Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Renginiai
Daržininkų asociacija išsirinko naują vadovą

Babtai (Kauno r.). Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) nariai naujai trejų metų kadencijai išrinko valdybą ir jos pirmininką. Valdybos pirmininku tapo Šakių rajono ūkininkas Martynas Laukaitis (nuotr.), pakeitęs dvi kadencijas šias pareigas ėjusį Kėdainių rajono ūkininką Vidmantą Kvedarą.

Naujoji LDAA valdyba tradiciškai sudaryta iš septynių narių, kurie buvo išrinkti 22 pretendentų. Be M. Laukaičio, valdyboje yra ūkininkai Algimantas Morkūnas, Saulius Dambrauskas, Vidmantas Kvedaras, Vidmantas Girdzijauskas, Saulius Račkauskas ir Virgilijus Kuprevičius. Palyginti su prieš tai buvusios Valdybos sudėtimi, pasikeitė tik vienas narys - vietoje Rimanto Žebarausko išrinktas Saulius Račkauskas.

Bioversija m7 2024 03 12

Kriūkų seniūnijoje, Jokūbonių kaime ūkininkaujantis M. Laukaitis daržoves augina 265 ha plote. Ūkis yra sertifikuotas pagal GLOBAL G.A.P ir IKP gamybos sistemas, daržovių asortimentą sudaro burokėliai, bulvės, žaliosios cukinijos, aguročiai, moliūgai ir patisonai

Buvęs LDAA valdybos pirmininkas V. Kvedaras pripažino, kad greta nuveiktų darbų liko nemažai ir nepadarytų, o savo ataskaitą taip ir pavadino „Ko aš nepadariau", tarsi nubrėždamas veiklos gaires naujam pirmininkui.

Taigi, ką dar reikia nuveikti daržininkams? Pirmiausia, gausinti LDAA narių gretas. Šiuo metu organizacija vienija 79 narius, nors daržininkyste užsiimančių žemdirbių realiai yra gerokai daugiau. Antra užduotis - plėtoti kooperaciją. „Seniai svajojome, kad LDAA nariai sudarytų kooperatyvą. Deja, iki šiol tai ir liko svajone", - pripažino V. Kvedaras.

Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Sigitas Dimaitis (dešinėje) gyrė LDAA kaip vieną pavyzdingiausiai dirbančių asociacijų. Nuotraukoje centre - LDAA direktorė Zofija Cironkienė, kairėje - buvęs Valdybos pirmininkas Vidmantas Kvedaras

Paaštrėjusi politinė ir susilpnėjusi ekonominė situacija Rusijoje ir Ukrainoje gali priversti verslinių daržininkystės ūkių savininkus keisti pagrindinę eksporto kryptį ir iš Rytų persiorientuoti į Vakarus. „Manau, labai svarbu turėti didelius kiekius kokybiškų daržovių. Be to, reikėtų dalyvauti vakarietiškose parodose, pavyzdžiui, parodoje „Fruit Logistica", ne tik kaip žiūrovams, bet turėti ir savo ekspozicinį stendą", - sakė V. Kvedaras.

Kadenciją baigęs pirmininkas siūlė įsiklausyti į jaunosios kartos daržininkų nuomonę, galbūt jie turės racionalių pasiūlymų, kaip populiarinti pačią LDAA ir jos narių auginamą produkciją ir, be abejo, nusiteikti tam, jog įvaizdžio kūrimas kainuoja didelius pinigus. Visa LDAA veikla finansuojama iš narių mokesčių. LDAA nario mokestis yra 40 Lt/ha, maksimali mokesčio suma vienam ūkiui siekia 4000 Lt, minimali - 100 Lt. Firmoms ir organizacijoms (o jų LDAA gretose yra vienuolika) narystė kainuoja 2000 Lt metams.

Naujai išrinkta LDAA valdyba; pirmininkas Martynas Laukaitis - pirmasis iš kairės

„Dar viena naujosios valdybos užduotis - rasti bendrą kalbą su Sodininkystės ir daržininkystės institutu, nes iki šiol tai nelabai sekėsi", - pripažino V. Kvedaras.

Ilgametė LDAA direktorė Zofija Cironkienė praėjusius metus įvertino kaip darbingus, nes reikėjo priimti nemažai sprendimų, lemsiančių, kuria kryptimi eis daržininkystės sektorius 2014-2020 m. laikotarpiu. Visos šalies daržininkų interesams atstovauta Žemės ūkio ministerijoje, Seime, dalyvauta įvairiose parodose ir mugėse, išdalyta daugybė interviu žiniasklaidos priemonėms.

Kaip visuomet per ataskaitinį susirinkimą apdovanojami aktyviausi LDAA nariai. Viena iš jų šiemet buvo Panevėžio r. ūkininkė Salvina Kievinienė (nuotraukoje - kairėje), visuomet noriai dalyvaujanti mugėse ir parodose

„Teko pajusti ir atlaikyti didelį puolimą iš ekologinių ūkių pusės dėl išskirtinės kokybės produkcijos (IKP) sertifikavimo sistemos diegimo daržininkų ūkiuose", - pripažino Z. Cironkienė. Beje, naujai įsijungę į IKP schemą išmokas gaus tik nuo 2015 m., o nuo 2016 m. pradžios ūkiuose negalės būti auginama tos pačios rūšies IKP ir įprastinė produkcija. 2013 m. IKP schemoje dalyvavo 65 daržovių augintojai, bendras sertifikuotų IKP daržovių plotas sudarė 2 265 ha.

Susirinkime dalyvavę Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento direktorė Jurgita Stakėnienė, Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojas Karolis Anužis ir vyriausiasis specialistas Vaclovas Dziena pristatė 2014-2020 metais daržininkystės sektoriaus laukiančias naujoves. Pasak J. Stakėnienės, apibendrintai galima pasakyti, kad daržininkų laukia tokios pat geros perspektyvos kaip ir gyvulininkų, mat šiam sektoriui bus teikiama nemažai prioritetų. Tiesa, apie konkrečius skaičius dar ankstoka kalbėti.

Žemės ūkio ministerijos specialistai Jurgita Stakėnienė, Karolis Anužis ir Vaclovas Dziena pristatė 2014-2020 m. periodu daržininkystės sektoriaus laukiančias naujoves

Daržininkų tokios neapibrėžtos perspektyvos neįtikino. LDAA yra pateikusi konkrečių pasiūlymų, kaip būtų galima perskirstyti lėšas, kad sodininkystės ir daržininkystės sektorius pajustų realią paramą. Tarkime, siūloma 10 proc. tiesioginėms išmokoms skirtų lėšų pervesti į Kaimo plėtros programas, daugiau lėšų skiriant sodininkystės-daržininkystės sektoriui (po 25 mln. Lt kasmet ūkių modernizavimui).

Taip pat siūloma sodininkystės-daržininkystės sektoriui skirti papildomas su gamyba susietas tiesiogines išmokas, o paramos dydį projektams ūkių konkurencingumo ir gyvybingumo sričiai didinti nuo 200 iki 600 tūkst. eurų. Paramos intensyvumą šio sektoriaus pareiškėjams padidinti 10 proc. lyginant su kitais augalininkystės ūkiais, jauniesiems ūkininkams - 20 proc., kooperatyvams paramą didinti iki 70 proc. Daržininkai tikisi, kad į jų pasiūlymus bus atsižvelgta.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos