


Kaunas. Praėjusį penktadienį „Žalgirio" arenos amfiteatre buvo iškilmingai paminėtas sertifikavimo įstaigos „Ekoagros" veiklos dvidešimtmetis. Per du dešimtmečius įstaiga išsiplėtė nuo kelių darbuotojų iki 64 kvalifikuotų specialistų, o sertifikuojamų ūkių skaičius padidėjo net 28 kartus - nuo 106 iki 2 855.
„Ekoagros" direktorius Antanas Makarevičius įstaigos įsikūrimo datą 1997-aisiais prilygino visos ekologijos Lietuvoje pradžiai, nes tik kontroliuojama ir sertifikuojama produkcija gali būti laikoma tikrai ekologiška. Pagrindinė įstaigos būstinė yra Kaune, jos filialai veikia Utenoje ir Telšiuose.
„Ačiū visai „Ekoagros" komandai. Jūs patys geriausi ir man didelė garbė jums vadovauti", - sakė „Ekoagros" direktorius Antanas Makarevičius
Viešoji įstaiga „Ekoagros" įkurta 1997 m. kovo 14 d. Jos steigėjai - Žemės ūkio ir Sveikatos apsaugos ministerijos. 1997 m. gegužės - rugpjūčio mėnesiais buvo atlikti pirmieji ūkių sertifikavimo darbai. 1998 m. „Ekoagros" tapo Tarptautinės ekologinio žemės ūkio organizacijų asociacijos (IFOAM), kuri vienija narius iš daugiau kaip 100 šalių, nare. 2000 m. suteikta IFOAM Akreditacijos tarnybos (IOAS) akreditacija.
„Dažnai užduodamas klausimas: kas yra ekologija? Mums visų pirma tai kontrolė - nuo sėklos iki derliaus, nuo dirvožemio iki gyvulio laikymo sąlygų, nuo žemės tręšimo iki sveiko produkto, o svarbiausia mūsų darbe yra pasitikėjimas vienas kitu", - kalbėjo A. Makarevičius ir pridūrė, kad pagal apklausas įstaigos darbu pasitiki net 70 proc. vartotojų.
Dažnai teigiama, kad ekologija yra tik turtingiesiems, kad tai šių dienų mada. Net jei tai ir mada, tai bet kuriuo atveju labai naudinga - juk ji duoda galimybę žmonėms gyventi ilgiau, sveikiau, kokybiškiau. „Pirmiausia šiandien švenčia ūkininkai, kurie sudaro ekologijos pagrindą. Ekologinis ūkininkavimas - tai aukštasis pilotažas. Ne kiekvienas žemdirbys gali ir ryžtasi to imtis. Manau tikrai tie, kurie ūkininkauja ekologiškai, yra verti pagarbos ir paramos", - šventiniame renginyje kalbėjo Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.
Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas įteikė padėkas geriausiems darbuotojams, tarp kurių buvo ir viešosios įstaigos „Ekoagros" I-ojo sertifikavimo skyriaus vadovas Virginijus Masionis
Per dvidešimt metų ekologiškų ūkių vidutinis dydis buvo 14 ha, o dabar - 89 ha. Didžiuliais tempais augo ir ekologinis gamybos plotas: Nuo 1 500 ha sertifikuoto ploto 1997-aisiais iki 220 tūkst. ha dabar. 2016 metų bendras ekologinis derlius buvo 310 tūkst. tonų. Ekologiškai auginamų javų derlius pasiekė 2,5 t/ha. Sertifikuota net 95 tūkst. gyvūnų. Gerokai išaugo ir perdirbimo įmonių skaičius - sertifikuota per 220 ekologiškus produktus perdirbančių įmonių.
Padėkos įstaigos „Ekoagros" aukso fondui - ilgiausiai dirbantiems darbuotojams (iš kairės): Linai Baltrušaitienei, Dariui Šion, Jurgitai Trubilienei, Židronei Grabažienei, Remigijui Stanislovui Geruliui, Onai Kazlienei
2007 m. „Ekoagros" suteikta teisė kontroliuoti Išskirtinės kokybės produktus (IKP). Dabar pagal šią sistemą sertifikuojasi daugiau kaip 300 pareiškėjų. Be to, „Ekoagros" sertifikavimo procedūras atlieka ne tik Lietuvoje - specialistai dirba dar 5 šalyse už Lietuvos ribų.
Prieš kelerius metus „Ekoagros" pradėjo diegti privačius kitų šalių standartus. Dabar pareiškėjai į įstaigą gali kreiptis dėl plataus sertifikavimo paslaugų paketo - sertifikavimo pagal ES ir JAV teisės aktų nuostatas, taip pat dėl patikrų pagal privačių standartų - KRAV, Demeter, Bio Suisse, Bioland, Naturland, GOTS, Nature ir CCPB reikalavimus.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos direktorius Edvardas Makelis su pavaduotoja Asta Šakickiene sveikinimo žodyje pabrėžė, kad klimato kaitos, aplinkosaugos, atsinaujinančių resursų aktualizavimo kontekste įstaiga „Ekoagros" atlieka labai svarbų darbą
Kaip pabrėžė A. Makarevičius, akreditacija vykdyti sertifikavimą pagal JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinės organinės programos (NOP) reikalavimus gautas per rekordiškai trumpą laiką - tam pakako 7 mėnesių, nors paprastai analogiški procesai užtrunka 2,5 metus.
„Tai dar kartą rodo, kokia profesionali mūsų komanda", - sakė A. Makarevičius. Kartu jis pasidžiaugė, kad jau pradėti žingsniai akredituotis pagal Japonijos ekologinius standartus. Tai reiškia, kad Lietuvos žemdirbiai savo ekologiškus produktus galės pardavinėti Japonijos rinkoje.
Sveikinimo žodžius tarė Lietuvos ekologinių ūkių sąjungos pirmininkas, „Ekoagros" tarybos narys, ūkininkas Saulius Daniulis: „Mes su savo komanda linkime, kad tempas nemažėtų, kad pareiškėjų kasmet daugėtų"
Šventinio renginio metu apdovanojimus geriausiems „Ekoagros" darbuotojams dar įteikė ir Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andriejus Stančikas bei europarlamentaro Bronio Ropės padėjėja Rūta Bičiuvienė. Už indėlį ekologijai buvo apdovanota ir grupelė garsių ūkininkų: Edmundas Henrikas Jastramskas, Vincentas Stragys, Jadvyga Balvočiūtė, Viktorija Jovaišienė ir Kęstutis Mykolaitis.
Padėkomis ir medaliais už indėlį ekologijai buvo apdovanoti penki ūkininkai - jiems ekologija yra ne tik ūkininkavimo, bet ir gyvenimo būdas
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Asociacijos veikla grįžta į normalias vėžes, tik ūkininkai tam abejingi
2025-04-30 -
Jaunųjų ūkininkų forumas: kokie lietuvių, latvių, estų ir lenkų sėkmės receptai
2025-04-25 -
„Regionų ateities forume 2025“ – dėmesys konkurencingumui
2025-04-24
Skaitomiausios naujienos
-
Kazlų Rūdos miškuose skelbiama stichinė nelaimė
2025-04-23 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16 -
Bankrutavo „John Deere“ atstovas Nyderlanduose: technika keliauja į aukcioną
2025-04-23
(0)