Basf m1 2024 06 14
Renginiai
Pienininkai nepasiduoda: ministrui siūlo išsiplauti ausis Papildyta

Vilnius. Padėtis pieno sektoriuje nerimsta. Nors vakar Žemės ūkio ministerija pranešė, jog imasi trumpalaikių priemonių krizei spręsti, žemdirbiai sako, kad tokia pagalba – tik ašaros ir veiksmų neužtenka.

Šiandien prie Vyriausybės vėl rinkosi ūkininkų atstovai. Jie sako, kad nebuvo išgirsti per jau vykusias akcijas, tad ir toliau bando ieškoti būdų, kaip pasakyti, jog pieno sektoriaus situaciją reikia spręsti nedelsiant.

Pasak susirinkusių žemdirbių, antradienio pranešimas apie pieno sektoriui skiriamus 8 mln. Eur tėra lašas to, ko reikia krizei spręsti. Jie netgi teigia, kad Alytaus rajono savivaldybė sugebėjo rasti 30 Eur už karvę, o valstybė – 35–38 eurus.

Bioversija 2024 04 26 m7

Šįkart ūkininkai prie Vyriausybės atsivežė dubenį, muilo, vandens ir kviečia žemės ūkio ministrą Kęstutį Navicką išsiplauti ausis ir pagaliau išgirsti pienininkų pagalbos šauksmą.

Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos vadovės Renatos Vilimienės teigimu, vis tai atsivežta, nes praėjusią savaitę ministras pareiškė, kad pirmą kartą išgirdo apie dotacijų reikalingumą. „Jau vasario 24 d. derybose kalbėjome apie tai, kad, pirma, reikalingi pinigai pieno tiekimo grandinei, kad atiduotų mūsų uždirbtus pinigus. Jei to nėra – kad kompensuotų nuostolius. Praėjusią savaitę ministras buvo labai nustebęs... Nuo vasario 24 d. iki kovo 8 d. jis dar net nesuprato. Ministrui reikia pasimuilinti ausis ir išplauti liežuvį, nes meluoti tikrai negražu“, – kalbėjo ji.

Anot Lietuvos vidutinių pieno ūkių asociacijos valdybos pirmininkės Reginos Bernatonienės, ūkininkai jaučiasi taip, tarsi kalbėtų į vandenį. Mat ŽŪM aiškių veiksmų nesimato, o iki premjerės apskirtai neįmanoma prasibrauti jokiais kanalais.

Šiandien į V. Kudirkos aikštę atvežtas ir veršelis iš Kauno rajono. „Mums reikia žinoti, ką su šiuo pieniniu veršeliu daryti. Ar jis pasmerktas ir iš jo liks tik kaulai?“ – svarstė R. Bernatonienė. Ūkininkai atsivežė ir gedulo gėlių, karvių kaukolių, žvakių, kad parodytų, kas laukia pieno sektoriaus. Anot jos, nors vakar buvo susitikimas ŽŪM, bet vis dėlto problemos nėra sprendžiamos iš esmės.

Ar situaciją gali išgelbėti pažadėti 8 mln. eurų? „Taip, tai dalinai sprendžia klausimą, bet pinigai mus gali pasiekti geriausiu atveju balandžio gale, o mes pastoviai, kiekvieną dieną patiriame netekimus. Pinigai – pati paprasčiausia priemonė. Vyriausybė ir Žemės ūkio ministerija skėsčioja rankomis ir sako, kad neturi svertų tartis su perdirbėjais, prekybininkais. (...) Visos institucijos skėsčioja rankomis ir sako, kad nieko negali padaryti. Sako – kooperuokitės. Tai kam man kooperuotis, jei aš gaunu daugiau kai parduodu viena?..“ – apie galimą valstybės paramą kalbėjo R. Vilimienė.

Sostinėje vėl susirinkę žemdirbiai bando parodyti Vyriausybei, kas laukia pieno sektoriaus, jei nebus greitų ir efektyvių sprendimų

Valstybės paramą skeptiškai vertina ir Lietuvos bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas, kurio teigimu, suma turėtų būti gerokai didesnė, be to, neaišku, kada šie pinigai pasieks ūkininkus.

„Bendrovių asociacija ne palaiko, mes patys už save protestuojame – blogai mums patiems. O eisime tol, kol Vyriausybė mus išgirs. Kol kas nei girdėjimo, nei matymo nėra“, – apie jau kassavaitinius protestus prie Vyriausybės kalbėjo E. Pranauskas.

Anot jo, 8 mln. Eur pieno sektoriui – tik kosmetinė priemonė. „Neseniai ministras buvo Saudo Arabijoje. Ten turguje priimta derėtis, tau pasako vieną kainą, tu pasakai kitą. Bet jei pasakai kainą, kuri nereali, pardavėjas tiesiog nusisuka ir su tavimi nebesikalba. Jei mes prašome vienos sumos, o mums pasiūlo penkis kartus mažesnę ir dar sako, kad nežinia kada ji bus...“ – paralelių ieškojo E. Pranauskas.

LŽŪBA vadovo teigimu, dar vasario 1 d. vykusioje Pieno taryboje Asociacija siūlė skubiai rengti Valstybės pagalbos schemą notifikavimui Komisijoje ir sugrąžinti pereinamojo laikotarpio nacionalinę pagalbą (buvusią PNTI) už pieną.

Tai, kad 38 Eur už karvę situacijos neišspręs, teigė ir ŽŪB „Berčiūnai“ vadovė Oksana Puronaitė. „Mūsų karvė per vieną parą suėda už 7,60 Eur, net veršelis parą 4 Eur suvalgo. Ko vertas toks dėmesys? Tai yra pasityčiojimas“, – kalbėjo bendrovės vadovė.

Su ūkininkais šiandien susitiko ministro patarėjas Daivaras Rybakovas. Jo teigimu, sprendimų ieškoma, jų daugiau bus kitą savaitę, kuomet planuojama sušaukti išplėstinę Pieno tarybą.

Ministras prieš Vyriausybės posėdį pas žemdirbius neužsuko, bet prie Vyriausybės durų kalbintas žurnalistams sakė, kad šiuo metu pinigų yra tiek, kiek yra, nes valstybės paramą griežtai reglamentuoja europiniai teisės aktai.

K. Navickas viliasi, kad kitą savaitę su Latvijos ministru pasieks teigiamų poslinkių Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės taryboje. Tikisi, kad bus rasta kokių nors sprendimų, pavyks aktyvuoti rizikos valdymo fondą ir pradės veikti ilgalaikės priemonės.

„Ūkininkai prašo daugiau ir mes juos girdime, bet galime skirti pinigų tiek, kiek turime. Daugiau neturime ir negalime. Viena yra poreikis, kita – galimybės. Šiandien mes turime 8 mln. Eur“, – sakė ministras.

Jo teigimu, ūkininkų piketai – esamos įtemptos situacijos išdava. „Didžioji dalis ūkininkų šiandien parduoda pieną žemiau savikainos ir tai yra tikrai negera situacija“, – pripažino K. Navickas.

Prie žemdirbių stabtelėjo į Vyriausybės posėdį skubėjęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas. Jo teigimu, pienininkų darbas tarsi karių – 24 val. per parą, 7 dienos per savaitę. Jis domėjosi ūkininkų padėtimi, aiškinosi, kas juos neramina.

Paklaustas, ar ūkininkai neklysta, sakydami, kad apsirūpinimas maistu yra labai svarbus ir šalies saugumo aspektas, krašto apsaugos ministras su tuo sutiko. „Taip, svarbus. Nes rezervus mes formuojame būtent iš savo galimybių ir, pavyzdžiui, krizinėje situacijoje visada atspirtis bus tai, ką turime čia, vietoje. Ne iš kažkur, iš kur, galbūt, negalėsime atsivežti, o tai, ką turime, ką galime pasigaminti čia vietoje arba kuo apsirūpinę iš anksto“, – kalbėjo A. Anušauskas.

Vis dėlto, panašu, kad raginimas išsiplauti ausis dar ne paskutinis. Trečiadienį BNS vykusioje spaudos konferencijoje Lietuvos pieno gamintojų asociacijos prezidentas Jonas Vilionis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos viceprezidentas Petras Puskunigis, kooperatyvo „Pieno puta“ direktorė Juratė Dovydėnienė, Kauno rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Mindaugas Maciulevičius ir Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas ne tik kalbėjo apie sektorių ištikusią krizę, bet ir paskelbė, kad kitą savaitę sostinėje, prie Seimo planuojama platesnė protesto akcija, kurioje laukiama žemdirbių iš visos Lietuvos palaikymo.

Autorius: Asta Laukaitienė
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos