Basf A1 27 02 24 Basf 27 02 24 m1
Renginiai
Gausėja vynuogių augintojų gretos

Vilnius. Praėjusį savaitgalį Kairėnuose Lietuvos vynuogininkų asociacija kartu su Vilniaus universiteto Botanikos sodu pakvietė į trečiąją Lietuvoje užaugintų vynuogių parodą.

Dvi dienas vykusioje parodoje keliolika Lietuvos vynuogių augintojų profesionalų ir mėgėjų lankytojams pristatė 180 vynmedžių veislių vaisių, užaugintų Lietuvoje.

Susidomėjusieji ir ketinantieji auginti vynuoges, nesvarbu ar dėl grožio ir vienos kitos saldžios uogelės pavalgyti, ar plėtoti didesnius plotus, galėjo įvertinti savo galimybes ir apsvarstyti, kokiam tikslui norėtų auginti vynuoges ir pagal tai išsirinkti sau tinkamas veisles. Vynuogių augintojai mielai konsultavo ir dalijosi savo patirtimi.

Bioversija m7 2024 03 12

Save pristatantis kaip mėgėją Audrius Rudys pasakojo, kad vynuogės augo jau jo tėčio sodyboje, tad jis irgi pasisodino prie savo namų, tačiau sistemingiau vynmedžius pradėjo auginti nuo 2015 metų. Šiuo metu jo sodyboje auga 9 krūmai, iš kurių 3, anot augintojo, duoda visavertį derlių – t. y. veda daug ir labai skanių uogų.

„Mano tikslas eiti 3 kryptimis, – šmaikščiai aiškino auginimo tikslus A. Rudys. – Pirmiausia, kiek išeina pavalgyti ir pradžiuginti šeimą, antra – pasigaminti sulčių ir trečia – džiovinti, t. y. pasigaminti razinų, kurios ir šiaip pavalgyti skanios, ir žmona į pyragą įdės.“ Augintojas jau bandė gaminti razinas ir sako tai darąs grybų džiovykle.

Vynuogių augintojas mielai dalijosi su lankytojais patarimais, ir kaip išvengti klaidų. Tai darydamas jis juokėsi, kad viskas – iš jo asmeninės patirties.

Štai keletas A. Rudžio pastebėjimų:

Nereikėtų vynuogių zonuoti pagal spalvą. Vienoje eilėje susodintos, tarkime, žalios vynuogės gali persipinti ir tad bus sunku atskirti, kur kokios veislės uogos;

Spalva neturėtų būti planavimo kriterijus;

Ankstyvųjų veislių vynuogėms paskirti geresnę vietą. „Ankstyvųjų veislių vynuogės sunoksta visada: ir blogesniais, ir geresniais metais, tad labiau pasirūpinti reikėtų vėlesnių veislių vynuogėmis“, – teigė augintojas;

Prieš perkant ir sodinant neapgalvoti formavimo. O tai taip pat lemia ir vietą, ir kitus augalus šalia;  

A. Rudys išskyrė tris vynuogių formavimo būdus: prie pinučių tvorelės (špalerai); vynuogių medis (formuojamas vienas ilgas stiebas ir vėliau ratas, ant kurio kris vynuogių šakos); galva – kai vynmedis karpomas (štai čia reikėtų žinoti vynuogių veislės ypatybes, mat kai kurias vynuoges galima karpyti nuo 3 pumpuro, o kai kurias tik nuo 6–10, kad jos išleistų vėliau ūglius ir nesunyktų).

Audrius Rudys šmaikščiai ir draugiškai iš anksto perspėjo apie galimas augintojų klaidas

Vynuogių augintojai mielai leido ragauti ir lyginti eksponuojamų vynuogių skonines savybes, kartu stengėsi suteikti kuo išsamesnę informaciją apie visų auginamų veislių savybes, auginimą ir priežiūrą.

Andrius Diliautas, Vilniaus rajone auginantis per 200 veislių vynuogių apie 0,5 ha (100 vynmedžių šalia namų ir 400 – sodyboje), išdavė ir savo mėgstamiausią veislę – tai besėklė, labai saldi ir skani Jupiter. Anot patyrusio augintojo, idealiai sunoksta tikrai dažnai Lietuvoje sutinkama veislė Solaris. O šeimos mėgstamiausia – Livija.

Paklaustas, ar Lietuvoje daugėja vynuogių augintojų, Lietuvos vynuogininkų asociacijos narys, ramiai apgalvojęs, teigė, kad šilta vasara tikrai skatina žmones išbandyti ir vynuogių auginimą. „Kai tik metai prastesni, tai ir mūsų paroda sulaukia mažiau susidomėjimo“, – sakė A. Diliautas.

Anot jo, vynuogės nėra labai reiklios sąlygoms, svarbu joms parinkti visą dieną saulėtą, apsaugotą nuo šiaurės vėjų vietą. Geriau, kad būtų nesunki ir nerūgšti dirva. Jei pavasarį užklumpa šalnos, augintojai ne tokias atsparias dengia agroplėvele. Andrius taip pat tai daro.

Andrius Diliautas garsėja kaip išbandęs ir auginantis daug veislių vynuogių. O Jupiter tikrai nuostabaus skonio

Į diskusiją, ar reikia vynuogių medžius dengti nuo šalnų, įsileido kiti vynuogių augintojai ir vyndariai: Olga Vilkelienė, Raimundas Valatka ir Dainius Matulevičius. Vienas argumentas, kodėl jų nedengia D. Matulevičius, auginantis 100 vynuogių krūmų, per didelis plotas ir per daug krūmų. O. Vikelienė,  paklausta paminėjo, kad jos viena iš mėgstamiausių veislių yra Izabella, nes ji nebijo ligų.

Parodoje sutikta lankytoja Laima Paulauskienė sakė gyvenanti Kairėnuose, tad mielai užsuka į Botanikos sodą pasidomėti atvežamomis naujovėmis. Šiemet norėtų nusipirkti vieną vynuogę, kuri džiugintų prie namų. Kol kas nebuvo nusižiūrėjusi jokios veislės, tad tikino, kad pasikliaus augintojų rekomendacijomis. Įdomu tai, kad pati Laima yra aistringa pomidorų augintoja. Savo namų sklype augina 140 veislių pomidorus, iš viso apie 600 pomidorų augalų.

Mielai dalijasi patirtimi ir diskutuoja įvairiais klausimais vynuogių augintojai ir vyndariai: Olga Vilkelienė, Raimundas Valatka ir Dainius Matulevičius

Kaip jau rašėme, įkvėpti šiltos vasaros ir dar labiau – nešalto praėjusio pavasario Lietuvos vynuogininkai siekia, kad ir Lietuva būtų įtraukta į šalių, gaminančių vynuogių vyną, sąrašą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokių priemonių imatės dėl užmirkusių žieminių pasėlių?
    Visos apklausos