Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Renginiai
Kukurūzų dienoje – perspektyvūs hibridai ir naujausios technologijos

Kėdainiai. Praėjusią savaitę Dotnuvos eksperimentinio ūkio laukuose Liepų kaime vykusioje Kukurūzų dienoje daug dėmesio skirta ne tik Lietuvos sąlygomis tinkamiausioms kukurūzų veislėms, bet ir jų dorojimo technikai ir technologijoms pristatyti.

Dotnuvos eksperimentinio ūkio laukuose Kėdainių r. parodomajame bandyme pasėti 23 veislių kukurūzų hibridai, kuriuos pateikė 6 kompanijos: „Agrokoncernas“, „Nando“, „Linas Agro“, „Sėklojas“, „Pioneer Hi-breed“ ir „Syngenta“. Be pašarinių, silosui gaminti skirtų hibridų, beveik kiekviena kompanija bandymams pristatė ir grūdams ar grūdainiui rekomenduojamų veislių kukurūzus.

Kukurūzai sėti į artą ir du kartus germinuotą dirvą, jų priešsėlis – vasariniai kviečiai. Sėta gegužės 9 d., 80–90 tūkst. vnt./ha sėjos norma.

Bioversija 2024 04 15 m7

Tinkamiausių silosui veislių paieškos

Bendrovės „Agrokoncernas“ Sėklų skyriaus vadovas Danas Matulis atkreipė dėmesį į prancūzų selekcijos „Limagrain“ hibridus, kurių išskirtinumas – greitas vystymasis ankstyvoje stadijoje, stiprios šaknys, didelis atsparumas išgulimui ir geras virškinamumas.

„Mūsų atstovaujama kompanija, siūlanti premium klasės hibridus, turi specialią pašarinių kukurūzų selekcijos programą. Tai yra kuriamos veislės, kurios išsiskiria ypač geru lapų ir stiebų virškinamumu. Visos šios veislės žymimos „LG Animal Nutrition“ ženklu“, – kalbėdamas apie LG30.220 ir Equity veislių hibridus pabrėžė įmonės atstovas.

Jo teigimu, geru pirmojo kukurūzų hibrido virškinamumu buvo įsitikinta ir LSMU Veterinarijos akademijos praktinio mokymo ir bandymų centre 2017 m. Iš šių kukurūzų pagamintu silosu šeriamų karvių primilžis buvo didesnis nei kontrolinės grupės – kiekviena šiuo silosu 90 dienų šerta karvė davė 3 l daugiau pieno.

Pasak Dano Matulio (kairėje), „Limagrain“ hibridų išskirtinumas – greitas vystymasis ankstyvoje stadijoje, stiprios šaknys, didelis atsparumas išgulimui ir geras virškinamumas

Vengriškas kukurūzų veisles Ida, Dorka ir TK 202 pristatė bendrovė „Nando“. Vengrija – viena iš penkių šalių, užauginančių daugiausia kukurūzų sėklų eksportui. Prieš pateikdami rinkai selekcininkai testuoja sėklas ypač žemose temperatūrose, todėl vienas iš šių veislių išskirtinumų – atsparumas žemoms temperatūroms. Todėl vengriški hibridai nėra jautrūs pavasarinėms šalnoms ir juos rekomenduojama sėti, kai dirvos temperatūra pakyla iki 6 oC (paprastai kukurūzai sėjami, kai dirvos temperatūra pasiekia 9 oC).

Bendrovės „Linas Agro“ specialistas Sigitas Augas pripažino, kad išsirinkti optimalią veislę mūsų sąlygomis nėra lengva, nes metai labai skirtingi. Jis pabrėžė, kad ūkiams, ypač dideliems, būtų geriausia auginti skirtingo ankstyvumo ir brandos hibridus, kad siloso gamybą būtų galima pradėti nuo ankstyvesnių veislių ir baigti vėlyvesnėmis, kurių derliaus potencialas yra didesnis, tačiau kartu yra rizika, kad jie gali nepasiekti reikiamos brandos prieš silosavimą.

„Jei šiemet turėjome didesnę paklausą ankstyvoms veislėms, tai būtų labai negerai, jei atsižvelgdami į šių metų dviem savaitėmis ankstyvesnę brandą kitais metais ūkininkai rinktųsi tik vėlyvų veislių kukurūzų hibridus“, – pastebėjo S. Augas. Jo teigimu, dėl ankstyvesnės nei įprastai kukurūzų brandos nemažai ūkių šiemet susiduria su problemomis gamindami silosą, kuris dėl per didelio sausųjų medžiagų kiekio sunkiai minasi. Jis priminė, kad optimalus laikas gaminti silosą, kai burbuolėje yra 31–32 proc. sausų medžiagų, o svarbiausias dalykas yra ne žalios masės kiekis, o kokybiniai rodikliai – sausųjų medžiagų, krakmolo kiekis, virškinamumas.

Sigito Augo teigimu, renkantis kukurūzų hibridą, būtina atsižvelgti ne tik į žalios masės kiekį, bet ir į kokybinius rodiklius – sausųjų medžiagų, krakmolo kiekį, virškinamumą

Norėdama atrinkti Lietuvos sąlygoms tinkamiausius hibridus, bendrovė „Linas Agro“ juos bando Kauno augalų veislių tyrimo stotyje, kur sėjama mažais ploteliais keturiais pakartojimais, taip pat atlieka bandymus ir ūkininkų laukuose. Pirmą kartą šiemet bandyta ankstyva veislė Stewaxx, kuri dėl didelioaugalų aukščio, gero žalios masės derliaus (gauta 57,3 t/ha) ir sausųjų medžiagų kiekio (21,8 t/ha) ypač tinkama siloso gamybai.

Marius Garuckas, bendrovės KWS atstovas, kaip pašarinę veislę išskyrė Kromwell kukurūzų hibridą,pasižymintį aukštu ląstelienos virškinamumu. Grūdams ir grūdainiui jis pristatė Lapriora veislę, išsiskiriančią greitu grūdų nudžiūvimu, kuri ateityje bus pakeista Coriphee veisle.

Marius Garuckas atkreipė dėmesį į greitu grūdų nudžiūvimu išsiskiriančią veislę Lapriora

Įmonė „Syngenta“, bandymams pateikusi daugiausia kukurūzų hibridų, veisles pristatė pagal virškinamumą ir sausųjų medžiagų kiekį. Aukštu 77 proc. virškinamumu pasižymi Milkytop veislė, kurios sausųjų medžiagų kiekis siekė 19,8 t/ha, Skandik nustatytas 71 proc. virškinamumas ir 21 t/ha sausų medžiagų. Į Nacionalinių augalų veislių sąrašą įrašytos vėlyvesnės veislės Rotango sausųjų medžiagų derliaus vidurkis siekė 19,3 t/ha. Įmonės asortimente – Karthoun ir Talisman veislės, pastaroji išsiskiria tuo, kad ankstyvaisiais vystymosi tarpsniais auga gana sparčiai, taip pat ir išgulimui atsparūs Pandoras veislės kukurūzų hibridai.

Nuo smulkintuvo iki išmanaus plūgo

Kukurūzų dienoje nemažo susirinkusių žemdirbių dėmesio sulaukė ir žemės ūkio technikos demonstravimas. Lauko sąlygomis technikos darbą demonstravo bendrovės „Lytagra“, „Laumetris“, „Agroteka“, Väderstad“ ir „Dotnuva Baltic“.

Kukurūzai pjauti ir smulkinti galingu (1 100 AG) savaeigiu Krone BigX1100 smulkintuvu, jų masė transportuota 55 m3 talpos „Fliegl“ ir 65 m3„Laumetrio“ išstumiamomis priekabomis. Atstovų teigimu, toks masės iškrovimo principas yra gerokai saugesnis nei išvertimas ir ypač naudingas atvežus smulkintą masę į silosinę.

Priekaba su masės išstūmimo mechanizmu ypač tinkama smulkintai kukurūzų masei transportuoti

Pristatydamas smulkintuvą, „Krone“ atstovas Baltijos šalims Edgaras Apanavičius atkreipė susirinkusiųjų dėmesį į 9 m darbinio pločio pjaunamąją, kuri pjaunamą masę iš abiejų pusių nukreipia į vidurį ir į smulkintuvą pateikia 90o  kampu, taip užtikrindama visos masės pjovimą vienodu pjausniu. Smulkintuve integruota atpažinimo sistema reaguoja pagal augalo spalvą: sausesni augalai pjaunami nustatytu pjausniu, žali – truputį didesniu, kad fermentacijos metu jiems traukiantis visas pašaras išliktų tolygus. Vienu važiavimu 9 m darbinio pločio pjaunamoji nupjauna 12 kukurūzų eilučių.

Kukurūzai pjauti savaeigiu Krone BigX smulkintuvu su 9 m darbinio pločio pjaunamąja, vienu važiavimu nupjaunančia 12 kukurūzų eilučių

Naujovė savaeigiuose „Krone“ smulkintuvuose – ant masės išmetimo vamzdžio įrengiama AutoScan sistema, automatizuojanti priekabos pakrovimą ir gerokai palengvinanti operatoriaus darbą.

Susmulkinta masė susukta į ritinius austrišku „Göweil“ presu-vyniotuvu LT Master. Pasak penktus metus šią paslaugą gyvulininkystės ūkiams teikiančiosįmonės „Agroteka“ vadybininkės Irmos Jusienės, silosuoti į ritinius galima žalią kukurūzų masę, cukrinių runkelių išspaudas, traiškytus grūdus, liucernas, smulkintą žolę ir kitas birias medžiagas.

Susmulkinta kukurūzų masė silosuojama į ritinius. Mašinos našumas – vienas ritinys per minutę

Presu Lt Master susmulkinta kukurūzų masė suspaudžiama ir suvyniojama į 1,15 x 1,20 m dydžio apie 1 t sveriančius ritinius. „Technologijos privalumas – dvigubai didesnis nei minant tranšėjoje suspaudimo lygis. Greitai pašalinamas oras, hermetiškai apvyniojama, o tai lemia gerą siloso fermentaciją ir aukščiausią kokybę, nepatiriami nuostoliai, pašaras negenda ir šviežias išlieka ištisus metus, net vasarą vyraujant karštiems orams. Tai ypač aktualu ūkiams, kurie visus metus nekeičia šėrimo technologijos ir raciono“, – sakė vadybininkė.

Ritiniams transportuoti reikalingas krautuvas. Teleskopinį JCB krautuvą „541.70 Agri Pro“ komplektuoti galima suritinių griebtuvais, palečių šakėmis, grūdų ar grunto kaušu, mėšlo šakėmis

Patogu tai, kad silosuoti į ritinius galima ir šalia kukurūzų lauko, ir šalia fermos. Mašinos našumas – iki 60 t/val., todėl per minutę supresuojamas vienas ritinys. Ritinius paprasta transportuoti, žinoma, tam reikalingas krautuvas, pigu ir patogu laikyti bei šerti jais gyvulius. Šaltuoju metu praimtas ritinys gali būti sušeriamas per 5–7 d., šiltuoju – per 2 dienas.

„Dar vienas svarbus veiksnys – švarus gamybos procesas, nes nėra sąlyčio su žeme, per pašarą nėra važinėjama. Susmulkinta masė atvežama ir iš galo verčiančia priekaba supilama tiesiai į tiektuvą, tada automatiškai supresuojama ir apvyniojama“, – gamybos principą pristatė I. Jusienė.

Dėl konstrukcinių sprendimų Carrier diskinis skutiklis neformuoja skutimo pado, taip pat veiksmingai mažina kenkėjų – kukurūzinių ugniukų – populiaciją

Kukurūzienai smulkinti ir žemei įdirbti demonstruotas švedų gamintojo „Väderstad“ diskinis skutiklis CarrierXL 525, sukomplektuotas su 61 cm skersmens kūgio formos diskais (didžiausi šio modelio skutiklių gamoje). „Priešingai nei gaubti diskai, kūgio formos diskai neformuoja skutimo pado, nes dirva stumiama šonu ir ji verčiama“, – diskų išskirtinumą pabrėžė vadybininkas Gediminas Čelka.

Jis atkreipė dėmesį ir į priekinius Cross Cutter Knife volus, skirtus augalinei masei smulkinti ir kukurūzinių ugniukų, gyvenančių kukurūzų stiebe, populiacijai naikinti. Pagal poreikį, juos galima nuimti ir padargą komplektuoti su lyginimo lenta arba šiaudų akėčiomis.

Puiki proga palyginti dviejų skirtingų gamintojų plūgų darbą

Dirvai arti „Lytagra“ pristatė Överum Vari Flex CX Plus, o „Dotnuva Baltic“– išmanųjį Kverneland plūgą, kurio visi parametrai keičiami vienu mygtukopaspaudimu iš traktoriaus kabinos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos