Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Renginiai
Išeitis dėl daugiamečių pievų yra, bet reikia paskubėti
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Dauguma žemdirbių su daugiamečių pievų atkūrimo prievole nesutinka, todėl svarsto, kokios galėtų būti išeitys. Anot advokato Algimanto Šindeikio, yra tik vienintelė – kreiptis į teismą.

Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) suorganizavo nuotolinę konsultaciją su advokatu Algimantu Šindeikiu dėl daugiamečių pievų atkūrimo prievolės. Prisijungusiųjų buvo beveik 700, tad akivaizdu, kad šis klausimas ūkininkams išties skaudus.

LŪS pirmininko Raimundo Juknevičiaus teigimu, apie 25 tūkst. žemdirbių turėtų atkurti beveik 90 tūkst. ha pievų. Kiek kaštų tai atsieitų?

Bioversija m7 2024 09 18

„Iki 2027 m. tai sudarytų apie 135 mln. eurų. Ne tik įsėjimo išlaidos, bet ir negautos pajamos – tiems, kurie atsės daugiametes pievas, bet gyvulių neturi, galimybės uždirbti pajamų tuose plotuose bus labai ribotos“, – neabejojo LŪS pirmininkas.

Anot jo, ypač apmaudu dėl jaunųjų ūkininkų, kuriems neatkūrus pievų kaip ir visiems tektų sumokėti baudas, kas daugeliui jų reikštų likti be pajamų ar ūkinės veiklos pabaigą.

Ką reikėtų daryti?

Advokato teigimu, bent iš dalies apsiginti žemdirbiai turi vilties, tik vienintelė išeitis tai padaryti – kreiptis į teismą.

„Jeigu nesutinkate su sprendimu, kuris priimtas jūsų ūkio atžvilgiu, vienintelė galimybė jį panaikinti – skųsti teismui.  (...)

Siūlyčiau tai daryti, nes yra galimybė ginčo procesą, kuris įprastai teismuose vyksta ilgiau nei vienus metus, nukelti ir prašyti laikinų apsaugos priemonių – kad administracinių aktų, priimtų jūsų atžvilgiu, galiojimas būtų sustabdytas, t. y. formaliai nuo kitų metų jūsų nepasiektų sankcijos (už neatkurtas pievas – red. past.), kurios galėtų būti taikomos, jei sprendimo neskųsite“, – tikino advokatas.

Anot A. Šindeikio, žemdirbiai, kurie nori sprendimą apskųsti, pirmiausia turėtų kreiptis į NMA ir iš jos gauti administracinio sprendimo kopiją.

Jis taip pat pabrėžė, kad pranešimai, kuriuos Agentūra išsiuntė, nėra tie reikalingi administraciniai aktai. Juos galima gauti tik tuo atveju, jei bus kreipiamasi į NMA.

„Terminas apskųsti aktą teismui – 30 dienų. Turint galvoje, kad yra šventinis laikotarpis, turite nedelsdami kreiptis dėl akto gavimo, nes paskui gali būti laikoma, jog praleidote terminą ir formaliai ginčytis nebus galima. Arba bus labai sudėtinga procedūra dėl termino atnaujinimo“, – pridūrė advokatas.

Jis rekomenduoja kiekvienam žemdirbiui dėl savo situacijos į teismą kreiptis individualiai, nurodant visas aplinkybes, dėl kurių tas aktas gali būti pripažintas neteisėtu.

„Konkrečias aplinkybes, kurios, jūsų vertinimu, yra neteisingos, reikia nurodyti skunde, kurį teiksite teismui. Vien tai, kad gali būti padaryta klaidų, teismui tampa pagrindu panaikinti tokį aktą. Jeigu jis būtų panaikinamas, formaliai įpareigojimų jums neliktų, o NMA būtų įpareigojama priimti naują aktą“, – aiškino advokatas.

***

Po nuotolinio susitikimo su advokatu Kelmės rajono ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas socialinėje erdvėje žemdirbius, kuriems atsirado prievolė atkurti pievas, paskatino žengti pirmuosius žingsnius.

„Lietuvos ūkininkų sąjunga organizavo nuotolinę konsultaciją dėl daugiamečių pievų problemos ir dėl NMA gautų pranešimų su reikalavimu jas atkurti. Prisijungė beveik 700 ūkininkų. Pirmasis advokato patarimas – pirmiausia reikia NMA pateikti prašymą administracinio sprendimo kopijai. Tad visi 26 000 ir paprašykime!“ – feisbuke ragino M. Puidokas ir pasidalijo rašto, kurį siųs Agentūrai, forma.

„Nėra tai lengvas kelias, bet esamu metu kito nėra. Reikia pačių ūkininkų aktyvumo ir iniciatyvos siekiant teisingumo. Svarbu nepradelsti termino nuo gauto pranešimo iš NMA!“ – rašoma Ūkininkų sąjungos feisbuke.

Autorius: Eulalija Jonuškienė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos