Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Renginiai
Tikslūs sprendimai atsiranda iš žinių, tyrimų ir patirties

Babtai, Kauno r. Bendrovė „Agrokoncernas“ lauko dienose „Patirtys, priemonės, tikslai. Vasara 2021“ visos šalies žemdirbiams pristatė naujausias augalų veisles, auginimo technologijas, augalų apsaugos ir tręšimo sprendimus, galimybes ūkininkauti išmaniai ir tam reikalingą techniką.

Šiemet „Agrokoncerno“ Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ bandymų laukeliuose tiriamos ir vertinamos 44 žieminių augalų ir 26 vasarinių augalų veislės, daugiau kaip 47 augalų auginimo technologijos, 123 augalų apsaugos ir 106 tręšimo sprendimai.

Šiais metais įmonėje įsteigtas Tiksliųjų technologijų centras „AgroTTC“, kurio pagrindinis uždavinys – skleisti pažangias mokslo ir tiksliųjų technologijų pritaikymo praktikas žemdirbių ūkiuose. Šio centro vadovas Arnas Radzevičius pabrėžė, „AgroTTC“ yra tarsi skėtis, apimantis visus įmonės atliekamus tyrimus, apibendrinantis juos bei teikiantis konkrečias rekomendacijas žemdirbiams.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Turėdami čia pat šalia bandymų laukelius, įmonės specialistai gali daug geriau žinoti skirtingų veislių savybes ir pagal jas tiksliai parinkti augalų apsaugos, trąšų produktus bei jų normas. Štai, kodėl mes teikiame ne bendro pobūdžio rekomendacijas, bet labai tikslias ir aiškiai pagrįstas.

Turime eiti tiksliosios žemdirbystės link, o įgiję tokių kompetencijų, rinkoje jausimės išskirtiniai ir stiprūs. Pavyzdžiui, naudodami įvairius jutiklius ir laukų žemėlapius, tam tikrose vietose galime mažinti produktų dozes ir taip padėti žemdirbiams sutaupyti“, – kalbėjo A. Radzevičius ir pridūrė, kad patikimos, patirtimi pagrįstos rekomendacijos šiais perteklinės informacijos laikais yra itin reikalingos žemdirbiams.  

Teikiame ne bendro pobūdžio rekomendacijas, bet labai tikslias ir aiškiai pagrįstas mūsų tyrimų rezultatais“, – sakė Tiksliųjų technologijų centro „AgroTTC“ vadovas Arnas Radzevičius

Inovacijų ir tyrimų centro „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė pripažino, kad šis sezonas nelengvas. Pavasarinis pelėsis padarė savo juodą darbą, yra laukų su tuščiomis vietomis, itin prastai prasidėjus vegetacijai atrodė kvietrugiai.

Dar iš rudens kviečiuose buvo nemažai ligų – septoriozės, miltligės; jos nuo apatinių lapų vis kyla ir kyla aukštyn per visą vegetaciją, o lietinga gegužė dar labiau skatino ligų plitimą.

Ant varpų jau aptinkama ir fuzariozės požymių – tai palyginti ankstyvas išplitimas, tad galima spėti, kad užkrato yra daug. Žodžiu, šis sezonas ne tas laikas, kai galima eksperimentuoti mažinant fungicidų normas.

„Kadangi žieminių kviečių žydėjimo metu buvo labai karšta, varpose tikrai bus neužmegztų grūdų. Mes išsamiai tyrinėjame visus biotinius ir abiotinius veiksnius, kurie daro įtaką fiziologiniams ir cheminiams procesams augaluose“, – sakė „AgroITC“ vadovė dr. Eglė Petraitienė

Žieminiuose rapsuose buvo labai sudėtinga susitvarkyti su kenkėjais: stiebiniais ir ankštariniais paslėptasraubliais. Rapsų šaknies kaklelio srityje jau yra fomozės, taip pat ir verticiliozės požymių. Tai sutrikdo augalo maitinimą ir daro neigiamą įtaką derliui.

Atsakingiau žiūrėti į pirmą purškimą

Arnas Radzevičius paaiškino, kaip tiksliau įvertinti bandymų rezultatus laukeliuose: reikia žiūrėti, kaip atrodo augalai laukelių viduryje, mat pakraščiuose vaizdas gali neatspindėti realios situacijos: kraštiniai augalai būna geriau pamaitinti, nes jų šaknys dėl tarpų tarp laukelių turi daugiau maitinimosi ploto.

„Kontroliniuose nepurkštuose variantuose antras lapas jau faktiškai „nuvalgytas“ septoriozės infekcijos, ligų jau apkandžiotas ir vėliavinis lapas. Prieš pora metų pradėjome akcentuoti, kad reikėtų atsakingiau žiūrėti į pirmą purškimą. Revystar XL Pack šiuo metu yra vienas stipriausių pirmojo purškimo produktų Lietuvoje. Tai dar kartą patvirtino šiemetiniai bandymai“, – pastebėjo A. Radzevičius.

Žieminių kviečių apsaugoje šiemet išbandoma technologija, kur sudėtos penkios skirtingos veikliosios medžiagos ir keturios skirtingos veikliųjų medžiagų grupės. Tikimasi, kad rezultatas bus puikus.

Įvertinti veislės savybes – labai svarbu

„Agrokoncerno“ Sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis pristatė 18 skirtingų žieminių rapsų veislių: ne tik įmonės dabar siūlomas, bet ir konkuruojančias rinkoje populiarias veisles, taip pat ir ateities kandidatus – veisles, kurios ateis į gamybą ateinančiais ar dar kitais metais.

Šiemet rapsai itin aukšti, vešlūs, suformavę stambias ankštaras ir žadantys gausų derlių

KWS Butterfly – viena derlingiausių iš linijinių veislių, augalai kompaktiški, atsparūs išgulimui ir pagrindinėms rapsų ligoms. Inv1030 – derlinga ir žiemkentiška, turi atsparumą fomozei ir šviesmargei. Phantom – orientuota į vėlyvesnę rudeninę sėją, labai intensyviai vystosi, pernykščiai metai parodė, kad net rugsėjo pirmomis dienomis sėti šie rapsai pasiekė maksimalius parametrus geram žiemojimui. Ši veislė gimininga populiariajai veislei Mercedes, ir tai iš karto signalizuoja apie gerą žiemkentiškumą ir stabilumą. Naujos kartos veislė DK Extract puikiai vystosi rudenį, kompaktiška, todėl nelinkusi išgulti, sėklos aliejingos.

Didėjantys rapsų plotai ir pastebimai šiltesnis klimatas neišvengiamai paaštrins problemas, su kuriomis mūsų šalies rapsų augintojai dar mažai susiduria, bet kurios ryškios Vakarų Europos šalys.

Duplo – tai veislė, kuria labai tikime. Ji sprendžia šių dienų ir ateinančių metų problemas. Neabejoju, kad šio tipo veislės vyraus po 4–5 metų. ES Žaliasis kursas mus ragina ieškoti veislių, kurios yra sveikesnės ir atsparesnės ligoms, geriau pasisavina azotą. Duplo atspari ropių geltos virusui, fomozei, sausrai, ankštarų atsivėrimui, tolerantiška šviesmargei, be to, kontroliniuose veislių tyrimuose ji davė 118 proc. derlių lyginant su standartinėmis veislėmis“, – gerąsias veislės savybes vardijo M. Žemaitis.

„Žieminių rapsų veislė Duplo sprendžia šių dienų ir ateinančių metų problemas, į ją sudėta viskas, kas geriausia“, – patikino Sėklų produktų grupės vadovas Modestas Žemaitis

Žieminių kviečių bandymų laukeliuose ryškiai matyti skirtumai tarp plotų, kur naudoti ir nenaudoti fungicidai. Žemdirbiai apžiūrėjo žieminius kviečius Euforia, Artist, Janne, Wilejka, Aspekt.

Išbandomi ir veislių mišiniai: Wilejka (nereikli dirvožemiui veislė) pasėta kartu su Euforia, taip stengiantis maksimaliai išnaudoti skirtingas dirvožemio savybes (mišinių praktika išpopuliarėjo Danijoje prieš kelerius metus).

„Žieminių kviečių veislė Euforia neturi silpnų vietų, nėra problemų nei su išgulimu, nei su ligomis, netgi fungicidais nepurkšti laukeliai atrodo labai gerai – galite tuo įsitikinti, – kvietė M. Žemaitis. – Jau daugelis yra išbandę ir Janne, kuri labai derlinga. Tik jei sėjate anksčiau, nerekomenduoju padidinti normos: naudokite 3,5–4 mln. sėklų/ha. Nors šios veislės grūdai palyginti smulkūs ir 160 kg/ha norma gali atrodyti labai maža, bet neapsigaukite: sutankinus pasėlį, gali grėsti iššutimai“.

Beicavimo svarba

Augalų apsaugos produktų vadybininkė Liveta Budreckytė kalbėjo apie sėklos beicavimo svarbą. Šis pavasaris buvo puikus laikas stebėti beicavimo efektyvumo bandymus. Ne vieno ūkininko laukuose išplito pavasarinis pelėsis. Dalį tokių laukų, ypač kvietrugių, teko atsėti, kai kur reikėjo įsėti, o dalis pasėlių atsigavo.

Pasak L. Budreckytės, beicas beicui nelygu. Renkantis beicą reikia žiūrėti, kad visos veikliosios medžiagos, esančios jo sudėtyje, būtų iš skirtingų cheminių grupių. Tik tada turėsime geriausią efektą. Kinto Plus būtent toks ir yra.

Kaip jaunai specialistei ir kaip šeimos ūkio atstovei man svarbu, kad būtų taupomi žemdirbių pinigai, todėl kviečiu kitam sezonui išbandyti naują beicavimo sprendimą – įsigyti sėklos, beicuotos Kinto Plus ir Systiva“, – sakė augalų apsaugos produktų vadybininkė Liveta Budreckytė

Šiemet rinkai pristatytas naujas sprendimas, kuris taupo laiką ir finansus: vasarinių miežių sėkla beicuota ne tik su beicu Kinto Plus, bet ir su Systiva – tai pirazolo karboksamidų cheminės klasės beicas, pasižymintis apsauginiu ir gydomuoju poveikiu. Toks derinys apsaugo augalus labai ilgai, net iki vėliavinio lapo tarpsnio. Be to, veikia kaip biostimuliatorius šaknims.

„Paprastai miežiuose atliekame 2 purškimus: BBCH 32 ir 39 tarpsniais, tačiau po šių beicų tereikės vieno purškimo BBCH 39 tarpsniu“, – paaiškino L. Budreckytė.

Galimybės ir priemonės padidinti augalų produktyvumą - sėklų apvėlimas

Trąšų grupės produkto vadybininkė Danguolė Šimoliūnienė kalbėjo apie tai, kokią įtaką žirniams ir pupoms gali turėti sėklos apvėlimas biologiniais ir sėklos augimą stimuliuojančiais produktais. Ateityje žemdirbiai dėl galiojančio ES žaliojo kurso turės mažinti trąšų kiekį, o tinkamas pupų ir žirnių sėklos paruošimas gali padėti sukaupti daugiau biologinio azoto, padidinti šaknų masę, ilgį bei antžeminės dalies svorį.

„Svarbiausia yra azotą fiksuojančių bakterijų gumbelių skaičius. Išsirovę pupas apžiūrėkite, kaip atrodo gumbeliai. Jei jie baltos spalvos ar net į tamsumą, reiškia bakterijos nėra aktyvios. Azoto fiksacija vyksta tada, kai gumbeliai yra gražios rausvos spalvos“, – paaiškino D. Šimoliūnienė.

Jei dirvožemis tinkams pupinių augalų auginimui, o sėkla buvo tinkamai paruošta, gumbelių turi būti ne tik ant pagrindinės, bet ir ant šoninių šaknų.

„Visi mūsų bandymuose sėklų apvėlimui naudoti produktai davė rezultatus, geresnius negu kontrolė, ypač svarbu apvelti pupas. Pernai naudojant biopreparatus derliaus priedas svyravo 300–500 kg/ha“, – sakė Danguolė Šimoliūnienė

Šiuo metu sėklų apvėlimui „Agrokoncerno“ asortimente yra trys produktai, kurių vienas yra biologinis produktas Biospectrum ir Agroplus Bioactive (šis tinka ir šiaudų mineralizacijai spartinti), tačiau po bandymų tikimasi žemdirbiams pasiūlyti ir daugiau veiksmingų produktų.

Sėklas apvelti galima beicavimo mašinose ar paprastu ūkišku būdu – pilant iš maišo į sėjamąją, sėklą iš kelių pusių purkšti biologinius produktus su nugariniu purkštuvu.

Išmaniosios technologijos prasideda nuo dirvožemio tyrimų

Trąšų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius, kartu su kolegomis iš naujo padalinio „AgroTTC“ Žydrūnu Motiekaičiu ir Mindaugu Kavaliūnu kalbėjo apie tiksliąsias technologijas augalininkystėje.

Visos modernios technologijos remiasi paprastais agronominiais skaičiavimais. Tarkime, šiemet tikimasi kulti 8,5–9 t/ha žieminių kviečių, o tai reiškia, kad lauke susidarys 4–5 t/ha šiaudų. Juos reikės įterpti, o su grūdais išvežtas maisto medžiagas (8,5 t grūdų – tai 75–80 kg gryno fosforo, 50–60 kg kalio ir t. t.) grąžinti žemei.

„Jei šiaudai ilgai neįterpiami ir užeina lietūs, didžioji dalis šiauduose buvusio kalio išsiplauna. Be to, jei nevyksta šiaudų mineralizacija, šiaudai yra puiki terpė gyventi ir peržiemoti patogenams“, – kalbėjo A. Sapitavičius ir rekomendavo šiaudų mineralizacijai spartinti naudoti produktą Agroplus Bioactive, 5 l/ha – tai maistas mikroorganizmų veiklai skatinti ir grybams daugintis. Beje, šis produktas greitai turės ir ekologinį sertifikatą.

„Pasaulis nestovi vietoje, juda pirmyn, ir mes kartu su pasauliu turime judėti“, – kalbėjo Trąšų grupės vadovas Arūnas Sapitavičius (centre), kartu su kolegomis iš naujo padalinio „AgroTTC“ Žydrūnu Motiekaičiu ir Mindaugu Kavaliūnu pristatydami tiksliąsias technologijas augalininkystėje ir paaiškindami, kaip įsigijus prietaisų komplektą bet kokį traktorių galima padaryti išmaniu

Jau 2030 m. Lietuvos žemdirbiai privalės naudoti mažiau trąšų ir augalų apsaugos produktų. Tam ruoštis reikia nuo dirvožemio. Pirmas žingsnis šiems tikslams pasiekti – dirvožemio tyrimai. Moderniu prietaisu nustatomas elekktromagnetinis laidumas ir atsirenkama, iš kurių vietų pagal dirvožemio skirtingumą imti mėginius. Įmonės laboratorija nustato dirvožemio granuliometrinę sudėtį, pH, judriųjų fosforo ir kalio kiekius, nubraižomi žemėlapiai, rodantys visas problemines lauko vietas.

Sudaromi kintamų tręšimo normų ir kalkinimo žemėlapiai, kuriais naudojantis pasiekiamas maksimalus tikslumas tręšiant bei kalkinant.

Agro ITC tiriamas ir azoto bei sieros poreikis žieminiams rapsams iš rudens, šiems tyrimams pasirinkta itin aukštus rezultatus demonstruojanti veislė Adelmo KWS. Dauguma rekomendacijų nukreipiamos į padidintą tręšimą azotu iš rudens, tačiau centro specialistams norisi pasižiūrėti, ar tikrai iš rudens rapsams reikia daug azoto ar sieros turinčių trąšų – galbūt greitai bus sugriautas dar vienas mitas.

Technika – ir mažiems, ir dideliems ūkiams

„Agrokoncerno technika“ vadovas Mindaugas Lapatkinas pasidžiaugė įmonės plėtra, kuri matuojama svarbiausiu dalyku – klientų pasitikėjimu.

„Nuolat stebime rinką ir lyginamės, kurioje vietoje esame, kur dirbame gerai, o kur turime pasitempti. Pagrindinis mūsų prekinis ženklas yra Rostselmash kūlimo technika, pernai registruoti 37 nauji kombainai: penki iš jų dalyvavo nuomoje, o 32 pristatyti galutiniam vartotojui. Su „Lytagra“ dalijamės garbinga antrąja vieta javų kombainų pardavimo segmente“, – praėjusių metų rezultatus apibendrino M. Lapatkinas.

„Agrokoncerno technika“ vadovas Mindaugas Lapatkinas apžvelgė gerus praėjusių metų pardavimų rezultatus ir pasidalijo ambicingais planais dar labiau stiprinti pozicijas rinkoje

Jis pastebėjo, kad anksčiau pagrindinis įmonės pardavimų „arkliukas“ buvo mažieji kombainai Acros, Vector, Nova, skirti ūkiams iki 200–250 ha, o dabar žengiama į vidutinio dydžio ūkius su galingesniais kombainais: pernai buvo parduoti devyni RSM 161 kombainai.

„Agrokoncerno technika“ produkto vadovas Jurij`us Iščišin`as (Jurijus Iščišinas) pabrėžė, kad RSM 161 kratikliniai kombainai sukurti dirbti sunkesnėmis sąlygomis, kokios neretai ir būna per javapjūtę. Jis prisipažino, kad ir pačiam tikru atradimu pernai tapo rotorinis kombainas Torum 770, į šipulius sudaužęs visus mitus, neva rotoriniai kombainai skirti tik sausiems orams.

„Kai kurie gamintojai jau tolsta nuo mažesnių kombainų smulkiems ūkiams, tačiau mes šį segmentą išlaikome. Naujas modelis Nova 330 skirtas 50–70 ha dydžio ūkiui“, – sakė „Agrokoncerno technika“ produkto vadovas Jurij`us Iščišin`as

Lietuviškų „Dinapolio“ priekabų pardavimai iškėlė įmonę į lyderiaujančias pozicijas priekabų segmente – pernai parduoti net 55 gaminiai.

Šiemet „Agrokoncerno technikos“ kieme matosi daug geltonos spalvos, tai naujas prekinis ženklas įmonės asortimente – čekų gamintojas Bednar FMT. Padargų gama itin plati – pneumatinės sėjamosios, diskiniai, noraginiai ir kombinuoti skutikliai, giluminiai skutikliai, ražienų akėčios, ražienų smulkintuvai, tarpueilių purentuvai, juostiniai kultivatoriai.

Plati čekų gamintojoBednar FMT technikos gama sudomino lauko dienos dalyvius – šios įmonės 10–12 m darbinio pločio diskiniai skutikliai jau gerai žinomi mūsų ūkininkams, o mažesnių 5m skutiklių demoturus planuojama surengti rudenį

Lietuvoje pirmas Bednar gaminys buvo parduotas 2008 m., dabar dirba apie 100 šio gamintojo mašinų, tikimasi, kad iki metų galo jų bus apie 160 – tokius ambicingus planus sau kelia „Agrokoncerno technika“ kolektyvas.

Parengta bendradarbiaujant su UAB „Agrokoncernas“

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos