Pasaulio grūdų prekyba: Rusija braunasi į Australijos rinką
2016-09-22

Kanbera. Australijos grūdų eksporto inovacijų centras (AEGIC) paskelbė ataskaitą, kurioje pateikiama Rusijos kviečių pramonės įtaka Australijos ekonomikai. Prognozuojama, kad Rusijos grūdų eksporto svyravimai iki 2030 m. net 60 procentų paveiks Australijos ekonomiką. Tai lems padidėjusi konkurencija dėl svarbiausių rinkų Azijoje, su kuriomis susijusi Australija.

Vienas iš pagrindinių ataskaitos autorių, AEGIC Ekonomikos ir verslo analizės skyriaus vadovas Rosas Kingvelas (Ross Kingwell) mano, kad sparčiai augantis Rusijos grūdų eksportas ir palyginti žemos tiekimo grandinės išlaidos kelia susirūpinimą Australijai, rašoma interneto svetainėje farmweekly.com.

„Rusija skiria ypač didelį dėmesį eksportui ir ieško naujų rinkų Azijoje, kuri yra Australijos interesų laukas, tad jaučiame spaudimą mūsų grūdų eksportui, - teigia prof. R. Kingvelas. - Be to, galima įžvelgti Rusijos kviečių perspektyvų Indonezijoje. Vis dėl to net ir esant tokiai situacijai Australija turi nemažos naudos iš Azijos rinkos: ji yra arti ir kviečių paklausa auga, net jei mūsų rinkos dalis mažėja."

Linas agro mob 21 04 01

Per 2015-2016 m. sezoną Rusija eksportavo 25,2 mln. tonų kviečių ir tapo didžiausia eksportuotoja. JAV pernai eksportavo mažiausią kviečių kiekį per 44-erius metus - 21,1 mln. t, o Australija - 17 mln. tonų per tą patį laikotarpį.

R. Kingvelas mano, kad Australijos ateitis priklauso nuo to, kaip ji sugebės konkuruoti su Rusija. Dėmesys moksliniams tyrimams ir jų plėtrai, efektyvi rinkodara ir Australijos tiekimo grandinės sąnaudų mažinimas galėtų padėti sustabdyti Rusijos kviečių eksporto bangą į Azijos rinkas.

„Nėra vieno teisingo sprendimo, kuris galėtų būti atsakas į konkurencinius iššūkius, su kuriais susiduria Australijos kviečių sektorius, - konstatavo ekonomikos specialistas. - Norėdami išlikti konkurencingi, turime nuolat atsinaujinti, siekti užtikrinti didesnį Australijos ūkių ir visos tiekimo grandinės produktyvumą bei našumą."

Jis taip pat mano, kad svarbu neapleisti ir išlaikyti aukštą mokslinių tyrimų ir plėtros lygį, kuris garantuotų pramonės pelningumą.

Atsižvelgiant į ataskaitą, bendros Australijos tiekimo grandinės sąnaudos siekė 84 Australijos dolerius už toną (apie 57 Eur), o Rusijos - 55 Australijos dolerius už toną (apie 37 Eur).

MŪ inf.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių rūšių augalų plotus ūkyje šį pavasarį ketinate gerokai padidinti?
Orai