Vokiečių ūkiams – privalomos sėjomainos ir humuso didinimas
2020-01-14

Berlynas. Vokietijos žemės ūkio ministrė Julija Kliokner (Julia Klöckner) pristatė šalies žemės ūkio plėtros iki 2035 metų scenarijų, į kurį įtrauka net 50 skirtingų priemonių, kurių tikslas – ne tik padidinti dirvožemio našumą ir išlaikyti pasėlių stabilų derlingumą, bet ir mažinti klimato pokyčius.

Pagal naująją Vokietijos žemės ūkio strategiją per dešimt metų, t.y. jau iki 2030 m. kiekviename ūkyje turės būti įgyvendintos sėjomainos, sudarytos iš ne mažiau kaip bent penkių skirtingų rūšių pasėlių. Į tokias sėjomainas galės būti įtraukti tarpiniai (dengiamieji) augalai ar įvairūs mišrūs pasėliai. Sėjomainose taip pat privalės būti tokių augalų, kaip speltos, avižos, sojos, žirniai, dobilai ir pan.

Aišku, juos auginti turėtų skatinti ne tik prievolė, bet ir rinka. „Mums reikia ne tik pasiūlos, bet ir paklausos šiems augalams“, - sakė žemės ūkio ministrė.

Pagal minėtame plane numatytą baltyminių augalų plėtros modelį ekonominės šių augalų rinkos turėtų apimti visą vertės grandinę: nuo selekcininkų iki mažmenininkų ir vartotojų.

Rengiant naująjį žemės ūkio plėtros planą, žemės ūkio ministrė ypač pabrėžė humuso kaupimo svarbą. Numatoma siekti, kad iki 2030 m. visuose Vokietijos dirvožemiuose būtų išlaikomas teigiamas humuso balansas. Ši priemonė skirta ne tik padidinti dirvožemio našumą ir pasėlių stabilų derlingumą, bet ir klimato kaitai mažinti.

Augalų apsaugos srityje Vokietija eina žemės ūkio chemijos mažinimo linkme. „Tikslas – iki 2030 m. gerokai sumažinti augalų apsaugos produktų, kurie pagal ES augalų apsaugos įstatymą nėra klasifikuojami kaip „mažai pavojingi“ naudojimo mastą“, - sakoma strategijoje.

Dokumente pabrėžiamas laipsniškas glifosato naudojimo atsisakymas iki 2023 m. pabaigos. Žemės ūkio ministrė teigė, kad reikia sukurti alternatyvas (ir chemines) glifosatui.

Apsaugos nuo kenkėjų veiksmų programoje numatoma sukurti „regioniniu lygmeniu koordinuojamas priemones biologinei įvairovei skatinti“. Remiamasi „Olandijos modeliu“, kai žemės ūkis, aplinka ir administracija glaudžiai bendradarbiauja.

Kuriant naują Vokietijos žemės ūkio strategiją dar nebaigtos nagrinėti žemdirbystės priemonės. Todėl ministerija J. H. fon Tuneno (J. H. von Thunen) federaliniame institute užsakė siūlomų priemonių poveikio vertinimą.

J. Kliokner atkreipė dėmesį į žemės ūkio skaitmeninimą. Tam, kad žemės ūkis galėtų panaudoti skaitmeninimo potencialą, federalinė vyriausybė stengiasi užtikrinti, jog 5G ryšio standartas apimtų visą Vokietijos teritoriją. „Turime panaikinti baltas dėmes“, - sakė ministrė.

Tikėtina, kad ūkininkams įgyvendinant papildomas priemones prireiks ir finansinių paskatų. Tam strategijoje numatytos tikslinės nacionalinės paramos programos. Apie Vokietijoje rengiamą žemės ūkio plėtros iki 2035 metų planą rašo portalas topagrar.com.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(16)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • Be roundapo

  Nu kapiec beariminei technologijai. Kur žiūri ir kiek toli mato ministerijos klerkiukai, planuodami beariminę technologiją įteisinti kaip būtiną reikalavimą žalinimo išmokai gauti.

 • SA

  Komentuojam ryškiai "specialistai". Kas dirbam, naudojam atsakingai taip kaip priklauso nes PINIGUS KAINUOJA. Auginam rapsus bičių aplink pilna ir medų visas kaimas gardų valgom ir nieks nesiskundžia "dingusiomis" bitėmis ar negardžiu medumi. Va taip žemę puoselėjame, humusą didinam ir be kažkokių raginimų, va taip broleliai.... O kiauksėt norit - tai kiauksėkit...

 • L

  na tai liuks, kad aparė, reiškia viskas liko žemėje... o kas lieka žemėje, kai nukuli 10tonų, išveži siaudus po pabiras nupurški. O dėl purškimo eko ūkiuose tai vieną kartą nutilkit, nes kada gali purkšti jei ekoagros tris kartus tikrina. Kitas dalykas jei nepurški, o jau pusė Lietuvos loja, tai kas būtų jei nupurkštum, o jau tikrai purškia - praneškit, o ne komentarus rašykit. Ne taip kaip chemikai turi naktį purkšti, bet tingi ir purškia vakare, tai naikindami bites.

 • PF

  To ekologas tada kai savo laukus susitvarkysit dar ir dabar vieno ekologo grikiai palikti ir taip kasmet, o kai jau išsiguli ir reik vėl kažkas sėt su kvernelando kombainu juos "nukulia" o ir toliau pirmyn.

 • A

  Vokiečių planai gražūs, tik už kieno pinigus?

 • Ekologas

  Vokiečiai jau uždraudė roundapa nuo 2023 m., o pas mus jis liejasi per kraštus. Chemikai negalvoja, kas liks po jų siautėjimo, todėl ir nuodija gimtąją žemę, gamtą, žmones ir savo šalį. Kada pas mus bus žengti tokie drąsus žingsniai kaip pas vokiečius?

 • cheminis ukininkas

  Patinka man tie ekologai , grynaveisliai Lietuviai , patys savo laukus glyfosatais purškia o ant kitu loja

 • L

  Kažin kurie daugiau popieriniai, ar tie kurie aria, kultivuoja ar kitaip dirba Zeme, ar tie kur turi sėjama lėkštes ir dešimt kartu su purkštuvu važiuoja....baigsis randapas, matysim pas ką daugiau žolių....

 • Zigmas

  Sutriui o kiek tu supranti apie zemes ūkį? Ir kaip jus suprantate apie chemini ir ekologini popierini ūkį? Nes tikru ekologiniu ukiu Lietuvoje labai labai nedaug.

 • Liudas

  Greit uždraus randapa, pažiūrėsim kaip nuukininkaus tie cheminiai ūkiai.

 • runkeliu lt

  tik vokiečiai spėju ir už dobilus mokės pilną išmoka kaip priklauso, tai ne pas mus debilizmais ieško kaip kad tik nemokėt

 • nepulkit ant zigmo

  supraskit jį nes cheminis ūkininkas kitaip ir negali kalbėt.

 • To zigmas

  Sutriau, jei tik tiek supranti apie zemes ūki, tai siūlyčiau patyleti...

 • Zigmas

  Nebenusisnekek ukininke. Kas alina zeme tai tik ekologai popierinei

 • Piktasis šeškas

  Kiek jau Lt prarado humuso, o mineralinių trašų įstatymo nėra.

 • ūkininkas

  greičiausiai tas pats bus ir pas mus,baigsis dirvų alinimas su kviečiais.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai