Pirmasis atsparumo antibiotikams žemėlapis
2019-10-01

Ciurichas. Veterinarinių antibiotikų veiksmingumas besivystančiose šalyse sparčiai krenta, rašo „Science Daily“. Tarptautinė specialistų grupė nustatė regionus, kuriuose ši problema opiausia.

Vis daugiau žmonių Indijoje, Kinijoje, Lotynų Amerikoje ir Afrikoje tampa turtingesni, ir tai atspindi mėsos ir pieno produktų vartojimas. Afrikoje mėsos vartojimas išaugo daugiau nei perpus, Azijoje ir Lotynų Amerikoje – dviem trečdaliais.

Intensyvėjant gyvulininkystei, auga ir antibiotikų naudojimas šiame sektoriuje. Kasdien susidurdamos su antibiotikais, bakterijos tampa vis atsparesnės, o tai nieko gero nežada ne tik gyvulių, bet ir žmonių sveikatai.

Linas agro mob 21 08 02+ bioversija 21 08 02

Mokslininkų grupė, vadovaujama Šveicarijos federalinio technologijos instituto profesoriaus Tomo van Bekelio (Thomas Van Boeckel), žurnale „Science“ paskelbė žemėlapį, kuris parodo, kaip žemų ir vidutinių pajamų šalyse pasikeitė atsparumas antibiotikams.

Specialistai surinko ir peržvelgė tūkstančius publikacijų ir neviešintų veterinarijos ataskaitų. Jie aiškinosi, kur ir kokiuose naminiuose gyvuliuose pastebėtas atsparumas dažniausioms per maistą plintančioms bakterijoms: E. coli, salmonelėms, kampilobakterijoms ir stafilokokams.

Tyrimo duomenimis, regionai, kuriems būdingas aukštas atsparumas antibiotikams, yra šiaurės rytų Kinija, šiaurės rytų Indija, pietinė Brazilija, Iranas ir Turkija. Čia minėtos bakterijos jau yra atsparios daugeliui antibiotikų, naudojamų ne tik gyvuliams, bet ir žmonėms gydyti.

Ypač neramina tai, kad atsparumas antibiotikams auga besivystančiose šalyse, kur mėsos vartojimas kyla greičiausiai, o veterinarinių preparatų antibiotikų kontrolė išlieka labai menka. „Atsparumas antibiotikams yra pasaulinė problema, – sako T. Bekelis. – Mažai prasmės stengtis mažinti [atsparumą] vienoje pasaulio pusėje, kai kitoje jis dramatiškai auga.“

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Į ką dažniausiai investuojate ūkio uždirbtą pelną?
Orai