atsirėmė į kaimo žmogų, į šviesiuosius vedlius, kuriuos įvardijome kaip agronomus, - teigė V. Neverdauskas. - Tai ne vien tik specialybė, ne vien tik žinios, kaip sodinti augalą ar arti vagą, tai pirmiausia buvo aukščiausios kultūros žmonės."
Visus atvykusius į renginį sveikino ir ASU rektorius prof. Antanas Maziliauskas, kuris pats pagal išsilavinimą būdamas inžinierius hidrotechnikas ragino pasekti geru pavyzdžiu ir pagerbti nusipelniusius kitų sričių atstovus.
Agronomų šimtmečio dešimtuko pagerbimo šventėje dalyvavo žemės ūkio ministras Bronius Markauskas (viduryje)
LR žemės ūkio ministras Bronius Markauskas teigė, kad augalininkystė Lietuvoje pažengė toli ir tai yra agronomų nuopelnas. Ministras taip pat padėkojo rengėjams už galimybę prisiminti žmones, kurie kūrė Lietuvą. Kartu paminėjo, kad Lietuvoje prikuliama kasmet apie 6 mln. t grūdų, tačiau apie 4 mln. t eksportuojama į kitas šalis, tad paragino daugiau vis dėlto skirti savo šalies žmonių reikmėms.
Viceministras Saulius Savickis pasidžiaugė gimstančia nauja tradicija - agronomų dešimtuku - ir siekiu įvertinti, kas yra vertinga ir gražu.
Šimtmečio agronomų dešimtukas pradėtas dabartinio Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio pavarde. Nors pats gerbiamas svečias nedalyvavo, buvo paminėtas jo svarus ir kaip ASU Agronomijos fakulteto dekano, ir kaip visuomenės švietėjo augalininkystės klausimais indėlis.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktoriaus dr. Edvardo Makelio pavardė paskelbta antroji dešimtuke. Anot rengėjų, direktorių žmonės vertina ir kaip buvusį žemės ūkio ministrą, ir kaip Lietuvos agronomų sąjungos vadovą, ir kaip ASU tarybos pirmininką, ir kaip daugelio kitų svarbių organizacijų atstovą. Dėkodamas už žmonių pasitikėjimą, dr. E. Makelis pirmiausiai pabrėžė, kad už šį garbingą titulą jis yra dėkingas daugeliui savo profesijos mokytojų. „Simboliška, bet šiomis dienomis sukanka 40 metų, kai dirbu žemės ūkio srityje, - kalbėjo LŽŪKT vadovas. - Esu laimingas turėdamas tokius puikius mokytojus. Didelė pagarba jiems. Jeigu neturėsime žemės ūkio istorijos, neturėsime lyderių, neturėsime ir ateities."
Tarp iškiliausių Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio agronomų prof. Zenonas Dabkevičius, Jeronimas Kraujelis, Jonas Pranas Aleksa, Antanas Būdvytis, Antanas Stancevičius, Juozas Tūbelis, Petras Vasinauskas, Aleksandras Stulginskis.
Pasak V. Neverdausko, tikimasi išleisti išrinktųjų agronomų gyvenimą ir darbus įprasminančią knygą.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Asociacijos veikla grįžta į normalias vėžes, tik ūkininkai tam abejingi
2025-04-30 -
Jaunųjų ūkininkų forumas: kokie lietuvių, latvių, estų ir lenkų sėkmės receptai
2025-04-25 -
„Regionų ateities forume 2025“ – dėmesys konkurencingumui
2025-04-24
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Pakeistos susietosios paramos už pienines karves taisyklės
2025-04-07
(0)