Taršos šaltinis - ūkių nuotekų vanduo
2017-05-05

Madridas. Nepaisant priemonių, mažinančių antimikrobinių medžiagų naudojimą gyvulininkystėje, vaistų likučiai maisto žaliavoje išlieka opia problema. Ispanų tyrėjai aptiko vaistinių medžiagų mėginiuose, paimtuose iš melžimo linijų nuotekų vandens.

ES direktyvos reglamentuoja leistinus vaistų likučius gyvūninės kilmės maisto produktuose, tačiau tokių medžiagų kiekiai nekontroliuojami vandenyje, kuris pasklinda į aplinką iš ūkių valymo įrenginių. Šiaurės vakarų Ispanijos regione atliktos pieno ūkių stebėsenos rezultatai rodo, kad melžimo linijų plovimo nuotekose rasta 12 skirtingų vaistų. Jie priklausė trims, dažniausiai naudojamoms terapinėms grupėms. Tai - antimikrobinės medžiagos, kokcidiostatikai, kortikosteroidai.

Antimikrobinės medžiagos nustatytos 57 proc. tirtų mėginių. Net 65 proc. mėginių rasta bent viena medžiaga, 29 proc. - daugiau nei du nepageidaujami junginiai. Buvo mėginių, kuriuose aptiktos 5-6 skirtingos vaistinės medžiagos, rašo portalas „Dairy Reporter". Mokslininkai iš Santjago de Kompostela universiteto perspėja, jog šviežias pienas gali užsiteršti melžimo metu, jei išplovus pieno linijas ir talpyklas, jose lieka vaistų likučių.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Sergančios karvės, kurios gydomos vaistais, melžiamos atskirai ir jų produkcija nenaudojama žmonių maistui. Tačiau vaistų metobolitai (skilimo produktai) ir dalis pradinių junginių išsiskiria ne tik su pienu, bet ir su šlapimu, išmatomis. Valymo įrenginiuose naudojami dumbliai nesugeba perdirbti kai kurių medžiagų, todėl jos su nuotekomis ar srutomis, naudojamomis laukų tręšimui, gali patekti į aplinką ir tapti vandens telkinių, paviršinio gruntinio vandens, dirvožemio taršos šaltiniu.

Nors rasti labai maži vaistinių medžiagų kiekiai, jų poveikis sveikatai nežinomas. Antimikrobinės medžiagos, naudojamos gyvulių gydymui, gali pakenkti žmogaus žarnyno mikrobiotai. Galimas toksinis poveikis jautriai vartotojų grupei, pavyzdžiui, kūdikiams, alergiškiems ar vyresnio amžiaus žmonėms. Dėl dažno antimikrobinių medžiagų vartojimo vystosi bakterijų atsparumas vaistams.

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai